English

Abeceda kuchyní: vyberte si tu svou

Chcete vařit jako šéfkuchař? Nemusíte proto chodit na stáž do luxusní hotelové restaurace, hvězdou můžete být i u sebe doma. Kromě talentu k tomu budete potřebovat chytře zařízené místo na vaření. Zjistěte, jaké možnosti přináší různé prostory a inspirujte se pro svou vysněnou kuchyň.

Abeceda kuchyní: vyberte si tu svou

Kuchyň ve dvou řadách

Asi každý chce mít byt podle posledních trendů. Místo pro vaření ve stejné místnosti s obývákem, to je dnes už standardem. Stále častěji se také objevují kuchyně postavené ve dvou rovnoběžných řadách, případně s ostrůvkem. Přináší to totiž několik výhod:

  • U varné desky na ostrůvku stojí kuchtík čelem ke společnosti
  • Ostrůvek může volně přejít v jídelní stůl
  • Na rozdíl od rohových sestav získáte ke všem spotřebičům snadný přístup
  • Kuchyně ve tvaru I a L

Jednoduchá kuchyň podél jediné volné stěny se hodí spíše do menších bytů, kde není radno prostorem příliš plýtvat. V takovém případě je třeba pečlivě zvážit využití každého centimetru, abyste se mohli alespoň trochu kuchařsky realizovat.

Také “elko” je stále velmi žádané. Elegantně s ním zaplníte roh místnosti, jen se musíte smířit s tím, že do kuchyně bude neustále vidět. Typicky se do čela písmene L staví varná deska, následuje například místo na odkapávání nádobí v rohu, vedle toho dřez, dále pracovní plocha a na závěr skříně a lednice.

gray steel 3-door refrigerator near modular kitchen

Kuchyň ve tvaru L šikovně oddělí od prostoru barový stolek.

Když vám to prostor dovolí: U a G

Podlouhlá místnost přímo vyzývá k tomu, aby v ní byla kuchyň ve tvaru U. Je však třeba brát v potaz vzdálenost mezi oběma delšími stěnami, aby měl kuchtík dostatek a prostoru a mohl bez obav otevírat dvířka na obou stranách současně. Výhodou je samozřejmě velká pracovní, případně odkládací plocha na obou stranách sestavy.

Celistvé a příjemně uzavřené místečko na vaření vám poskytne kuchyň ve tvaru G. Kratší stranu můžete využít i jako bar, ideální pro posezení hostů, když s večeří teprve finišujete. I tak ale budete mít v prostorné kuchyni spoustu místa na své kuchařské kreace.

Držte se několika zásad

Ať už máte k dispozici jakýkoli prostor, při zařizování kuchyně je potřeba řídit se několika zásadami, abyste v ní náhodou nebyli nakonec nešťastní:

  • Bude v ní nejčastěji vařit pravák či levák? Uzpůsobte tomu uspořádání kuchyně.
  • Hlavně horní ale i dolní skříňky naplánujte jednotně, ať jsou ve stejné linii a nepůsobí rušivě.
  • Volte ke skříňkám a šuplíkům stejné úchyty se stejnou orientací (horizontální či vertikální).
  • Důkladně promyslete všechny vzdálenosti, abyste si co nejvíce zkrátili cesty uvnitř magického trojúhelníku mezi varnou deskou, lednicí a dřezem.

Plánujte včas

Nezapomínejte, že plánování kuchyně začíná u nových domů ještě před samotnou stavbou. Informujte se proto, kam dodavatel umístí například přípravu na všechny rozvody či otvor pro odvod par a případně se dohodněte na změnách.

Bohaté zkušenosti s kuchyněmi a jídelnami máme i my. Postarali jsme se už o takové projekty, jako je rekonstrukce nemocniční kuchyně či závodní jídelny. Ideální řešení najdeme i pro vaši stavbu, kontaktujte nás.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

BlogPublikováno 27.9.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceOprava a změna užívání haly B100 Slavičín

Oprava a změna užívání haly B100 Slavičín

Hala B100 je součástí známého areálu hal Vlárské strojírny Slavičín. V minulosti sloužila především k výrobě kovových komponentů tkacích a montážních strojů. Nyní ovšem více než deset let ležela bez využití. Oprava této haly tedy znamenala malé znovuzrození zašlé…