Další vybrané reference

Novostavba Státního okresního archivu v Novém Jičíně

IKEM – rekonstrukce operačních sálů, zázemí a laboratoří

Rehabilitace památníku národní svobody v Hrabyni a jeho transformace na památník II. světové války pro Slezské zemské muzeum

Rekonstrukce laboratoří technologie potravin – Univerzita Tomáše Bati

Rekonstrukce velitelství Univerzity obrany v Brně
Zpět na hlavní stránku referencí
Národní centrum zahradní kultury – Květná zahrada v Kroměříži
Nádherný francouzský park a zároveň pestrobarevná přírodní chlouba města Kroměříže. Řeč je o památce zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO – Květné zahradě. Představuje unikátní typ barokní zahrady ze 17. století, jediné svého druhu v Evropě. Její obnova tak byla nemalou výzvou, ke které bylo třeba přistupovat citlivě a s ohledem na jedinečnost památky.
Zahrada se skládá ze dvou symetrických celků Květnice a Štěpnice i dalších samostatných zahradních prostor, jakými jsou Ptáčnice, Králičí kopeček, Čestný dvůr, Holandská a Pomerančová zahrada s volně stojícími pomerančovníky v dřevěných nádobách.
S opravami jsme začali doslova od základů: od areálových rozvodů a podzemních retenčních nádrží, které zajišťují celkové zavlažování zahrady dešťovou vodou. Místo nevyhovujícího skleníku jsme vybudovali plně automatizovaný produkční skleník, který slouží k předpěstování rostlin pro celkovou sezónní výzdobu Květné a Podzámecké zahrady, Arcibiskupského zámku i výzdoby města.
V části technického provozu jsme zrekonstruovali zázemí pro zaměstnance a zahradnictví se šatnami, prostory pro sklady a novou kotelnou. Díky tomu se zlepšily podmínky práce zahradníků i sezónních pracovníků. Navíc vznikl prostor pro nové edukativní centrum.
Významnou součástí obnovy Květné zahrady byla renovace vodních ploch. Změn se dočkaly Pstruží rybníky a bazén kolem Ptáčnice, vznikla nová Neptunová kašna v Holandské zahradě. To vše na základě archeologických průzkumů a nálezů. Celý areál jsme napojili na přírodní zdroj vody z Terezova.
Králičí kopeček – nyní oblíbenou dětskou atrakci – jsme museli úplně obnovit, protože se v původní podobě prakticky nedochoval. Jeho existenci však potvrdily architektonické nálezy základů, které jej umožnily založit znovu v původní velikosti na historickém místě. Na vrchol jsme umístili restaurátorsky obnovenou sochu bohyně lovu Diany. Nejednoho milovníka zvířat potěší obnovení nor pro králíky, byť bez původního vyplavování.
Velkých změn se dočkala i Ptáčnice: opravili jsme omítky se štukovou výzdobou a z kamene v okolí vyzdili nový bazén barokních tvarů. V nedaleké Štěpnici omlazením prošly habrové živé stěny, a to razantním prořezáním, kácením i výsadbou mladých stromků. V Holandské zahradě jsme zkombinovali vysazené záhony s cibulovinami, trvalkami, habrovými stěnami, citrusy s travnatými a zpevněnými mlátovými plochami.
Rekonstrukci se nevyhnul ani Čestný dvůr. Opravili jsme střechy včetně repase proskleného světlíku, vyměnili ocelová okna, repasovali dřevěná okna a dveře. Po citlivých dispozičních změnách pak vznikly nové prostory Vzdělávacího-metodického centra a také podkrovní vestavba sloužící jako konferenční místnost.
Při opravách jsme dbali na celkový ráz a typickou architekturu zahrady. U všech obnov jsme vycházeli z historických fotografií, dochovalých plánů a také rytin Justuse van den Nypoorta z konce 17. století. Díky obnově tak Květná zahrada získala zpátky svůj původní vzhled i stylovou eleganci, kterou ročně přijíždějí zdaleka obdivovat desetitisíce návštěvníků.
Realizace dokončena v roce 2014Významné stavbyVideo referenceRekonstrukce, dostavbyPamátkové budovy