English

Zoologická zahrada hl. m. Prahy – technické zázemí – 5. etapa (2017)

Povodně napáchaly v pražské ZOO rozsáhlé škody. Stavební firma VW Wachal proto vytvořila nové prostory technického zázemí pro ZOO Praha mimo zátopové území.

Pražská ZOO toho za svoji více než 80letou historii zažila opravdu hodně. Obzvlášť neblaze se pak do její historie zapsaly povodně – umístění areálu na malebném břehu Vltavy si zkrátka vybírá svoji daň. Proto bylo v posledních letech potřeba provést řadu stavebních úprav, které měly za cíl zamezit nebo aspoň zmírnit škody způsobené záplavami.

 

To se týkalo i opakovaně zatopených prostor technického zázemí. Ty proto musely být přesunuty mimo zátopové území, na místo bývalého skladu transportních beden v severní části areálu v pražské Tróji.

 

Poté, co jsme zakázku za necelých 24 milionů získali, jsme se museli v první řadě vypořádat s demontováním ocelové konstrukce stávající skladovací haly, s přemístěním 3 kontejnerů, stejně jako s odstraněním stromů a zeleně bránící výstavbě. Na základě doporučení statika pak následoval plnohodnotný geologický průzkum území stavby.

 

Teprve poté mohla proběhnout stavba samotného objektu. Cílem bylo vytvoření dvoupodlažní budovy obsahující šatny pro zaměstnance, zámečnickou dílnu, garáže multikár, archiv a truhlárnu. V přízemí pak bude i prostor určený ke skladování – stejně jako tomu bylo u jeho předchůdce. Oproti předchozímu objektu ale byla konstrukce nové budovy navržena jako kombinace železobetonu a nosného zdiva. Železobetonové stropní desky nad 1. NP i 2. NP byly provedeny z pohledového betonu odpovídajícího velmi vysokým požadavkům na kvalitu.

 

Obě podlaží byla propojena vnitřním tříramenným schodištěm zhotoveným z železobetonového monolitu. Plášť budovy jsme pak opatřili náležitou tepelnou i zvukovou izolací.


I přes ryze provozní účel budovy se nám podařilo splnit požadavky zadavatele, a budova tak nejen splňuje všechny nároky na funkčnost, ale také vhodně zapadá do okolního prostředí. Pokud i vy chcete svůj stavební projekt svěřit do správných rukou, ozvěte se nám.

Zpět na reference ↑