English

Bohuslav Fuchs – otec funkcionalistického Brna

Brno se stalo živým muzeem funkcionalismu, na čemž měl lví podíl architekt Bohuslav Fuchs. Protože 24. března tomu bude přesně 123 let od jeho narození, věnujeme této legendě české architektury krátký medailonek na našem blogu.

Bohuslav Fuchs – otec funkcionalistického Brna

Brno se stalo živým muzeem funkcionalismu, na čemž měl lví podíl architekt Bohuslav Fuchs. Protože 24. března tomu bude přesně 123 let od jeho narození, věnujeme této legendě české architektury krátký medailonek na našem blogu.

 

Bohuslav Fuchs se narodil roku 1895 v moravských Všechovicích. Už od raného věku se v něm projevovala výjimečná kombinace výtvarného nadání, prostorové představivosti a cílevědomosti, spojené s technickou precizností. Během studií měl tu čest potkat řadu tehdy významných jmen, ale podobně jako jeho současník Le Corbusier byl Fuchs vždy spíš samoukem.

Velké Brno poskytlo velkou šanci

Po konci první světové války a založení samostatného Československa došlo připojením okolních obcí ke vzniku tzv. Velkého Brna. Rychle rostoucí město nutně potřebovalo novou zástavbu, což umožňovalo stavebníkům a architektům nebývalou možnost seberealizace. Právě tento fakt vedl Bohuslava Fuchse k tomu, aby se natrvalo přemístil do Brna a svoji kariéru navždy spojil s tímto městem.

 


Zemanova kavárna byla v roce 1964 zbourána, současný objekt je přesnou replikou postavenou v 90. letech.

 

Většina mladých architektů byla v té době součástí nastupující vlny modernismu a funkcionalismu, přičemž Fuchs nebyl výjimkou. Šanci, která se mu v Brně naskytla, využil naplno, a meziválečná léta tak byla pro Fuchse obzvlášť plodným obdobím.

Lázně, banka i hotel

Pokud si někdy budete chtít udělat procházku po „Štatlu“, jen stěží se vyhnete některé Fuchsově stavbě – mezi lety 1925 až 1937 navrhnul například hotel Avion na České ulici, několik pavilonů slavného brněnského výstaviště, dnešní sídlo Komerční banky na náměstí Svobody, Zemanovu kavárnu, Masarykův studentský domov, budovu městských lázní v Brně-Zábrdovicích a mnoho dalších objektů, včetně rodinných domů a vilek.

 

 


Moderní budova banky přímo v centru Brna budila zpočátku značné kontroverze.

 

V roce 1937 pak v Brně postavil dnes již legendární „Rohlík“, dnešní sídlo Univerzity obrany. K této budově z Fuchsova portfolia máme obzvlášť blízký vztah, protože jsme ji v loňském roce rekonstruovali. Vždy jsme byli ctiteli kvalitní architektury, a tak jsme se snažili při výměně a opravě dosluhujících částí budovy zachovat architektovu vizi v maximální možné míře. Přesvědčit se o tom můžete v naší fotogalerii z rekonstrukce.

 

Výsledek obrázku pro univerzita obrany brno
V loňském roce jsme provedli rekonstrukci jedné z Fuchsových staveb – budovy Univerzity obrany.

 

Ačkoliv je jméno Bohuslava Fuchse neodmyslitelně spjato s Brnem, najdeme jeho realizace i v dalších moravských městech – například v Třebíči, Přerově nebo Uherském Hradišti.

V poválečných letech pokračoval v architektonické i pedagogické činnosti, politická situace mu ale značně komplikovala život, a tak byl postupně vytlačen do ústraní. Bohuslav Fuchs zemřel v roce 1972 a v rámci moderní architektury po sobě zanechal odkaz, který bez nadsázky dosahuje světového významu.

Zdroj fotek: wikimedia.org

 

 

BlogPublikováno 21.3.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceHotel a restaurace RAJKA

Hotel a restaurace RAJKA

Nedávno jsme dokončili rekonstrukci areálu Rajka ve Valašském Meziříčí. K restauraci, která zde stojí už od 90. let, nyní přibyl i hotel, který pojme téměř sedmdesát hostů.