English

4 nejčastější příčiny zranění na stavbě

 

Z hlediska pracovních úrazů patří bohužel stavebnictví spolu s logistikou a dopravou mezi nejrizikovější odvětví. V některých případech je na vině zanedbání základních bezpečnostních zásad, někdy je to chvilka nepozornosti, nešikovnost, únava nebo prostě nešťastná náhoda. V každém případě je ale potřeba vědět, na co si na staveništi dát zvláštní pozor a kde se skrývají největší rizika.

4 nejčastější příčiny zranění na stavbě

 

Z hlediska pracovních úrazů patří bohužel stavebnictví spolu s logistikou a dopravou mezi nejrizikovější odvětví. V některých případech je na vině zanedbání základních bezpečnostních zásad, někdy je to chvilka nepozornosti, nešikovnost, únava nebo prostě nešťastná náhoda. V každém případě je ale potřeba vědět, na co si na staveništi dát zvláštní pozor a kde se skrývají největší rizika.

 

# 1 Pády

Mezi nejčastější úrazy na stavbě patří pád z výšky. Stavební dělníci si musejí neustále dávat pozor na to, kam šlapou, protože příležitostí k pádu z lešení, střech, hydraulických plošin nebo žebříků je nespočet. A čím vyšší konstrukce, tím tragičtější následky pádu. Předejít těmto úrazům je obtížné, protože mnohdy stačí pouze drobná ztráta rovnováhy nebo nečekaně kluzký povrch a neštěstí je na světě.

 

4978362207_200921acb8_b.jpg

 

# 2 Padající předměty

Stavební dělníci neriskují pouze vlastní upadnutí, ale také to, že něco spadne na ně. Může to být kladivo či vrtačka nedůsledného kolegy, cihla povalující se na lešení nebo špatně ukotvený materiál přenášený ramenem jeřábu. Proti zavalení paletou s dlažbou se nijak chránit nelze, ale následkům pádu menších předmětů dokáže zabránit (nebo je alespoň zmírnit) pracovní helma. Ta je koneckonců spolu s reflexní vestou povinnou součástí výbavy všech osob pohybujících se na staveništi.

 

safety-44487_960_720.png

 

 

# 3 Nespolehlivé vybavení

Řada úrazů na stavbách je způsobena nesprávným a neodborným zacházením s nářadím či stavebními stroji, případně jejich selháním. To může být způsobeno jejich stářím, opotřebováním nebo nízkou kvalitou materiálu. V některých případech je příčinou úrazu kombinace obou variant.

 

safety-shoes-2432467_960_720.jpg

 

V tomto ohledu jsou sobě i okolí obzvlášť nebezpeční pracovníci pod vlivem alkoholu. Ten by se neměl vyskytovat na žádném pracovišti, na stavbě to ale platí dvojnásob.

 

# 4 Dlouhodobé faktory

Zdraví stavebních dělníků je zatěžováno nejen těžkou fyzickou prací, ale také mnoha okolními vlivy. Opakující se monotónní pohyby mají za následek fyzické přetížení, které se projevuje opotřebením, namožením a poškozením svalů. Dýchací soustavu pak zatěžuje prašné prostředí, což má za následek vznik různých druhů pneumokoniózy a dalších respiračních potíží. Někdy opomíjeným negativním faktorem je i soustavné působení intenzivního hluku, který má nezanedbatelný vliv na fyzické i psychické zdraví pracovníků.

 

construction-646918_960_720.jpg

 

Dobrou zprávou ovšem je, že celkový počet smrtelných úrazů na všech pracovištích (tedy nejen na stavbách) byl v loňském roce vůbec nejnižší v historii. I tak ale v práci zemřelo celkem 104 osob.

 

Ve firmě Wachal je bezpečnost pracovníků prioritou. Naši zaměstnanci jsou proto vždy důkladně seznámeni s BOZP i se zásadami správné a bezpečné manipulace s používaným vybavením. Díky odbornosti a spolehlivosti našich lidí jsme schopni dotáhnout každý projekt do zdárného konce. Pokud tedy zvažujete vybudování novostavby nebo rekonstrukci již stávajícího objektu, obraťte se na nás. Jsme společnost s rozsáhlými zkušenostmi a lidským přístupem.

 

Zdroje obrázků: Pixabay.com, Staticflickr.com

BlogPublikováno 9.8.2017

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO Ostrava

Návštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO Ostrava

Při přestavbě důležité budovy pro ostravskou ZOO bylo nutné myslet na potřeby návštěvníků i pohodlí samotných zvířecích obyvatel zahrady. Zatímco děti a dospělí si po přestavbě mohou užívat nového návštěvnického centra a dozvědět se zajímavé informace o přírodě i…