English

Když se architektům nedaří: 5 nedomyšlených projektů ze světa

I architekt je jen člověk. A ten je tvorem chybujícím. Na stavbě může být každá nedomyšlená drobnost velkým a drahým problémem. Nebo je k smíchu. Anebo zajistí samotnému dílu obrovskou popularitu. Podívejte se na 5 chyb architektů, které známe ze světa.

Když se architektům nedaří: 5 nedomyšlených projektů ze světa

I architekt je jen člověk. A ten je tvorem chybujícím. Na stavbě může být každá nedomyšlená drobnost velkým a drahým problémem. Nebo je k smíchu. Anebo zajistí samotnému dílu obrovskou popularitu. Podívejte se na 5 chyb architektů, které známe ze světa.

 

#1 Šikmá věž v Pise

Kdo by neznal jeden ze symbolů samotné Itálie. Houf turistů simulující opírání se o šikmou věž v Pise je jednou z konstant toskánského města. Věž je vysoká téměř 56 metrů a naklání se kvůli mělkým základům už od své výstavby na konci 12. století. Po sérii záchranných prací se na konci roku 2001 zmenšilo její vychýlení a opět se otevřela veřejnosti.

 

Znali byste italské město Pisa, kdyby nebylo této slavné stavby?

#2 Most Tacoma Narrows

Pád mostu Tacoma Narrows překopal do té doby zastávané principy aerodynamiky pro stavby mostů. Přes půldruhého kilometru dlouhý most nedaleko Seattlu se zřítil pár měsíců po svém otevření v roce 1940. Silný vítr tehdy vertikálně rozhoupal mostovky a nakonec celou konstrukci srazil k zemi. Na mostě naštěstí nikdo nebyl.

 

O deset let později vyrostl na stejném místě nový most používaný dodnes.

#3 Kemper Arena, Kansas

Sílu přírody podcenili i konstruktéři Kemper Areny v Kansas City. Pět let po otevření v roce 1974 totiž město zastihla velmi silná bouře. Vítr poškodil nosníky střechy, voda svým tlakem prolomila střechu a ta se zřítila. Přestože tlaková vlna poničila statiku okolních budov, základní konstrukce arény vydržela a po roce se celá stavba dočkala kompletní obnovy, tentokrát už bez jakýchkoliv nedostatků.

 

Kemper-arena1.jpg

Kemper Arena v Kansas City nadále slouží svému účelu.

#4 Aon Center, Chicago

Aon Center je třetí nejvyšší budovou v Chicagu a jednou z nejvyšších staveb v USA. Postavena byla v roce 1972 a její plášť tvořilo asi 43 000 desek carrarského mramoru. Rok po dostavbě jedna deska spadla a po kontrole se přišlo na nespočet dalších vad. Kompletní přepláštění pomocí desek z bílé žuly stálo zhruba 80 milionů dolarů.

 

2006-06-07 840x1500 chicago aon building.jpg

Aon Center má nyní nový pevnější plášť.

#5 Dětské hřiště Pier One v Brooklynu

Nedomyšlené souvislosti mohou zvláště v architektuře poslat ke dnu i sebehezčí projekt. Příkladem budiž dětské hřiště Pier One v Brooklynu. Konstrukce zdejších prolézaček z jediného materiálu – oceli – se v horkých dnech rozžhavily až na 127 stupňů. A na takovém místě byste určitě nenechali svá dítka dovádět.

Na stavbu jedině s rozmyslem

Při stavebních pracích zkrátka platí „dvakrát měř, jednou řež“. Nejde přitom jen o estetickou stránku věci, ale především o funkčnost a odolnost objektu. Potřebujete něco postavit či opravit? Ozvěte se nám, poradíme si s novostavbou i rekonstrukcí. A zaručujeme, že se vám nic nezboří.

 

Zdroj fotek: Unsplash.com, wikimedia.org

 

BlogPublikováno 23.5.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceLázeňský resort Strom života v Bělohradě pro Anenské slatinné lázně a.s.

Lázeňský resort Strom života v Bělohradě pro Anenské slatinné lázně a.s.

Projektovaná stavba nového lázeňského komplexu je umístěna na východním okraji města Lázně Bělohrad ve směru Brtev a rybník Pardoubek. Území bylo původně částečně zastavěné dvoupatrovým objektem penzionu Pardoubek. Zbývající část pozemku je převážně zatravněná se…