English

Domy poháněné solární energií: Proč jsou tak populární?

Využití solární energie pro generování elektřiny není nikterak nová technologie, nicméně v posledních několika letech se stala velice oblíbenou u vlastníků nemovitostí a také u stavebních firem.

Domy poháněné solární energií: Proč jsou tak populární?

Využití solární energie pro generování elektřiny není nikterak nová technologie, nicméně v posledních několika letech se stala velice oblíbenou u vlastníků nemovitostí a také u stavebních firem.

Solární energie nabízí velkou sadu benefitů, které ji dělají extrémně atraktivní. Mezi tyto benefity patří především:

Snadný přístup k volnému a neomezenému zdroji energie.
Dramatické snížení nebo dokonce eliminace účtů z elektřinu.
Růst hodnoty nemovitosti a její estetičnosti.
Přístup k ekologicky šetrnému a trvale obnovitelnému zdroji energie.

Drahá instalace je již minulostí

Jedním velkým negativem využití solární energie v rodinných domech byly v minulosti vysoké náklady na její instalaci. Díky vysoké ceně se tak solární energie stala běžnější spíše v rámci komerčních konstrukčních projektů. Nicméně cena systému solární energie klesla od roku 2011 až o 60 procent. Tento dramatický pokles tak učinil ze solární energie dostupnější a realizovatelnější řešení rezidenčních staveb. V roce 2015 se postavilo dokonce víc rezidenčních staveb poháněných solární energií než staveb komerčních. Není překvapením, že je solární energie populární především v oblastech se značným množstvím slunečního svitu. Tento obnovitelný zdroj energie však nalezl své uplatnění také v místech, které za hojné z hlediska slunečního svitu úplně tak považovány nejsou.

Jak solární systém do stavby integrovat?

Výrobci solárních systémů se snaží integrovat solární kolektory nebo panely přímo do střechy a fasády budovy. Výhoda je zřejmá, integrované solární kolektory či fotovoltaické panely nenarušují estetiku domu a zároveň jsou lépe chráněny před vnějšími vlivy.

Na jednom z letošních stavebních veletrhů se stala středem pozornosti takzvaná solární taška. Jde o střešní krytinu, jejíž jednotlivé části v sobě mají integrován fotovoltaický panel. Její výhoda spočívá stejně jako u panelu nebo kolektoru především v tom, že nezasáhne do estetické stránky stavby. Tašky s fotovoltaickým panelem tvoří modul sestavený ze čtyř kusů. Takový modul má výkon 25 Wpa, dohromady pak dosahuje výkon těchto panelů 75 Wp/m2.

BlogPublikováno 27.6.2016

Fotogalerie

Domy poháněné solární energií: Proč jsou tak populární?Domy poháněné solární energií: Proč jsou tak populární?Domy poháněné solární energií: Proč jsou tak populární?

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceOprava a změna užívání haly B100 Slavičín

Oprava a změna užívání haly B100 Slavičín

Hala B100 je součástí známého areálu hal Vlárské strojírny Slavičín. V minulosti sloužila především k výrobě kovových komponentů tkacích a montážních strojů. Nyní ovšem více než deset let ležela bez využití. Oprava této haly tedy znamenala malé znovuzrození zašlé…