English

BIM: Building Information Modeling neboli Informační Model Budovy

V minulém blogu jsme probrali důležitost a vliv nejmodernějších technologií na stavebnictví jako takové a dnes se podíváme blíže na jednu z nejzajímavějších technologií pro rok 2016; BIM neboli prostě Informační Model Budovy.

BIM: Building Information Modeling neboli Informační Model Budovy

V minulém blogu jsme probrali důležitost a vliv nejmodernějších technologií na stavebnictví jako takové a dnes se podíváme blíže na jednu z nejzajímavějších technologií pro rok 2016; BIM neboli prostě Informační Model Budovy.

O čem je tedy řeč? BIM je technologie, která vytváří a sbírá veškerá data o budově během jejího celého životního cyklu. Je to, ve své podstatě, databáze různých informací či datových souborů o budově, která má za cíl působit jako jediná platforma pro správu budovy a veškerou koordinaci činností projektantů, architektů, inženýrů stavby a infrastruktury, statiků a konstruktérů, ale také správců budovy a následně i investorů. BIM používá jediný souborový formát, který dovoluje prostřednictvím nainstalovaného softwaru spolupráci v tak velké šíři. Cílem je naplánovat všechno v rámci jediné platformy, a to už od prvotního projektového záměru, plánu, přes design, infrastrukturu, napojení na inženýrské sítě až po ty sebemenší detaily; velmi jednoduché, ale přitom velice propracované. Pod jedním systémem se budova navrhne, postaví a následně i spravuje, investoři mají plný dohled a neomezený přístup.    

Jednou z hlavních předností BIMu je především úspora času, ale také peněz nejenom při vytváření komplexní projektové dokumentace pro výstavbu budovy. Samozřejmě, v praxi mluvíme o zásadním zjednodušení vzájemné koordinace různých participantů v daném projektu. Je to zkrátka natolik propracovaný a moderní systém, že již v některých zemích se přechod stává zcela povinným. Například ve Velké Británii či USA již nyní musí stavební firmy splňovat podmínky, které jim umožní používat metodu BIM, je-li to nutné.

Další z mnoha výhod je tzv. hravost systému a celkový „user-friendly experience“. Jinými slovy, BIM se snaží být zajímavým a atraktivním systémem i pro mladé lidi, kteří jsou často spíše neutrálního postoje k jakémukoliv angažmá v oboru stavebnictví. Díky systému BIM by se toto mohlo konečně změnit a následně i částečně vyřešit relativně nízký objem zkušených pracovníků, kteří už od roku 2009 postupně opouštěli svoje povolání ve stavebnictví z důvodu globální ekonomické krize.

Budeme-li mluvit o současné době, prozatím se BIM uplatňuje u rozsáhlých a dlouhotrvajících projektů. Nicméně experti predikují, že tento systém najde svojí cestu i do menších a „běžnějších“ stavebních projektů a časem se stane základním pilířem pro všechny stavební firmy. Pozemní stavitelství tedy brzo zaznamená nový trend; BIM.

BlogPublikováno 31.1.2016

Fotogalerie

BIM: Building Information Modeling neboli Informační Model BudovyBIM: Building Information Modeling neboli Informační Model Budovy

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceVýzkumná základna Archeologického ústavu Mikulčice

Výzkumná základna Archeologického ústavu Mikulčice

Nové archeologické středisko je jedinečné nejen svým zaměřením, ale také neobvyklou architekturou, která se snaží co nejvíce respektovat okolní krajinu. Zároveň zahrnuje všechny funkce potřebné pro archeologické pracoviště. Umožňuje setkávání, badatelskou činnost i…