English

Která budova bude brzy nejvyšší na světě?

Od roku 2010 drží s velkým náskokem (téměř 200 metrů) titul nejvyšší stavby světa dubajský mrakodrap Burdž Chalífa. Na paty mu už ale šlapou další projekty. Mnohdy tak ambiciózní, až se probouzejí asociace s biblickým příběhem o babylonské věži. Podívejte se na několik z nich.

Která budova bude brzy nejvyšší na světě?

Od roku 2010 drží s velkým náskokem (téměř 200 metrů) titul nejvyšší stavby světa dubajský mrakodrap Burdž Chalífa. Na paty mu už ale šlapou další projekty. Mnohdy tak ambiciózní, až se probouzejí asociace s biblickým příběhem o babylonské věži. Podívejte se na několik z nich.

 

Jak jsme již psali dříve v článku o českých mrakodrapech, v současnosti ve výstavbě výškových budov jednoznačně vedou asijské země. Bohatí arabští šejkové ani prudce rostoucí východoasijské ekonomiky rozhodně nejsou žádní troškaři, proto drtivou většinu nastávajících nejvyšších budov světa můžeme očekávat právě v okolí Perského zálivu nebo v Číně.

 

Nedopadnou ctižádostiví stavitelé moderních mrakodrapů jako stavitelé babylonské věže?

 

Prvenství zůstane na Blízkém východě

Nejbližšího vyzyvatele bude mít Burdž Chalífa na dohled. Bude jím totiž Dubai Creek Tower, vyhlídková věž situovaná v těsné blízkosti dubajského letiště. Základy 928 metrů vysoké věže již byly otestovány, a nic tak nebrání její výstavbě. Vzhledem má odkazovat k tradičním minaretům a při západu slunce bude vytvářet maják světla. V jejím okolí bude také vybudováno doposud největší nákupní středisko nebo sídliště pro téměř půl milionu lidí.

 

Pokud ale do roku 2020 půjde vše, jak má, prvenství mezi výškovými budovami získá Jeddah Tower v saúdskoarabském městě Džidda, které je považováno za bránu do Mekky. V říjnu 2017 už bylo postaveno 56 z celkem 256 pater (z nichž 170 bude obyvatelných). Konečná výška této monumentální stavby je plánována na jeden kilometr. Touto výškou by překonala veškeré doposud existující výtvory lidských rukou.

 

Stavba Jeddah Tower je v plném proudu.

 

Asie sází na kvantitu

Další plánované výškové budovy zatím nemají ambici překonat prvenství Burdž Chalífy, přesto určitě stojí za zmínku. Jedná se především o dva projekty ve východní Asii. Prvním z nich je čínský Wuhan Greenland Center ve Wuhanu, který by měl být podle plánu hotový už příští rok. Vysoký bude 636 m a jeho 125 pater bude sloužit převážně jako kanceláře a hotel. Zdaleka se ale nejedná o jediného čínského reprezentanta mezi světovou špičkou. V Číně se totiž v současnosti mrakodrapy staví jako na běžícím páse.

 

Šanghaj je pouze jednou z prudce se rozvíjejících čínských metropolí.

 

Hranici 600 metrů pak překonají ještě dvě stavby zastupující další východoasijské země: KL118 v Kuala Lumpuru (Malajsie) a Rama IX Super Tower v Bangkoku (Thajsko). Dokončení obou těchto staveb je plánováno na začátek příští dekády.

 

Na první pohled je patrné, že české ani evropské mrakodrapy se rozhodně nemohou rovnat podobně ctižádostivým projektům. Ale i skromnější a méně velkolepé stavby mohou upoutat pozornost a zkrášlit své okolí. Pokud po takové budově toužíte, dejte nám vědět. A díky svým rozsáhlým zkušenostem bychom si nejspíš troufli i na nějaký ten mrakodrap.

 

Zdroj fotek: unsplash.com, wikimedia.org

 

BlogPublikováno 14.2.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceVýukový areál Univerzity Pardubice

Výukový areál Univerzity Pardubice

Kampus Univerzity Pardubice, umístěný v městské části Polabiny, je připraven na nápor nových studentů. Kromě dalších učeben jsme pro ně připravili také již dlouho potřebné rozšíření parkoviště.