English

BIM: Building Information Modeling neboli Informační Model Budovy

V minulém blogu jsme probrali důležitost a vliv nejmodernějších technologií na stavebnictví jako takové a dnes se podíváme blíže na jednu z nejzajímavějších technologií pro rok 2016; BIM neboli prostě Informační Model Budovy.

BIM: Building Information Modeling neboli Informační Model Budovy

V minulém blogu jsme probrali důležitost a vliv nejmodernějších technologií na stavebnictví jako takové a dnes se podíváme blíže na jednu z nejzajímavějších technologií pro rok 2016; BIM neboli prostě Informační Model Budovy.

O čem je tedy řeč? BIM je technologie, která vytváří a sbírá veškerá data o budově během jejího celého životního cyklu. Je to, ve své podstatě, databáze různých informací či datových souborů o budově, která má za cíl působit jako jediná platforma pro správu budovy a veškerou koordinaci činností projektantů, architektů, inženýrů stavby a infrastruktury, statiků a konstruktérů, ale také správců budovy a následně i investorů. BIM používá jediný souborový formát, který dovoluje prostřednictvím nainstalovaného softwaru spolupráci v tak velké šíři. Cílem je naplánovat všechno v rámci jediné platformy, a to už od prvotního projektového záměru, plánu, přes design, infrastrukturu, napojení na inženýrské sítě až po ty sebemenší detaily; velmi jednoduché, ale přitom velice propracované. Pod jedním systémem se budova navrhne, postaví a následně i spravuje, investoři mají plný dohled a neomezený přístup.    

Jednou z hlavních předností BIMu je především úspora času, ale také peněz nejenom při vytváření komplexní projektové dokumentace pro výstavbu budovy. Samozřejmě, v praxi mluvíme o zásadním zjednodušení vzájemné koordinace různých participantů v daném projektu. Je to zkrátka natolik propracovaný a moderní systém, že již v některých zemích se přechod stává zcela povinným. Například ve Velké Británii či USA již nyní musí stavební firmy splňovat podmínky, které jim umožní používat metodu BIM, je-li to nutné.

Další z mnoha výhod je tzv. hravost systému a celkový „user-friendly experience“. Jinými slovy, BIM se snaží být zajímavým a atraktivním systémem i pro mladé lidi, kteří jsou často spíše neutrálního postoje k jakémukoliv angažmá v oboru stavebnictví. Díky systému BIM by se toto mohlo konečně změnit a následně i částečně vyřešit relativně nízký objem zkušených pracovníků, kteří už od roku 2009 postupně opouštěli svoje povolání ve stavebnictví z důvodu globální ekonomické krize.

Budeme-li mluvit o současné době, prozatím se BIM uplatňuje u rozsáhlých a dlouhotrvajících projektů. Nicméně experti predikují, že tento systém najde svojí cestu i do menších a „běžnějších“ stavebních projektů a časem se stane základním pilířem pro všechny stavební firmy. Pozemní stavitelství tedy brzo zaznamená nový trend; BIM.

BlogPublikováno 31.1.2016

Fotogalerie

BIM: Building Information Modeling neboli Informační Model BudovyBIM: Building Information Modeling neboli Informační Model Budovy

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceIKEM – rekonstrukce operačních sálů, zázemí a laboratoří

IKEM – rekonstrukce operačních sálů, zázemí a laboratoří

Projekt rekonstrukce operačních sálů pražského IKEMu pro nás byl velkou výzvou. Stavební práce musely být provedeny precizně, avšak rychle, aby se běžný provoz mohl obnovit v co nejkratší době. Harmonogram jsme tedy měli naplánovaný do nejmenších detailů a pracovalo se…