English

Kroměříž: poznejte její architektonické skvosty

Znáte Kroměříž? Krásné město. Vydejte se s námi na procházku po jeho vybraných architektonických památkách, některé jsou i na seznamu UNESCO.

Kroměříž: poznejte její architektonické skvosty

Kroměříži se někdy říká i Hanácké Athény. A toto přirovnání není úplně od věci. V roce 1997 byla Kroměříž vyhlášena za nejkrásnější historické město u nás. Některé jeho památky se dostaly i na seznam kulturního dědictví UNESCO. Poznejte tamní historické skvosty i nedávno opravené budovy.

Nejkrásnější je historické centrum

Historické centrum Kroměříže je architektonicky nejhodnotnější částí města. Z části bylo zachováno a v devadesátých letech kompletně opraveno. Malebným středem města je Velké náměstí s tolik typickými domy s podloubím.

Hned vedle náměstí pak stojí Arcibiskupský zámek a k němu přiléhající Podzámecká a Květná zahrada. Stavba ve slohu raného baroka byla v roce 1998 zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO a je právem považována za jeden z největších klenotů celé Moravy.

Dominantou barokního zámku z roku 1512 je 84 metrů vysoká věž, která v minulosti dvakrát lehla popelem. V poválečných letech však byla obnovena do současné podoby. Na zámku sídlí Národní památkový ústav.

 

Projděte se okouzlující Květnou zahradou

Vedle větší Podzámecké zahrady v romantickém stylu patří do areálu zámku i známá Květná zahrada. Před časem jsme měli tu čest podílet se na obnově tohoto úchvatného barokního parku.

Založení zahrady s rotundou, kolonádou a skleníky se datuje až ke konci 17. století. Její geometrická symetrie a francouzské prvky z ní činí evropské unikum. Součástí zahrady je také sídlo Národního centra zahradní kultury, které napomáhá právě při obnově zahrad a parků po celé České repiublice.

Květná zahrada

Rotunda Květné zahrady v Kroměříži

Kostely: nositelé historie

Kromě Arcibiskupského zámku jsou zajímavými architektonickými památkami i 4 kroměřížské kostely:

  • Kostel svatého Mořice, jedna z největších gotických staveb v České republice
  • Kostel svatého Jana Křtitele postavený v barokním stylu
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie původně z roku 1247
  • Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje v byzantském stylu

Justiční akademie

Zajímavým architektonickým dílem je i budova kroměřížské Justiční akademie.

Kroměřížská současnost

Bohatá minulost, moderní současnost. A my jsme rádi, že se na současné podobě Kroměříže výrazně podílíme. Koneckonců, je to náš domov a své sídlo na Tylově ulici jsme si sami zrekonstruovali.

K tomu jsme v Kroměříži rekonstruovali i kulturní dům, průběžně se podílíme na modernizaci místní nemocnice, nebo jsme před lety postavili budovu Státního okresního archivu. To samozřejmě není zdaleka vše z našeho portfolia realizovaných staveb. Hledáte to správné řešení i pro váš projekt? My ho najdeme, ozvěte se nám.

 

zdroj fotek: wikimedia.org

BlogPublikováno 14.11.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceHotel a restaurace RAJKA

Hotel a restaurace RAJKA

Nedávno jsme dokončili rekonstrukci areálu Rajka ve Valašském Meziříčí. K restauraci, která zde stojí už od 90. let, nyní přibyl i hotel, který pojme téměř sedmdesát hostů.