English

Výzkumná základna Archeologického ústavu Mikulčice

Nové archeologické středisko je jedinečné nejen svým zaměřením, ale také neobvyklou architekturou, která se snaží co nejvíce respektovat okolní krajinu. Zároveň zahrnuje všechny funkce potřebné pro archeologické pracoviště. Umožňuje setkávání, badatelskou činnost i pracovní soustředění v bezprostředním kontaktu s předmětem výzkumu.

Výzkumná základna Archeologického ústavu Mikulčice

Základnu jsme postavili na místě, kde stával starý ovčín v havarijním stavu a byl proto zbourán. Na jeho místě vzniklo centrum se zcela osobitým a specifickým charakterem. Tři hřebeny střech vyčnívají z krajiny, nijak však nenarušují autenticitu území, které je součástí památkové zóny. Pro stavbu jsme použili tradiční přírodní materiály, které spolu s jednoduchým tvarováním tvoří čisté linie.

Archeologická základna umožňuje nejen badatelskou činnost, ale poskytuje i zázemí pro terénní výzkumy a depozitář nálezového fondu z okolí. Je současně místem pro setkávání odborných pracovníků, konají se zde mezinárodní konference i jiná pracovní shromáždění. Základna má být oázou klidu a soustředění, z čehož vychází také architektura a dispoziční řešení budovy.

Stavbu tvoří tři křídla, do kterých se vchází přes vstupní halu spojující jednotlivá pracoviště a sloužící zároveň jako jednací místnost a konferenční sál. Každé z křídel má svou specifickou funkci. V jednom sídlí vedení a sekretariát, nachází se tam také knihovna s archivem. Druhé křídlo se skládá z pokojů zaměstnanců a apartmánových ubytování pro badatele a externí pracovníky.

V třetím křídle najdete pracovny a dílny archeologů, u kterých je důležitá praktická stránka výzkumné činnosti. Proto jsou všechny orientované na sever, čímž získávají optimální denní světlo a nepřehřívá je slunce. Pracovny jsou naopak otočené jižním směrem, ale dovnitř do atria, které zastiňuje protější obytné křídlo. V budově se nachází i potřebné praktické zázemí jako dvůr, sklad a garáže. Návrh exteriéru a venkovních úprav zohlednil v maximální míře zachování přirozeného rázu krajiny, proto je objekt základny zasazený do přirozené struktury území.

Realizace dokončena v roce 2013
Video referenceNovostavbyAdministrativní budovy

Video

Fotogalerie

Výzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu MikulčiceVýzkumná základna Archeologického ústavu Mikulčice

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO Ostrava

Návštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO Ostrava

Při přestavbě důležité budovy pro ostravskou ZOO bylo nutné myslet na potřeby návštěvníků i pohodlí samotných zvířecích obyvatel zahrady. Zatímco děti a dospělí si po přestavbě mohou užívat nového návštěvnického centra a dozvědět se zajímavé informace o přírodě i…