English

Ano, i v takto bizarních budovách někdo žije

Některé budovy jsou okázale zdobené, jiné vynikají svojí strohou funkčností. Někdy jde o učebnicovou ukázku konkrétního architektonického směru, někdy zase o slepenec různých stylů. A pak je tu zvláštní kategorie budov, které jsou tak podivné, že se vymykají všem škatulkám. Podívejte se s námi na několik příkladů bizarních budov z celého světa.

Ano, i v takto bizarních budovách někdo žije

Některé budovy jsou okázale zdobené, jiné vynikají svojí strohou funkčností. Někdy jde o učebnicovou ukázku konkrétního architektonického směru, někdy zase o slepenec různých stylů. A pak je tu zvláštní kategorie budov, které jsou tak podivné, že se vymykají všem škatulkám. Podívejte se s námi na několik příkladů bizarních budov z celého světa.

 

Krzywy Domek (Sopoty, Polsko)

Naši severní sousedé používají slovní spojení „czeski film“ (český film) pro označení něčeho naprosto zmateného a nejasného. Při pohledu na Křivý dům v severopolských Sopotách ale člověka okamžitě napadne, že si zřejmě navzájem nemáme co vyčítat.

Křivý dům byl inspirován kresbami polského ilustrátora Jana Marcina Szancera.

 

Fotografie této budovy mohou vyvolat dojem, že si s nimi jen někdo pohrál ve photoshopu. Pravdou ovšem je, že fotky domu odpovídají realitě. Křivý dům slouží jako obchodní centrum a sídlo dvou rozhlasových stanic.

 

Waldspirale (Darmstadt, Německo)

„Lesní spirála“, jak by se dal zřejmě nejpřesněji přeložit název této budovy, byla postavena mezi lety 1998 a 2000. Tato obytná budova je jedinečná hned z několika důvodů: absencí rovných linií, unikátností každého okenního rámu (na budově nenajdete dvě identická okna), ale především kvůli spirálovému půdorysu a zalesněné střeše i nádvoří, díky čemuž také získala stavba svoje jméno.

Originální vzhled Waldspirale doplňují v moderní architektuře zřídka používané cibulovité kupole.

 

Domy vzhůru nohama

Domů postavených střechou dolů existuje na světě hned několik. To jim však v žádném případě neubírá na jejich bizarnosti. Vzhůru nohama postavený dům najdeme v ruském Krasnojarsku nebo polském Szymbarku. Ve Spojených státech dokonce existuje síť muzeí Wonderworks, zaměřená na fyzikální pokusy, vesmír a vědu obecně, jejíž budovy jsou všechny do jedné otočeny střechou dolů.

Budova muzea Wonderworks ve floridském Orlandu.

 

Domy ve tvaru boty

Z nějakého neznámého důvodu se budovy ve tvaru boty těší oblibě napříč kontinenty. Dům ve tvaru boty najdete v americké Pensylvánii, Jihoafrické republice i na Novém Zélandu. Motivace k jejich konstrukci byly různé: například pensylvánský Haines Shoe House byl původně vybudován jako originální forma reklamy obchodníkem s obuví Mahlonem Hainesem, jihoafrická „bota“ byla oproti tomu od počátku koncipována především jako turistická atrakce.

Haines Shoe House v Pensylvánii.

 

Ne každý ale touží po výstředním příbytku. Pokud si ani vy neumíte představit kancelář nebo ložnici v obří botě, rádi vám postavíme dům v tradičnějším stylu.  Máme rozsáhlé zkušenosti jak s obytnými domy, tak s administrativními budovami. Jednoduše se nám ozvěte a společně najdeme optimální řešení splňující vaše praktické i estetické požadavky.

 

Zdroje obrázků:

wikimedia.org, pixabay.com

 

 

BlogPublikováno 21.8.2017

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceLázeňský resort Strom života v Bělohradě pro Anenské slatinné lázně a.s.

Lázeňský resort Strom života v Bělohradě pro Anenské slatinné lázně a.s.

Projektovaná stavba nového lázeňského komplexu je umístěna na východním okraji města Lázně Bělohrad ve směru Brtev a rybník Pardoubek. Území bylo původně částečně zastavěné dvoupatrovým objektem penzionu Pardoubek. Zbývající část pozemku je převážně zatravněná se…