English

Do metra se zatajeným dechem

Pro někoho je jízda metrem nevšední zážitek, pro jiného každodenní cesta do práce. Díky fantazii některých architektů se může obyčejná stanice v podzemí stát místem, které vás nepřestane překvapovat během první i sté návštěvy. Pojďme společně nahlédnout do několika nejzajímavějších stanic metra.

Do metra se zatajeným dechem

Pro někoho je jízda metrem nevšední zážitek, pro jiného každodenní cesta do práce. Díky fantazii některých architektů se může obyčejná stanice v podzemí stát místem, které vás nepřestane překvapovat během první i sté návštěvy. Pojďme společně nahlédnout do několika nejzajímavějších stanic metra.

Barcelona vsází na kontrast
Barcelonská stanice Drassanes dostala nový kabát. Architekt se nechal inspirovat materiály vozů metra a nový design ladil do netradiční kombinace černé a bílé. Podlahy jsou odolné vůči vibracím a k obkladu stěn posloužily panely z bílého prefabrikovaného betonu. Když tu zastaví souprava v téže barvě, máte pocit, že celý prostor splývá v jeden celek.

Moderní cesta do minulosti
V kanadském Torontu si ani nemusíte kupovat vstupenku do muzea – stačí mít jízdenku do metra. Ve stejnojmenné stanici Museum budete mít pocit, že procházíte egyptskou pyramidou, aztéckým chrámem nebo palácem ve staré Číně. Díky netradičním historicky laděným sloupům se tato stanice výrazně liší od těch klasických, méně odvážných. Hliníkové panely na stěnách jsou zase příjemným moderním kontrastem. A kdybyste se přece jen rozmysleli, tak to opravdové muzeum najdete přímo nad metrem.

Barevná fantazie z Lisabonu
V portugalském hlavním městě stojí za to vystoupit ve stanici Olaias. Když byl Lisabon 1998 dějištěm světové výstavy Expo 98, doprava musela být posílena novými stanicemi. Tak vznikl tento odvážný umělecký projekt. Díky záplavě barevných skleněných panelů a tradičních keramických dlaždic tu musí být veselá i pondělní cesta do práce. Masivní sloupy v industriálním stylu navozují pocit, že se z tunelu každou chvíli přiřítí obrovská parní lokomotiva, místo ní však přijede rychlá moderní souprava. Olaias zkrátka nepřestane cestující fascinovat na každém kroku.

Duha v německém podzemí
U barev ještě zůstaneme. Stanice mnichovského metra Candidplatz je dokonce vyhledávaným turistickým lákadlem. Vždyť kde jinde stěny metra vypadají jako duhová batika?! Stavba tohoto skvostu však nebyla jednoduchá. Nerovné stropy vyžadovaly mimořádné technické dovednosti, protože fungují i jako nosná plocha hlavní kanalizace města. Díky tomu tu najdete i nezvyklé množství pilířů, které strop podpírají. Také jejich povrch přechází napříč duhovým spektrem.

Na závěr jedna dobrá zpráva – za krásou v podzemí nemusíme jezdit daleko. I pražské metro je často zmiňované v zahraničních článcích o architektuře, nejvíce se líbí stanice linky A. Není divu. Jejich jednoduchý a působivý design jen tak z módy nevyjde!

BlogPublikováno 26.4.2017

Fotogalerie

Do metra se zatajeným dechemDo metra se zatajeným dechemDo metra se zatajeným dechemDo metra se zatajeným dechem

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce objektu U44 – změna užívání Zlín

Rekonstrukce objektu U44 – změna užívání Zlín