English

Inovativní materiály ve stavebnictví

V dnešní době se velmi dbá na životní prostředí, a jinak tomu není ani v oboru stavebnictví. Vznikají tak nové stavební materiály, které jsou spolehlivé a odolné a zároveň také vzdušné a lehké.

Inovativní materiály ve stavebnictví

Živý beton

Vědci z University of Colorado v Boulderu přišli s tzv. živým betonem, jehož předností je schopnost reprodukce. Tento beton obsahuje cyanobakterie, známé jako sinice, které produkují energii fotosyntézou. A právě díky těmto fotosyntetickým bakteriím je beton schopen opravit vlastní trhliny. Mikroorganismy vstřebávají světlo a vytvářejí tak uhličitan vápenatý, který postupně mezery vzniklé v betonu zaplní.

Průhledné dřevo

Tento ekologický materiál je založený na klasické dřevní hmotě, která je zbavena barviva (ligninu). Lignin je poté i přes zachování fyzikálních vlastností dřeva nahrazen speciálním polymerem.  Průhledné dřevo je tak minimálně 5x pevnější a lehčí než sklo, a může se tak stát potenciální alternativou plastových nebo skleněných oken.

Tekutá žula

Jedná se o tzv. tekutý kámen, který je vyrobený ze 70 % z mramorové drti a ze 30 % ze speciálních přísad a dekorativních plniv. Tato tekutá stavební směs se stříká na povrchy z kamene, zdiva, betonu či asfaltu. Opět se jedná o ekologicky šetrný materiál, jelikož obsahuje bezpečné pryskyřice, minerální plniva a přírodní mramorovou drť. Materiál je nejvíce využívaný při závěrečných pracích nebo povrchové úpravě různých konstrukcí či interiérových prvků, přičemž dodává povrchu atraktivní vzhled a trvanlivost.

BlogPublikováno 13.9.2023

Fotogalerie

Inovativní materiály ve stavebnictví

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce sídla společnosti VW WACHAL a.s. v Kroměříži, ul. Tylova

Rekonstrukce sídla společnosti VW WACHAL a.s. v Kroměříži, ul. Tylova

U příležitosti 25. výročí jsme našemu sídlu v Kroměříži nadělili kromě několika nových kanceláří i nová okna, fasádu a klimatizaci celého domu.