English

Evoluce cementu ve stavebnictví

Cement představuje všudypřítomný stavební materiál, jehož současnou podobu máme tendenci považovat za samozřejmost. Jeho využití ve stavebnictví má však tisíciletou historii, během ní prošel celou řadou změn a vylepšení. V současné době se cement stále vyvíjí a testují se jeho nové formy.

Evoluce cementu ve stavebnictví

Cement představuje všudypřítomný stavební materiál, jehož současnou podobu máme tendenci považovat za samozřejmost. Jeho využití ve stavebnictví má však tisíciletou historii, během ní prošel celou řadou změn a vylepšení. V současné době se cement stále vyvíjí a testují se jeho nové formy.

Počátky moderního cementu

Cement byl pro stavební účely vyráběn již ve starověku za použití místně dostupných zdrojů. Egypťané využívali při jeho výrobě sádru, zatímco Řekové a Římané mísili vápenec s pískem. Byli to právě Římané, kteří zjistili, že přidáním dalších materiálů změní vlastnosti výsledného cementu. Jeden z těchto přídavných materiálů, jenž zlepšoval vlastnosti cementu, byl sopečný popel známý jako pucolán. Díky němu se cement stal voděodolný a proto vhodný pro budování přístavů. Ve skutečnosti je beton vyrobený z cementu s aditivem sopečného popele daleko odolnější vůči slané vodě než beton používaný dnes.

V současnosti nejběžněji využívaný cement tzv. portlandský cement se k nám však dostal z úplně jiného zdroje. Vyvinul se z cementů, jenž se používaly ve Velké Británii v první polovině 19. století.

Odolnější a ekologičtější beton

Vědci z massachusettského technologické institutu (MIT) objevili způsob, jako učinit portlandský cement odolnější a zároveň šetrnější k životnímu prostředí.

Konvenční vzorec cementu zahrnuje něco mezi 1,2 až 2,2 dílu vápníku na každý 1 hmotnostní díl oxidu křemičitého, přičemž 1,7 dílu vápníku představuje standard. Výzkumníci z MIT ovšem zjistili, že snížením obsahu vápníku na 1,5 dílu dvojnásobně zvýší odolnost výsledného betonu vůči trhlinám.

Snížení poměru vápníku ke křemičitanu by nejen vytvořilo silnější a lepší beton, ale také by to mělo za následek snížení emise oxidu uhličitého až o 60%. Vzhledem k tomu, že je výroba cementu zodpovědná za 5 až 10% světové produkce oxidu uhličitého, představuje jeho nová forma značnou úlevu pro životní prostředí. K tomu přispívá i fakt, že trvanlivější a odolnější beton je méně náchylný na vady a poškozené struktury a proto nevyžaduje v průběhu životního cyklu opravy mající znatelný vliv na jeho další výrobu.

Ačkoliv přinesla změna formy cementu v laboratorních testech pozitivní výsledky, na jeho reálné využití v rámci stavebních projektů si musíme ještě počkat.

BlogPublikováno 2.5.2016

Fotogalerie

Evoluce cementu ve stavebnictvíEvoluce cementu ve stavebnictvíEvoluce cementu ve stavebnictví

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceVsetínská nemocnice – výstavba interního pavilonu

Vsetínská nemocnice – výstavba interního pavilonu

V rámci postupné modernizace areálu nemocnice ve Vsetíně jsme dokončili výstavbu takzvaného Interního pavilonu. O novou sedmipodlažní budovu H se dělí interní a neurologické oddělení. Kromě ambulancí zde pacienti najdou i rozsáhlou lůžkovou část.…