English

Muzejní a galerijní centrum v zámku Žerotínů

Dominanta města. V širokém okolí nejkrásnější památka. I tak bývá titulován žerotínský zámek ve Valašském Meziříčí. A jako každý významný objekt i tento si zaslouží reprezentativní prostory pro setkávání a kulturu. Proto na zámku vzniklo Muzejní a galerijní centrum, na jehož vzniku jsme se stavebně podíleli.

Muzejní a galerijní centrum v zámku Žerotínů

Zámek Žerotínů je přirozenou součástí historického centra města. Proto jsme dbali na zachování jeho charakteru. Řešení galerijního centra navazuje na původní podobu zámku, kde se snoubí renesanční prvky s bohatou barokní výzdobou. Kvůli tomu jsme neváhali vyrobit nové truhlářské prvky a dodali stylové dřevěné podlahy z prken, parket a zámeckých čtverců.

Nové výstavní prostory by měly sloužit především k setkávání lidí s uměním, kulturou i sebou navzájem. Proto se jim na zámku vyčlenila samostatně tři podlaží. Skládají se z několika prolínajících se funkčních místností, ve kterých vznikly nejen expoziční prostory, ale i víceúčelové sály a hygienické zázemí. Na centrum navazuje prostor personálu včetně provozního výtahu a schodiště.

Přízemí hodlají provozovatelé využít zejména k pořádání krátkodobých a střednědobých výstav. První patro se naopak hodí pro stálou expozici a druhé patro poslouží nejen pro výstavy, ale i odborné konference, přednášky a workshopy. Do chodeb v tomto patře jsme usadili kamenné dlažby z původního kamene.

Pro pohodlí budoucích návštěvníků bylo třeba zajistit ideální funkčnost objektu: proto jsme repasovali stávající okna a opravili vnitřní omítky. V některých místnostech jsme na malbách provedli speciální zámecké linky. Klenby prošly rozsáhlou sanací. Veškeré opravy omítek, tvorba nových nátěrů i štuků vycházely z původní podoby zachovalejších místností zámku a fotodokumentace. Atmosféru skvěle doplňují dobové zdobené vlámské lustry.

Nové Muzejní a galerijní centrum v zámku Žerotínů má sloužit všem, proto je nezbytností bezbariérový výtah. Jednotlivá podlaží navíc propojilo nové evakuační točité schodiště z oceli, které jsme umístili do jeho historicky původní polohy. Díky citlivě provedené rekonstrukci se tak podařilo zachovat charakter zámku Žerotínů a atraktivní muzejně-galerijní centrum je připravené vítat návštěvníky ze širokého okolí.

Realizace dokončena v roce 2014
Rekonstrukce, dostavbyPamátkové budovy

Fotogalerie

Muzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku ŽerotínůMuzejní a galerijní centrum v zámku Žerotínů

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce objektu U44 – změna užívání Zlín

Rekonstrukce objektu U44 – změna užívání Zlín