English

Architektky, které měnily svět

Málokterý obor je tak dominantně mužský jako architektura. Přesto se v historii i současnosti najde řada žen, jejichž projekty ovlivnily dějiny stavitelství a designu. Které se svým dílem proslavily nejvíce a jaké známé budovy navrhla jemná ženská ruka?

Architektky, které měnily svět

Málokterý obor je tak dominantně mužský jako architektura. Přesto se v historii i současnosti najde řada žen, jejichž projekty ovlivnily dějiny stavitelství a designu. Které se svým dílem proslavily nejvíce a jaké známé budovy navrhla jemná ženská ruka?

#1 Julia Morganová

Julia Morganová je skutečnou průkopnicí. Na konci 19. století byla jednou z prvních žen, které se prosadily v doposud ryze mužském oboru. Je autorkou 700 návrhů domů, kostelů, kancelářských budov či nemocnic a škol. Jako vůbec první žena později vystudovala architekturu na prestižní škole v Paříži.

 

Hearst Castle Casa Grande September 2012 panorama 2.jpg
 

Hearstův palác je jedním z nejznámějších projektů Julie Morganové.

#2 Eileen Grayová

Irka Eileen Grayová byla ambasadorkou moderní architektury. Z její tvorby vycházela řada umělců tvořících ve stylu Bauhaus či Art Deco. Své stavby považovala za živé organismy s vlastní unikátní atmosférou. Jejím zřejmě nejvýznamnějším dílem je Vila E1027 na francouzském Azurovém pobřeží.

 

Vila E1027 stojící na Azurovém pobřeží je prvním realizovaným dílem Eileen Grayové.

#3 Maya Lin

Američanka Maya Lin je možná nejvýznamnější architektkou současnosti. Své nejslavnější dílo navrhla už ve svých 21 letech. Památník veteránů z Vietnamu byl postavený v roce 1982 a je uznávaný jako symbol minimalismu, designové čistoty a moderního přístupu k válce.

 

TouchWall.jpg

Známý Památník vietnamských veteránů nese jména všech padlých amerických vojáků.

#4 Eva Jiřičná

Oranžerie Královské zahrady na Pražském hradě, hlavní sál Kongresového centra Zlín nebo Univerzitní centrum taktéž ve Zlíně. To je jen velmi stručný přehled slavných staveb Evy Jiřičné, zřejmě nejslavnější české architektky. Rodačka ze Zlína žije a hojně tvoří v Londýně, ale do své domoviny se často vrací. Její styl je charakteristický využitím skla a betonu, za své dílo obdržela mimo jiné Řád britského impéria.

 

Univerzitní centrum ve Zlíně je jen jednou z řady velmi slavných staveb Evy Jiřičné.

 

S dílem Evy Jiřičné jsme měli tu čest zacházet i my. Před časem jsme totiž rekonstruovali zlínské Univerzitní centrum. Se stejnou precizností zvládneme rekonstrukci či novostavbu i vašeho projektu. Podívejte se na naše široké stavební portfolio.

 

BlogPublikováno 6.6.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce Kroměřížské nemocnice

Rekonstrukce Kroměřížské nemocnice

V jihovýchodní části areálu Kroměřížské nemocnice vznikla nová záchytná protialkoholní stanice. Její provoz se přesunul z původního druhého patra budovy A do přízemí rekonstruované budovy H, což je praktičtější při příjmu klientů.