English

Muzejní a galerijní centrum v zámku Žerotínů (2014)

Dominanta města. V širokém okolí nejkrásnější památka. I tak bývá titulován žerotínský zámek ve Valašském Meziříčí. A jako každý významný objekt i tento si zaslouží reprezentativní prostory pro setkávání a kulturu. Proto na zámku vzniklo Muzejní a galerijní centrum, na jehož vzniku jsme se stavebně podíleli.

Zámek Žerotínů je přirozenou součástí historického centra města. Proto jsme dbali na zachování jeho charakteru. Řešení galerijního centra navazuje na původní podobu zámku, kde se snoubí renesanční prvky s bohatou barokní výzdobou. Kvůli tomu jsme neváhali vyrobit nové truhlářské prvky a dodali stylové dřevěné podlahy z prken, parket a zámeckých čtverců.

Nové výstavní prostory by měly sloužit především k setkávání lidí s uměním, kulturou i sebou navzájem. Proto se jim na zámku vyčlenila samostatně tři podlaží. Skládají se z několika prolínajících se funkčních místností, ve kterých vznikly nejen expoziční prostory, ale i víceúčelové sály a hygienické zázemí. Na centrum navazuje prostor personálu včetně provozního výtahu a schodiště.

Přízemí hodlají provozovatelé využít zejména k pořádání krátkodobých a střednědobých výstav. První patro se naopak hodí pro stálou expozici a druhé patro poslouží nejen pro výstavy, ale i odborné konference, přednášky a workshopy. Do chodeb v tomto patře jsme usadili kamenné dlažby z původního kamene.

Pro pohodlí budoucích návštěvníků bylo třeba zajistit ideální funkčnost objektu: proto jsme repasovali stávající okna a opravili vnitřní omítky. V některých místnostech jsme na malbách provedli speciální zámecké linky. Klenby prošly rozsáhlou sanací. Veškeré opravy omítek, tvorba nových nátěrů i štuků vycházely z původní podoby zachovalejších místností zámku a fotodokumentace. Atmosféru skvěle doplňují dobové zdobené vlámské lustry.

Nové Muzejní a galerijní centrum v zámku Žerotínů má sloužit všem, proto je nezbytností bezbariérový výtah. Jednotlivá podlaží navíc propojilo nové evakuační točité schodiště z oceli, které jsme umístili do jeho historicky původní polohy. Díky citlivě provedené rekonstrukci se tak podařilo zachovat charakter zámku Žerotínů a atraktivní muzejně-galerijní centrum je připravené vítat návštěvníky ze širokého okolí.

Zpět na reference ↑