English

Antoni Gaudí – 91 let od smrti katalánského mistra

10. června uplynulo 91 let ode dne, kdy Antoni Gaudí naposledy vydechl. Pojďme si proto připomenout život jednoho z nejslavnějších architektů moderní doby, jehož dílo vtisklo Barceloně její jedinečnou krásu. Gaudího neopakovatelný styl je doslova magnetem na turisty – katedrála Sagrada Familia je dlouhodobě nejnavštěvovanější památkou v celém Španělsku.

Antoni Gaudí – 91 let od smrti katalánského mistra

10. června uplynulo 91 let ode dne, kdy Antoni Gaudí naposledy vydechl. Pojďme si proto připomenout život jednoho z nejslavnějších architektů moderní doby, jehož dílo vtisklo Barceloně její jedinečnou krásu. Gaudího neopakovatelný styl je doslova magnetem na turisty – katedrála Sagrada Familia je dlouhodobě nejnavštěvovanější památkou v celém Španělsku.

 

 

Podivínský architekt s hlavou v oblacích

Pokud chceme najít zdroj inspirace, díky které Gaudí vytvořil svůj zcela originální architektonický styl, nesmíme opomenout jeho životní osudy. Před tím, než získal diplom architekta, absolvoval studia na přírodovědecké fakultě v Barceloně. Příroda byla jeho velkou vášní už od dětských let a tuto fascinaci promítl i do většiny svých projektů.

Významnou roli hrálo v životě tohoto katalánského architekta také náboženství. Jeho katolická víra se s přibývajícím věkem stále více prohlubovala a v mnoha jeho dílech se objevují náboženské motivy. Není proto překvapením, že jeho nejslavnějším dílem je právě katedrála.

 

Výsledek obrázku pro casa batlló

Casa Batiló patří mezi další Gaudího slavné stavby.

 

Zdroj inspirace? Je to pestrá mozaika

Gaudí se narodil roku 1852 v katalánském městě Reus, kariéru začal roku 1878 stavbou Casa Vicens. Tvořil tedy v době nastupujícího modernismu, k jehož katalánské odnoži také bývá řazen. Moderní a secesní tendence však dokázal obohatit o orientální a neogotické prvky, stejně jako o přírodní estetiku nebo mozaiky. Kombinací těchto vlivů pak vytvořil svůj zcela jedinečný rukopis.

 

Výsledek obrázku pro park guell bench

Gaudí často používal specifický druh mozaiky, tzv. trencadís. Na obrázku lavička v parku Güell.

 

Každý génius je tak trochu excentrik a ani Gaudí nebyl výjimkou. Nikdy se neoženil ani nenavázal trvalejší vztah, žil samotářsky a celý život byl zcela oddán svému povolání architekta. I ke své profesi ale přistupoval poněkud neortodoxně – nerýsoval přesné výkresy, ale vytvářel trojrozměrné modely a při úpravě detailů značně improvizoval.

 

Když jej osudného 7. června 1926 srazila na ulici tramvaj, kolemjdoucí jej kvůli jeho zanedbanému zevnějšku považovali za žebráka. Proto se mu také nedostalo náležité pomoci, a tak Gaudí na následky zranění o tři dny později zemřel.

 

Gaudího údajně tramvaj srazila ve chvíli, kdy upřeně pozoroval Sagradu Familiu.

 

Gaudího stavby jsou skutečně úchvatné. Ne ve všech případech je ale impozantní umělecký dojem prioritou. Někdy je na prvním místě funkčnost, praktičnost a minimalizace nákladů. To platí zejména u průmyslových staveb, které vyžadují zcela opačný přístup. Architektura byla ale odnepaměti především uměleckým oborem.

 

My ve firmě WACHAL se proto snažíme vždy správně sladit priority. To znamená, že si dokážeme poradit s rekonstrukcí památek i stavbou vzhledné administrativní budovy se skladem. V rámci možností vždy hledáme komplexní řešení, které zohledňuje praktické i estetické hledisko. Gaudího genialitu překoná asi málokdo. Přesto děláme, co můžeme, a snažíme se neustále zlepšovat.

 

Zdroje obrázků:  

Wikimedia.org, Pixabay.com

 
BlogPublikováno 11.6.2017

Fotogalerie

Antoni Gaudí – 91 let od smrti katalánského mistraAntoni Gaudí – 91 let od smrti katalánského mistraAntoni Gaudí – 91 let od smrti katalánského mistra

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce Domu kultury v Kroměříži

Rekonstrukce Domu kultury v Kroměříži

Budova, která se nachází v památkově chráněném území, ale především v centru dění kroměřížského kulturního života, se dočkala další rekonstrukce. Kromě opravy střechy nad Společenským sálem, bylo součástí projektu také vybudování vzduchotechnického kanálu a…