English

5 nejmenších a nejužších domků napříč Evropou

Nedostatek místa nemusí nutně znamenat nepřekonatelný problém pro stavbu domu. Jako důkaz může posloužit následující výčet staveb ze všech koutů Evropy. Dokázali byste si představit život v takto stísněných domcích?

5 nejmenších a nejužších domků napříč Evropou

Nedostatek místa nemusí nutně znamenat nepřekonatelný problém pro stavbu domu. Jako důkaz může posloužit následující výčet staveb ze všech koutů Evropy. Dokázali byste si představit život v takto stísněných domcích?

 

# 1 Velká Británie

Titulem nejmenšího domu ve Velké Británii se pyšní Quay House stojící na nábřeží historického velšského města Conwy. Domek byl postaven již v 16. století a byl obýván až do roku 1900. Posledním obyvatelem tohoto stavení byl jistý rybář jménem Robert Jones.

 

Quay House je nejmenším domem v celé Británii.

 

Nízké stropy neumožňovaly téměř dvoumetrovému Robertovi stát zcela vzpřímeně, a proto byl nucen svůj dům opustit. Městská rada následně Quay House označila za neobyvatelný. Dům ale stále patří Robertovým potomkům, kteří zde zřídili muzeum.

 

# 2 Španělsko

Za nejužší dům nejen ve Španělsku, ale dokonce v celé Evropě, je považován pouze 107 cm (!) široký dům na Plaza Lope de Vega ve Valencii. Traduje se například, že uvnitř bylo pro jeho obyvatele tak málo místa, že si dívky musely své slavnostní šaty oblékat venku před zraky kolemjdoucích.

Vrchní patra budovy již bohužel nejsou přístupná, pokud ale chcete vidět původní podobu interiéru aspoň na fotografiích, navštivte bar La Estrecha, který se nachází hned ve vedlejší budově.

 

Tento dům je nejužším domem v celém Španělsku a nejspíš i v Evropě.

 

# 3 Německo

Maličký domek v německém městě Eisenach, kterému místní (těžko říct proč) s oblibou přezdívají „ručník“, má na šířku jen něco málo přes dva metry. Byl postaven před více než 250 lety a před totálním zchátráním a následnou demolicí jej zachránila parta nadšenců vedená novým majitelem Klausem Trippsteinem. Od roku 1991 se tak v uzounkém dvoupatrovém domě o výměře pouhých 20 m2 pořádají drobné výstavy keramiky, obrazů, soch a historického nábytku.

 

Takto vypadá nejmenší dům v Německu.

 

# 4 Nizozemsko

V Amsterdamu bychom nalezli nepřeberné množství malých a úzkých budov. Namátkou zmiňme aspoň oficiálně nejmenší dům v Amsterdamu na Oude Hoogstraat 22, který je široký pouhé dva a vysoký pět metrů, nebo oficiálně nejužší dům ve městě na adrese Singel 7. S šířkou jen mírně přesahující jeden metr dokonce soupeří o titul nejužšího domu v Evropě s výše zmíněným domem ve Valencii – záleží na tom, zda se zeptáte obyvatele Amsterdamu, nebo Valencie.

 

Tento dům najdeme v Amsterdamu na adrese Singel 7.

 

# 5 Česko

Při hledání miniaturních domečků ale ani nemusíme opouštět českou kotlinu. Nejmenší dům v celém Česku najdeme na Starém Městě pražském na adrese Anežská 1043. Původně se jednalo jen o průchod do dvorku, v roce 1883 ale došlo k vytvoření malé místnosti, ve které jistá podnikavá paní provozovala až do roku 1922 nevěstinec.

 

Nejmenší dům v Česku původně sloužil jako nevěstinec.

 

Inspirovaly vás výše uvedené příklady ke stavbě vlastního malého, ale hezkého domečku? Nebo byste rádi překonali rekord a umístili svůj dům na podobný seznam? Dejte nám vědět, rádi podobnou výzvu přijmeme. A to pochopitelně platí i v případě, že nechcete stavět nikterak kuriózní budovu. Na svém kontě máme průmyslové novostavby i rekonstrukce památek.

 

Zdroje foto: Statickflickr.com, Wikimedia.org

 

BlogPublikováno 26.1.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceIKEM – rekonstrukce operačních sálů, zázemí a laboratoří

IKEM – rekonstrukce operačních sálů, zázemí a laboratoří

Projekt rekonstrukce operačních sálů pražského IKEMu pro nás byl velkou výzvou. Stavební práce musely být provedeny precizně, avšak rychle, aby se běžný provoz mohl obnovit v co nejkratší době. Harmonogram jsme tedy měli naplánovaný do nejmenších detailů a pracovalo se…