English

Návštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO Ostrava

Při přestavbě důležité budovy pro ostravskou ZOO bylo nutné myslet na potřeby návštěvníků i pohodlí samotných zvířecích obyvatel zahrady. Zatímco děti a dospělí si po přestavbě mohou užívat nového návštěvnického centra a dozvědět se zajímavé informace o přírodě i ekologii, zvířata zřejmě nejvíc ocení lepší zázemí výběhů.

Návštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO Ostrava
Nejvýznamnější součástí přestavby byla výstavba interaktivního návštěvnického centra, které slouží zároveň jako středisko ekologické výchovy. Podoba multifunkčního objektu vychází z východoasijské architektury, která se do dané části ZOO tematicky hodí, protože vedle budovy se nachází zvířata i rostliny pocházející právě z východní Asie. Druhé nadzemní podlaží vzniklo jako dřevěná nástavba, jehož součástí je i venkovní terasa, která umožňuje sledovat zvířata ve výběhu. Faunu však návštěvníci pozorují také uvnitř centra, kde se nachází vnitřní akvárium s filtrací. Interiér tvoří lavice, tabule, projektory a další školní zařízení. K výuce slouží i venkovní učebna. 
Součástí stavby bylo vytvoření restaurace s kuchyní a gastronomickým vybavením pro přípravu jídel. Vytápění prostoru řeší kotle na pelety a vodu ohřívají solární panely, což umožňuje ekologický a zároveň levný provoz. Kromě stavby nového centra jsme v areálu zoologické zahrady postavili nové asfaltové komunikace, chodníky a vyvýšené vyhlídky v přilehlém výběhu. Trasu doplňují lavičky a výukové panely, které navazují na vzdělávací programy centra a představují ohrožené druhy zvířat i rostlin. Další stavební práce se týkaly vybudování Vodního světa, který tvoří výukovou kompozici znázorňující úlohu vody v přírodě a životě člověka. Vznikl tak celistvý vodní biotop. Prostor doplnily vodní trysky, atrakce pro děti a interaktivní prvky s proudící vodou a fontánou. 
Při rekonstrukci areálu ZOO byly brány v potaz nároky na pohodlí zvířat. Obnovena byla ustájení sudokopytníků a oplocení jejich výběhů. Došlo k zateplení hospodářské budovy a nainstalování nových technických zařízení, jako jsou napáječky nebo otopné stropní sálavé panely. Vybudovali jsme i přípojky splaškové a dešťové kanalizace, elektra, vody a telefonu. Postavili jsme přilehlou čistírnu odpadních vod a lapák tuku. ZOO Ostrava tak získala modernizované a vyhovující prostory včetně zázemí pro chovaná zvířata i návštěvníky.
Realizace dokončena v roce 2012
NovostavbyStavby pro školství

Fotogalerie

Návštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO OstravaNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO Ostrava

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referencePražská konzervatoř: vybudování koncertního sálu ve dvorním traktu

Pražská konzervatoř: vybudování koncertního sálu ve dvorním traktu

Mladí umělci a hudebníci potřebují svůj um nejenom trénovat, ale také náležitě předvádět. Proto jsme se při budování nového koncertního sálu ve dvorním traktu krásné budovy pražské konzervatoře zaměřili nejen na techniku provedení, ale také na vytvoření patřičné…