English

Jan Kaplický: Génius i rebel

Co se vám vybaví, když uslyšíte jméno Jana Kaplického? Znáte jej jako autora blobu, revolučního projektu nové podoby Národní knihovny? Světově uznávaný tvůrce toho navrhl a realizoval mnohem víc. Seznamte se blíže s jeho celoživotním dílem.

Jan Kaplický: Génius i rebel

Od emigrace k oceněním

Jan Kaplický se narodil v roce 1937 v Praze. Po emigraci ve svých 31 letech žil ve Velké Británii, kde spoluzaložil architektonické studio Future Systems. Název studia není náhodný. Kaplický patřil mezi vizionáře, byl představitelem high-tech architektury, pracoval s neobvyklými moderními materiály a tvary. Jeho služby využila mimo jiné i NASA.

V Česku Kaplický vydal několik knih a v celém světě je podepsán pod řadou uznávaných projektů. Za stavbu Lord’s Media Centra na londýnském kriketovém stadionu dostal tamní nejprestižnější cenu za architekturu – Stirlingovu cenu.

Nejslavnější projekty

Víte, že Kaplický vypomáhal skupině návrhářů při projektování pařížského Centre Georges Pompidou? To je však jen jeden z mnoha světových projektů, pod kterými je český architekt podepsaný. Připomeňme si další významné stavby:

  • Tiskové centrum na kriketovém stadionu v Londýně
  • Obchodní dům Selfridges v Birminghamu
  • Rodinný dům Hauer-King House v Londýně
  • Pontonový most Docklands Floating Bridge
  • Green Bird – nerealizovaný projekt stopatrového mrakodrapu

Obchodní dům Selfridges v Birminghamu

Národní knihovna na Letné

Blob, Chobotnice. Kaplického návrh na novou budovu Národní knihovny na Letné dostal řadu přezdívek, dočkal se i mnoha pochval, ale především také kritiky. Soutěž sice vyhrál, ale projekt se nikdy nerealizoval.

Zajímavostí je, že v komisi tehdy seděla bývalá architektova partnerka Eva Jiřičná, autorka například zlínského Univerzitního centra, patřící taktéž mezi světově uznávané architektky. Kaplický později v roce 2008 odmítl přijmout cenu za přínos výtvarnému umění s tím, že Ministerstvo kultury znemožňuje prosadit jeho příspěvek české architektuře.

Jan Kaplický zemřel v roce 2009 ve věku 71 let na zástavu srdce. Jeho dílo však žije dál. Projekty slavných architektů nezřídka realizujeme či rekonstruujeme i my. Podívejte se na naše dokončené stavby. To nejlepší stavební řešení najdeme i pro vás, ozvěte se.

zdroj fotek: wikimedia.org

BlogPublikováno 1.8.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce objektu U44 – změna užívání Zlín

Rekonstrukce objektu U44 – změna užívání Zlín