English

Kroměříž: poznejte její architektonické skvosty

Znáte Kroměříž? Krásné město. Vydejte se s námi na procházku po jeho vybraných architektonických památkách, některé jsou i na seznamu UNESCO.

Kroměříž: poznejte její architektonické skvosty

Kroměříži se někdy říká i Hanácké Athény. A toto přirovnání není úplně od věci. V roce 1997 byla Kroměříž vyhlášena za nejkrásnější historické město u nás. Některé jeho památky se dostaly i na seznam kulturního dědictví UNESCO. Poznejte tamní historické skvosty i nedávno opravené budovy.

Nejkrásnější je historické centrum

Historické centrum Kroměříže je architektonicky nejhodnotnější částí města. Z části bylo zachováno a v devadesátých letech kompletně opraveno. Malebným středem města je Velké náměstí s tolik typickými domy s podloubím.

Hned vedle náměstí pak stojí Arcibiskupský zámek a k němu přiléhající Podzámecká a Květná zahrada. Stavba ve slohu raného baroka byla v roce 1998 zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO a je právem považována za jeden z největších klenotů celé Moravy.

Dominantou barokního zámku z roku 1512 je 84 metrů vysoká věž, která v minulosti dvakrát lehla popelem. V poválečných letech však byla obnovena do současné podoby. Na zámku sídlí Národní památkový ústav.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži

Raně barokní Arcibiskupský zámek na Velkém náměstí.

Projděte se okouzlující Květnou zahradou

Vedle větší Podzámecké zahrady v romantickém stylu patří do areálu zámku i známá Květná zahrada. Před časem jsme měli tu čest podílet se na obnově tohoto úchvatného barokního parku.

Založení zahrady s rotundou, kolonádou a skleníky se datuje až ke konci 17. století. Její geometrická symetrie a francouzské prvky z ní činí evropské unikum. Součástí zahrady je také sídlo Národního centra zahradní kultury, které napomáhá právě při obnově zahrad a parků po celé České repiublice.

Květná zahrada

Rotunda Květné zahrady v Kroměříži

Kostely: nositelé historie

Kromě Arcibiskupského zámku jsou zajímavými architektonickými památkami i 4 kroměřížské kostely:

  • Kostel svatého Mořice, jedna z největších gotických staveb v České republice
  • Kostel svatého Jana Křtitele postavený v barokním stylu
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie původně z roku 1247
  • Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje v byzantském stylu

Justiční akademie

Zajímavým architektonickým dílem je i budova kroměřížské Justiční akademie.

Kroměřížská současnost

Bohatá minulost, moderní současnost. A my jsme rádi, že se na současné podobě Kroměříže výrazně podílíme. Koneckonců, je to náš domov a své sídlo na Tylově ulici jsme si sami zrekonstruovali.

K tomu jsme v Kroměříži rekonstruovali i kulturní dům, průběžně se podílíme na modernizaci místní nemocnice, nebo jsme před lety postavili budovu Státního okresního archivu. To samozřejmě není zdaleka vše z našeho portfolia realizovaných staveb. Hledáte to správné řešení i pro váš projekt? My ho najdeme, ozvěte se nám.

 

zdroj fotek: wikimedia.org

BlogPublikováno 14.11.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceVýzkumná základna Archeologického ústavu Mikulčice

Výzkumná základna Archeologického ústavu Mikulčice

Nové archeologické středisko je jedinečné nejen svým zaměřením, ale také neobvyklou architekturou, která se snaží co nejvíce respektovat okolní krajinu. Zároveň zahrnuje všechny funkce potřebné pro archeologické pracoviště. Umožňuje setkávání, badatelskou činnost i…