English

Lázně nebyly vždy jen místem zdraví

Lázně jsou místem rekreace, relaxace a především rehabilitace. Lidé si tam jezdí odpočinout, načerpat energii a využít léčivou sílu lázeňských pramenů. Bylo tomu tak ale vždy? Podívejte se s námi na jejich vývoj.

Lázně nebyly vždy jen místem zdraví

Lázně jsou místem rekreace, relaxace a především rehabilitace. Lidé si tam jezdí odpočinout, načerpat energii a využít léčivou sílu lázeňských pramenů. Bylo tomu tak ale vždy? Podívejte se s námi na jejich vývoj.

Kořeny v antice

Využívání minerálních pramenů má dlouhou historii, nejvíce ale svými lázněmi prosluli zřejmě staří Římané. Pobyt v lázních byl totiž neopomenutelnou součástí jejich životního stylu. Koupele ve veřejných zařízeních si dopřávaly všechny společenské vrstvy, a lázně tak plnily významnou komunitní funkci.

Péči starých Římanů o hygienu bychom ale neměli přeceňovat – například císař Marcus Aurelius si stěžoval na „olej, špínu, zkaženou vodu a všechny další nechutnosti“ přítomné v prostorách tehdejších lázní. Ty tak měly blíž spíše k přecpaným koupalištím než k dnešním lázeňským resortům.

 

Zachovalé římské lázně najdeme například v anglickém městě Bath.

 

Zanedbávaná údržba a vlhké prostředí v těchto lázních byly živnou půdou pro bakterie. Uvolněná morálka, která zde panovala, pak dalšímu šíření nejrůznějších chorob značně napomáhala. Proto byly lázně v době sklonku antiky a počátku středověku obecně považovány spíš za ohrožení veřejného zdraví než za jeho opatrovatele. Není tak divu, že v následujících staletích nastal všeobecný úpadek lázeňství v Evropě.

 

Lázeňství vrací úder

Tento trend zvrátily až pokroky v medicíně během 18. a 19. století. Léčivé účinky minerální vody, stejně jako konečně naplno doceněný význam hygieny připravily živnou půdu pro skutečnou renesanci lázeňství. Proslulý západočeský „lázeňský trojúhelník“ (Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně), jak jej známe dnes, pochází právě z této doby. Z původního popíjení vody z léčivých pramenů se postupem času vyvinuly ozdravné kúry s pevně daným režimem, které zahrnovaly všestrannou péči o pacienty.

 

Oblíbené lázně v Budapešti.

 

A ve víceméně stejné podobě se princip lázní zachoval až do dnešních dnů s tím, že dochází pouze k modernizaci léčebných metod a podoby a vybavení samotných lázní. V průběhu 19. století se do módy vrátilo i lelkování u vody na městských plovárnách a koupalištích, to už je ale jiný příběh.

 

Pobyt v lázních zahrnuje celou řadu procedur, včetně masáží.

 

Nezbytnou podmínkou dlouhodobějšího pobytu v lázních je bezpochyby i náležité ubytování. To dalo vzniknout celé řadě slavných hotelů (jako je například karlovarský Pupp) i nenápadných penzionků.

I stavební firma VW Wachal se na výstavbě jednoho takového lázeňského resortu podílela. Konkrétně se jedná o Lázeňský resort Strom života v Bělohradě. Prostor budovy poskytuje maximální pohodlí pro rekreaci návštěvníků, usnadňuje práci personálu a zároveň odpovídá současným technickým i estetickým požadavkům. Krom lázní ale máme rozsáhlé zkušenosti i s dalšími objekty určenými pro zdravotní péči.

 

Zdroj fotek: flickr.com, pixabay.com, wikimedia.org

 

BlogPublikováno 20.11.2017

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceSURF ARÉNA – Praha (Letňany)

SURF ARÉNA – Praha (Letňany)

Tímto prvním a zároveň jediným indoorsurfingovým zařízením v republice se mohou pochlubit pražské Letňany. Milovníci surfování, od začátečníků až po pokročilé, mají možnost užívat si jízdu na speciálně vytvořené vlně a pro ty, kdo dávají přednost posezení u dobré kávy,…