English

Energetická efektivnost jako klíčové kritérium při koupi domu

Úsporné bydlení se v současné době těší stále větší oblibě. V dnešním příspěvku se proto zaměříme na efektivní využití energie jako na jednu z nejdůležitějších funkcí moderních domů.

Energetická efektivnost jako klíčové kritérium při koupi domu

Úsporné bydlení se v současné době těší stále větší oblibě. V dnešním příspěvku se proto zaměříme na efektivní využití energie jako na jednu z nejdůležitějších funkcí moderních domů.

Demografie zájemců o koupi nových domů se výrazně mění. Mezi kupci se v současnosti pohybují stále mladší lidé se značným povědomým o energetické šetrnosti. Toho si všímají také stavební firmy, pro které se energetická efektivnost a udržitelnost stávají významnou součástí každého projektu.

Americká asociace NAHB (National Association of Home Builder) uvádí, že energetická efektivnost budov reprezentovaná prostřednictvím úspor energie a nízkými měsíčními náklady na elektřinu jsou nejvyšší prioritou většiny zájemců při koupi nového domu.

Na základě výzkumu asociace NAHB má značné procento lidí, kteří se chystají koupit nový dům zájem především o energetickou udržitelnost a účinnost. Za dům disponující těmito vlastnostmi jsou tak spotřebitelé ochotni zaplatit dokonce dvakrát až třikrát více než za méně energeticky účinné domy.

Hlavní atributy budov zajišťující energetickou šetrnost:

Energy Star certifikace: Jedná se o jeden z nejznámějších programů energetické efektivity na světě, který byl vyvinut americkou agenturou na ochranu životního prostředí spolu s americkým ministerstvem pro energie. Označení ENERGY STAR spotřebitelům dokládá, že výrobky jsou vysoce energeticky efektivní.

Vysoce efektivní spotřebiče a systémy HVAC:  Domácí spotřebiče s vysokou účinností, vytápěcí a chladící zařízení mohou zajistit značné snížení měsíčních nákladů na energii. Ve většině případů se investice do těchto zařízení vrátí díky energetickým úsporám již v polovině jejich očekáváné funkční životnosti. Mezi obzvláště efektivní způsoby patří takzvané geotermální vytápění a chlazení.

Energeticky efektivní okna: Okna s vysokou účinností zahrnují takzvaná Low-E skla, která jsou navržena tak, aby zabránila proudícímu vzduchu a ztrátě energie kolem okna v místě jeho rámu a pláště. Low-E skla jsou skla se zvýšenou tepelnou izolací, jenž snižují kondenzaci a tepelné ztráty na minimum za jakéhokoliv ročního období.

Možnost využití obnovitelných energetických zdrojů: Některé výstavby mohou být vybaveny solárními panely, jenž produkují značnou část vlastní energie ze slunečních paprsků.

Programovatelné termostaty: Elektronické programovatelné termostaty poskytují vysokou úroveň kontroly nad provozem systému HVAC a zajišťují významné úspory energie a nákladů.

Instalace s nízkým průtokem: Nízko průtokové kohoutky, sprchy a další příslušenství výrazně snižují spotřebu vody. Zároveň však toto příslušenství poskytuje dostatek vody pro každodenní užití.

BlogPublikováno 11.4.2016

Fotogalerie

Energetická efektivnost jako klíčové kritérium při koupi domuEnergetická efektivnost jako klíčové kritérium při koupi domuEnergetická efektivnost jako klíčové kritérium při koupi domu

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceOprava a změna užívání haly B100 Slavičín

Oprava a změna užívání haly B100 Slavičín

Hala B100 je součástí známého areálu hal Vlárské strojírny Slavičín. V minulosti sloužila především k výrobě kovových komponentů tkacích a montážních strojů. Nyní ovšem více než deset let ležela bez využití. Oprava této haly tedy znamenala malé znovuzrození zašlé…