English

Ing. Viliam Wachal: rozhovor s časopisem Týdeník Kroměřížská

Vývoj ve stavebnictví udělal za 25 let obrovský posun. Používají se jiné materiály, nářadí i technologie, nové jsou i profese, vše je na zcela jiné úrovni než tehdy. Kromě již uvedeného se změnila i organizace práce. Do firmy, a to nejen do naší, vstoupily chytré informační systémy, které usnadňují řídící práci.

Ing. Viliam Wachal: rozhovor s časopisem Týdeník Kroměřížská

Vývoj ve stavebnictví udělal za 25 let obrovský posun. Používají se jiné materiály, nářadí i technologie, nové jsou i profese, vše je na zcela jiné úrovni než tehdy. Kromě již uvedeného se změnila i organizace práce. Do firmy, a to nejen do naší, vstoupily chytré informační systémy, které usnadňují řídící práci.

Náš zakladatel, Ing. Viliam Wachal přijal pozvání časopisu Týdeník Kroměřížská k rozhovoru, jehož celé znění si můžete přečíst zde. Níže Vám přinášíme několik úryvků z tohoto rozhovoru.

Jak vzpomínáte na začátek svého podnikání?

Je to tak dávno, že už si to skoro ani nepamatuji. (smích) Podnikat jsem začal 23. ledna 1991, kdy mi byl vydán živnostenský list. První zakázku jsme ještě se třemi dalšími kolegy Matuškou, Hlavou a Možíšem měli v Praze, kde jsme v městské části Řepy stavěli byty. Naší další zakázkou pak byla rekonstrukce nádražní restaurace v Kroměříži. V roce 1995 jsme založili společnost s ručením omezeným a v roce 1999 akciovku. Pochopitelně to nešlo všechno tak jednoduše, jak jsem to řekl.

Stavebních zakázek ubylo. Jak moc se to odráží na samotném podnikání ve stavebnictví?

V pozemním stavitelství je to čím dál složitější. Když jsem začínal, naivně jsem si říkal, že když firma „přežije“ pět let, tak potom už to půjde samo. Mýlil jsem se. Každý rok je to boj o zakázky. Dokonce si dovolím tvrdit, že je to čím dál složitější. Když jsme před 25 lety začínali, byl poměr počtu zakázek ve srovnání s počtem stavebních firem daleko vyšší. S klesajícím počtem zakázek některé firmy svoji činnost ukončily, přesto je daleko více stavebních firem než před léty a navíc i velké firmy se dnes hlásí do zakázek, o které by dříve nezavadily. Stavebních zakázek je určitě méně a konkurenční boj na stavebním trhu jen ostřejší.

Kde všude je vidět práci stavební firmy WACHAL, na které stavby jste pyšný?

Nestavíme jenom v našem regionu, ale prakticky po celém území ČR a také v zahraničí. V naší zemi není mnoho krajů, kde bychom nerealizovali stavební zakázku. Stavěli jsme také ve Finsku, Itálii, Rumunsku, Tunisu, Belgii, na Slovensku i v USA. Jenom mne mrzí, že jsme nedostali žádnou zakázku od naší místní, tedy kroměřížské, radnice, a to za celých 25 let, co podnikám.

„Ke všem stavbám, které jsme realizovali, mám až otcovský vztah, proto výběr jedné stavby je pro mne opravdu těžký.“ Ing. Viliam Wachal

Za naši nejvýznamnější stavbu však považuji budovu Univerzitního centra Tomáše Bati ve Zlíně, kterou projektovala známá architektka Eva Jiřičná a při slavnostním otevření naši práci ocenil i Tomáš Baťa junior, který nás osobně navštívil v našem sídle. Zajímavou stavbou je také lázeňský resort Strom života v Bělohradě. Náročná stavba s dobrým výsledkem byla přestavba staré továrny na multifunkční dům ve Svitavách, za kterou jsme dostali cenu Stavba roku od předsedy Senátu ČR. Neméně zajímavou zakázkou je ekologická stavba kotelny na spalování biomasy v Roštíně. Uznání se také firmě dostalo za rekonstrukci residence zastupitelského úřadu ČR ve Washingtonu, jde o krásnou celokamennou stavbu. Významná byla i rekonstrukce Květné zahrady v Kroměříži. Akce byla vybrána do finále stavby roku. Důležitá zakázka byla také pro japonského investora Olympus, kterou jsme realizovali v Přerově.

Jakou budoucnost má české stavebnictví?

Podle mého názoru, a zmínil jsem se o tom už i výše, to bude složitější. Důvody vidím v následujících faktorech: méně zakázek, více stavebních firem, vice problémů v Evropě a tím i méně finančních dotací, než tomu bylo dříve. Také se nedaří zamezit firmám, a nemusí to být jenom stavební, které zkrachují, přivedou firmu do insolvence, aby přestaly škodit své profesi tím, že ti samí lidé založí firmou novou a dělají to tak pořád dokola. To neprospívá nikomu, nevyjímaje stavebnictví, a jeho budoucnosti už vůbec. Vidím zde legislativní rezervy.

BlogPublikováno 1.3.2016

Fotogalerie

Ing. Viliam Wachal: rozhovor s časopisem Týdeník KroměřížskáIng. Viliam Wachal: rozhovor s časopisem Týdeník KroměřížskáIng. Viliam Wachal: rozhovor s časopisem Týdeník KroměřížskáIng. Viliam Wachal: rozhovor s časopisem Týdeník KroměřížskáIng. Viliam Wachal: rozhovor s časopisem Týdeník Kroměřížská

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce sídla společnosti VW WACHAL a.s. v Kroměříži, ul. Tylova

Rekonstrukce sídla společnosti VW WACHAL a.s. v Kroměříži, ul. Tylova

U příležitosti 25. výročí jsme našemu sídlu v Kroměříži nadělili kromě několika nových kanceláří i nová okna, fasádu a klimatizaci celého domu.