English

Co všechno znamená Feng Shui?

Východním naukám holduje čím dál více obyvatel Západu. Kromě jógy, různých bojových umění, akupunktury nebo studia buddhismu se velké popularitě těší i Feng Shui. Toto tradiční čínské učení o harmonii v prostoru má blízko k našemu oboru – proto jsme se mu rozhodli věnovat samostatný článek na našem blogu.

Co všechno znamená Feng Shui?

Východním naukám holduje čím dál více obyvatel Západu. Kromě jógy, různých bojových umění, akupunktury nebo studia buddhismu se velké popularitě těší i Feng Shui. Toto tradiční čínské učení o harmonii v prostoru má blízko k našemu oboru – proto jsme se mu rozhodli věnovat samostatný článek na našem blogu.

 

Vzduch a voda, jin a jang

Daní za masivní popularitu východních nauk je často jejich zjednodušení nebo dezinterpretace poplatná naší konzumní době. Stejně je tomu i v případě Feng Shui, ze kterého se v některých případech stalo jen trochu ezoteričtěji laděné aranžování květin.

Ve skutečnosti je ale Feng Shui komplexní disciplínou s propracovanou filozofií, která zohledňuje všechny detaily interakce člověka s jeho okolím. Samotný název pochází z čínského označení pro vzduch (feng) a vodu (shui). Středobodem celého učení je pak správné proudění energie čchi, která tvoří prazáklad všeho bytí. Čchi tvoří dvě protikladné složky –  jin a jang, jejichž soulad je důležitý pro celkovou harmonii prostoru i zdraví a pohodu lidí, kteří se v něm pohybují.

 

Jin a Jang jsou symbolem harmonie protikladů.

 

Rozhoduje se už v projekční kanceláři

Vše proto začíná již při výběru místa pro stavbu. Velký význam má správná orientace budovy ve vztahu ke světovým stranám i okolí stavební parcely. Pokud chcete dodržovat zásady Feng Shui, měli byste svoje obydlí umístit co nejdál od dálnic, elektrického vedení s vysokým napětím nebo skládek a dalších potenciálních zdrojů toxicity. Samotné umístění budovy a její uspořádání je věcí, se kterou se dá následně jen těžko něco dělat. Proto je potřeba na zásady Feng Shui myslet už při prvním návrhu projektu, později už je pozdě.

V exteriéru pak platí, že vstupní dveře by měly být snadno dostupné, přístupová cesta by měla být přímá a prostá jakýchkoliv překážek nebo nepořádku. Jedině pak bude moci čchi volně plynout skrze váš dům. To samozřejmě platí i pro dveře a schodiště uvnitř domu. Důležitý je také přísun světla a čerstvého vzduchu – ideálně pak skrze okna s otevíráním směrem ven.

 

V interiéru se zaměřte na barvy

Při obměně vybavení interiéru už ale máte o poznání volnější ruce. Zásadní roli hrají v učení Feng Shui barvy – především zlatá, červená, bílá a černá. Každá z těchto barev reprezentuje některý ze základních elementů (zemi, kov, oheň a vodu). Na barevnost interiéru má také značný vliv osvětlení. To by podle zásad Feng Shui mělo být spíš tlumené a nepříliš intenzivní. Samozřejmostí je pak co možná největší vzdušnost prostoru a úklid. Ať už totiž dáte na stará orientální moudra, či nikoliv, nepořádek v domácnosti vám rozhodně na dobré náladě nepřidá.

 

Tlumené osvětlení je jednou ze zásad Feng Shui.

 

I když většina vědců považuje Feng Shui za iracionální pověry, jistě lze v myšlení starých Číňanů nalézt celou řadu užitečných tipů pro příjemnější bydlení. Na závěr se musíme přiznat, že orientální nauky rozhodně nejsou naší parketou. Čemu ale perfektně rozumíme, je stavařina. Takže pokud máte jasnou představu o tom, jak by váš dům měl vypadat (ať už je to podle Feng Shui, nebo ne), splníme vaše požadavky do puntíku. Stačí, když nám dáte vědět a všechny detaily společně doladíme.

 

Zdroj fotek: unsplash.com, pixabay.com, flickr.com

 

BlogPublikováno 7.2.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce objektu U44 – změna užívání Zlín

Rekonstrukce objektu U44 – změna užívání Zlín