English

Chalupářství – návrat ke kořenům, nebo útěk z města?

Doba reálného socialismu dala vzniknout typicky českému fenoménu chalupářství. Podívejme se společně na to, co stálo za jeho vznikem, jak vypadá dnes nebo na co pamatovat při rekonstrukci venkovských stavení. A jen tak mimochodem – víte, jaký je rozdíl mezi chalupou a chatou?

Chalupářství – návrat ke kořenům, nebo útěk z města?

Doba reálného socialismu dala vzniknout typicky českému fenoménu chalupářství. Podívejme se společně na to, co stálo za jeho vznikem, jak vypadá dnes nebo na co pamatovat při rekonstrukci venkovských stavení. A jen tak mimochodem – víte, jaký je rozdíl mezi chalupou a chatou?

 

Cesta do města a zase zpátky

Příčiny rozmachu chalupářství ve druhé polovině 20. století byly v zásadě dvě. V první řadě šlo o přirozený důsledek urbanizace, druhým faktorem byl bezesporu vliv doby.

Nárůst městského obyvatelstva šel ruku v ruce s vylidňováním vesnic. S postupným odchodem nejstarší generace zůstala celá řada domů na venkově neobydlená. Potomci původních obyvatel, zpravidla žijící na nově vybudovaných panelových sídlištích, kteří budovy zdědili, je začali využívat k rekreaci.

Od roku 1968 byly navíc zavedeny volné soboty, a lidé proto mohli trávit na svých venkovských sídlech – chalupách – podstatně víc času.

 

Výsledek obrázku pro chalupa

Zrekonstruovaná chalupa poskytne pohodlí ve všech ročních obdobích.

Útěk před normalizační šedí

Druhou a neméně důležitou příčinou masového rozšíření chalupářství byla politická situace v tehdejším Československu. V rámci plánované ekonomiky a neustálého státního dozoru bylo prakticky nemožné se profesně realizovat. Mnoho lidí proto přeneslo svoji nevyužitou energii a kreativitu právě do zvelebování chalup. Útulné prostředí venkovského stavení jim poskytovalo podstatně příjemnější místo k odpočinku než šedivá panelová sídliště.

Výsledek obrázku pro paneláky

Pro řadu lidí představovala chalupa možnost úniku před nedostatkem soukromí v panelovém bytě.

 

I přes různé výkyvy a krátkodobé trendy ale zůstává chalupaření oblíbenou českou kratochvílí i téměř 30 let po sametové revoluci. Čísla totiž mluví jasně: celá jedna pětina obyvatel Česka má vlastní chalupu nebo chatu, další dvě pětiny po nějakém venkovském stavení touží.

Chalupa není chata

Jak jsme už naznačili, mezi chalupou a chatou je rozdíl. Chalupy byly původně určené k běžnému celoročnímu bydlení a byly k němu plně vybavené. Rekreační funkci získaly až později, na základě společenského a ekonomického vývoje.

Primární účel chat je zpravidla čistě rekreační, případně slouží například k uskladnění nářadí. Chalupa v případě potřeby poskytne plnohodnotné, pohodlné bydlení, chata pouze improvizované přespání v letních měsících.

Výsledek obrázku pro chaty

Chalupy jsou většinou součástí původní vesnické zástavby, chaty zpravidla najdeme v nově vybudovaných koloniích.

 

Svěřte rekonstrukci chalupy odborníkům

Domácí kutilství je obdivuhodný koníček a Češi jsou v něm světoví přeborníci. Pokud ale jde o stavební úpravy venkovských stavení, není radno přeceňovat svoje síly. V lepším případě výsledek nebude odpovídat vašim představám, případně se vám rekonstrukce značně prodraží. V tom horším může dojít i k vážnému úrazu nebo narušení statiky budovy.

Jestliže plánujete rozsáhlejší opravu chalupy či přestavbu statku na venkovské sídlo, obraťte se na nás. Máme rozsáhlé zkušenosti s opravami budov všech velikostí, funkcí i stáří. Ušetříte si tak spoustu starostí, času a v konečném důsledku i peněz.

Výsledek obrázku pro chalupa

Oprava chalupy v takto dezolátním stavu si vyžaduje zkušenou ruku odborníků.

 

Zdroje obrázků:

Wikimedia.org, Pixabay.com

 

 
BlogPublikováno 14.7.2017

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceVýukový areál Univerzity Pardubice

Výukový areál Univerzity Pardubice

Kampus Univerzity Pardubice, umístěný v městské části Polabiny, je připraven na nápor nových studentů. Kromě dalších učeben jsme pro ně připravili také již dlouho potřebné rozšíření parkoviště.