English

Rekonstrukce kuchyně Kroměřížské nemocnice (2013)

Stovky jídel se denně připraví v  kuchyni pro pacienty i zaměstnance Kroměřížské nemocnice. Aby mohly kuchyňské prostory co nejlépe sloužit svému účelu, bylo nutné provést rekonstrukci zázemí provozu, včetně úprav technických zařízení. Provoz kuchyně zůstal v původních prostorách umístěných v prvním podlaží budovy, která prošla kompletní rekonstrukcí.

Stavební úpravy znamenaly opravy a sanační práce na nosných konstrukcích, změnu dispozičního řešení a přestavbu zděných příček. Nově zřízený vstup pro zaměstnance navazuje na jejich šatny i sociální zázemí. Kompletně jsme zrekonstruovali také stávající rampu pro expedici jídla – provoz doplní tunelová myčka s tabletovým systémem. Zavedení tohoto systému snižuje prostorové i ekonomické nároky a zvýší hygienickou úroveň. Rekonstrukce tak zjednodušila provoz kuchyně a zbytku nemocnice.

Přestavbou prošly skladovací prostory a kancelář vedení kuchyně, která se nachází v prvním podlaží. U dalších dvou pater jsme zachovali jejich dispoziční řešení, ale opravili jsme stávající rozvody. Do druhého podlaží jsme přesunuli šicí dílnu a opravili strojovnu se vzduchotechnikou. Pro provoz kuchyně je gastrotechnologie nutnou součástí, celé zařízení proto prošlo nezbytnou modernizací. Pořízen byl odlučovač tuků, vzduchotechniku jsme umístili do speciálního giff-stropního podhledu.

Opravili jsme stávající vnitřní instalace odpadů, vody, elektra a topení. Vyměnili jsme nevyhovující okna a obnovili jsme povrchové úpravy stěn a podlah včetně nanesení otěruvzdorného omyvatelného nátěru. Samotné modernizaci prostor předcházely kompletní sanační práce na můstku u budovy, který je jedinou zásobovací cestou pro prádelnu a jehož pozdější oprava by si vyžádala složitý způsob zásobování.

Nové řešení nemocniční kuchyně je celkově ekonomičtější, zásadně zvýší kvalitu zázemí i jídel a rozhodně jej ocení nejen kuchaři, ale také všichni nemocniční strávníci.

Zpět na reference ↑