English

5 nečekaných zajímavostí o betonu

Betonová šeď bývá často považována za synonymum nudy, fádnosti a jednotvárnosti. Proto možná překvapí, kolik zajímavostí tento masově rozšířený stavební materiál skrývá.

5 nečekaných zajímavostí o betonu

Betonová šeď bývá často považována za synonymum nudy, fádnosti a jednotvárnosti. Proto možná překvapí, kolik zajímavostí tento masově rozšířený stavební materiál skrývá.

 

# 1 Nejoblíbenější stavební materiál na světě

Beton je dvakrát užívanější než kterýkoliv jiný materiál ve stavebnictví. Důvodem jsou jak jeho nenahraditelné vlastnosti – tvárnost, pevnost a odolnost, tak jeho snadná dostupnost. Základní materiály nutné k namíchání většiny druhů betonu (cement, voda, písek, štěrk a vzduch) jsou totiž hojně rozšířené, a není tak problém je sehnat kdekoliv na světě. Globálně je pak objem ročně vyprodukovaného betonu odhadován na 6 miliard m3, přičemž toto číslo rok od roku stoupá a neustále vznikají nové netradiční druhy tohoto materiálu.

 

 

Skejťák a beton

Betonové plochy si oblíbili mimo jiné i skejťáci

 

# 2 Beton vynalezli staří Římané

Všeobecně se má za to, že beton vynalezli staří Římané, materiál podobný betonu byl ale použit už při stavbě egyptských pyramid. Starověký beton se od toho dnešního ovšem lišil – byl složen z vápna, vody a sopečného popelu z Vesuvu. O odolnosti takto vzniklého materiálu svědčí celá řada zachovalých antických památek (například římský Pantheon). S pádem Římské říše upadlo i užívání betonu, za jehož znovuobjevení v 18. století vděčíme britskému inženýrovi Johnu Smeatonovi.

 

# 3 Edison byl posedlý betonem

Jak jinak by se dalo vysvětlit 49 patentů týkajících se betonu, které tento slavný americký vynálezce za svůj život posbíral? Kromě stavby prefabrikovaných betonových domů Edison neúspěšně experimentoval například s výrobou betonových klavírů nebo nábytku.

 

# 4 Beton pomohl Britům (na rozdíl od Francouzů) vyhrát válku

Bunkry z betonu sice za druhé světové války nezachránily Československo ani Francii, netradiční využití betonu ale v prvních měsících války značně pomohlo při obraně Velké Británie před německými nálety. Na jižním pobřeží Anglie stále můžete narazit na obří betonová parabolická zrcadla, která měla za cíl odrážet zvuk blížících se bombardérů. Jejich úkol ale záhy přebral nový vynález – radar.

 

Betonové uši

Betonovým parabolickým zrcadlům se začalo přezdívat „naslouchající uši“.

 

# 5 Betonoví rekordmani

Nejvíce betonu se spotřebuje při stavbě přehrad, proto nepřekvapí, že největší betonovou stavbou na světě jsou čínské Tři soutěsky. Tato 185 metrů vysoká a více než dva kilometry dlouhá hráz byla postavena mezi lety 1994 a 2006 a bylo kvůli ní přemístěno 1,3 milionu obyvatel. Nejvyšší betonovou konstrukcí je pak 423 metrů vysoký Trump International Hotel and Tower v Chicagu.

Je tedy více než jasné, že i když je beton většinou šedý, rozhodně není nudný. Ať už se ale rozhodnete stavět z jakéhokoliv materiálu, obraťte se na nás. Umíme postavit a opravit školy, tovární haly i obytné budovy.

 

Zdroje obrázků: unsplash.com, pixabay.com, wikimedia.org

 

BlogPublikováno 9.3.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceKrajský soud v Hradci Králové – pobočka v Pardubicích

Krajský soud v Hradci Králové – pobočka v Pardubicích

Dokončili jsme rekonstrukci budovy krajského soudu v Hradci Králové pobočky v Pardubicích. Cílem rekonstrukce bylo navrátit budově původní výtvarně-architektonické kvality a materiálovou noblesu s využitím vnitřního dispozičního řešení, které co nejvíce vychází z…