English

Daň z nabytí nemovitosti: Jak to vypadá s odložením termínů i jejím zrušením

Jak to vypadá se zrušením daně z nabytí nemovitosti? Koho se dotkne a na jaké změny se připravit? Pokud vás zajímá aktuální stav, přečtěte si náš článek.

 

Daň z nabytí nemovitosti: Jak to vypadá s odložením termínů i jejím zrušením

Vláda před nedávnem schválila nový balíček daňových opatření. Jeho součástí je i hojně diskutované zrušení daně z nabytí nemovitosti, kterou doposud museli hradit všichni kupující (s výjimkou nákupu novostavby). Ať už jste si dům, byt či jinou nemovitost v posledních měsících pořídili, nebo nákup teprve zvažujete, s velkou pravděpodobností se vás plánované změny dotknou. Přinášíme vám aktuální informace o všech úpravách, které s daní z nabytí nemovitosti souvisí.

Daň z nabytí – 4 % z kupní, nebo odhadní ceny

Před několika lety přešla povinnost platby daně z nabytí nemovitosti z prodávajícího na kupujícího. Ten musí dle stále platné legislativy do tří měsíců od provedení vkladu na katastr nemovitostí podat daňové přiznání a zaplatit daň, pokud tedy není předmětem nabytí novostavba. Výše daně činí 4 % buď z kupní, nebo odhadní ceny (podle toho, která je vyšší). Tato daň je tak pro kupujícího výraznou finanční zátěží. Často se totiž pohybuje i ve stovkách tisíc korun. Není tak žádným překvapením, že na zrušení této nechvalně proslulé daně mnozí dlouho čekají. Nebýt koronavirové krize, museli by paradoxně čekat možná ještě několik dalších let.

Rekonstruovaný podkrovní byt

Peníze ušetřené na dani z nabytí nemovitosti můžete investovat třeba do rekonstrukce. Na snímku je interiér bytového domu Vězeňská 7 v Praze, rekonstruovaného firmou VW Wachal.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti je na dobré cestě

Vláda se na zrušení daně z nabytí nemovitosti dohodla už na konci dubna. Na rozdíl od jiných návrhů jej však poslanci neschvalují ve zrychleném režimu, a tak může celý proces nějakou dobu trvat. Už v prvním čtení jej však poslanecká sněmovna schválila a většina poslanců i senátorů tento krok kvituje, a tak s největší pravděpodobností ke zrušení opravdu dojde.

Zrušení této daně však Ministerstvo financí podmiňuje 2 dalšími legislativními změnami, se kterými už ne všichni poslanci souhlasí. Je tak otázkou, v jaké podobě nakonec projdou. V současnosti jsou podmínky Ministerstva následující:

► Zrušení daňového odpočtu úroků – daňoví poplatníci si doposud mohli z daňového základu odečíst úroky z hypotéky. Tato možnost by se však měla zrušit u úvěrů poskytnutých od 1. ledna 2022.

► Prodloužení časového testu – pokud dojde k prodeji nemovitosti během období tzv. časového testu, musí prodávající zaplatit daň z příjmu. Dle návrhu by se tato lhůta měla prodloužit z 5 na 10 let.

Zákon o zrušení daně bude mít zpětnou účinnost

Zrušení daně z nabytí se dotkne i těch, kteří si nemovitost již pořídili. Dle návrhu nemusí daň platit nabyvatelé, kteří dokončili vklad na katastr nemovitostí od 1. prosince 2019. Těm, kteří daň z nabytí už zaplatili, bude částka vrácena v plné výši.

Bytový dům_Vizovice

Při pořízení novostavby, např. nového bytu, se kupujícího daň z nabytí nemovitosti netýkala ani dosud. Na obrázku je bytový dům v Tyršově ulici ve Vizovicích, realizovaný firmou VW Wachal, který získal titul „Stavba roku 2006 Zlínského kraje“.

V tuto chvíli platí odklad termínů pro podání daňového přiznání

I když na zrušení daně zatím ještě nedošlo, díky odkladu termínu pro podání daňového přiznání a platby ji zatím hradit nemusíte. Všichni, kteří provedli vklad do katastru po zmiňovaném 1. prosinci loňského roku, mají na zaplacení daně čas až do 31. srpna.

Pokud zákonodárci stihnou zrušení daně do této doby schválit, vůbec ji nebudete muset platit. V opačném případě si však termín pohlídejte – pokud ke zrušení nedojde a vy byste do konce srpna nestihli podat přiznání a zaplatit daň, úřad vám naměří pokutu a dopočítá úrok z prodlení.

Také vás plánované zrušení daně z nabytí potěšilo? Při koupi starší nemovitosti můžete ušetřené peníze investovat třeba do rekonstrukce. Kontaktujte nás, o opravu vašich budov se rádi postaráme. Máme za sebou nespočet staveb a rekonstrukcí budov pro školství, průmysl, administrativu, bydlení i další oblasti a naše reference jsou toho důkazem.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, VW Wachal

BlogPublikováno 11.6.2020

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceKCK CYKLOSPORT – MODE s.r.o.

KCK CYKLOSPORT – MODE s.r.o.

Dokončili jsme stavební práce na areálu KCK CYKLOSPORT - MODE s.r.o. Postarali jsme se zde o vybudování nové administrativní budovy a skladové haly.