English

Le Corbusier – architekt samouk, který změnil svět

Charles-Édouard Jeanneret, známější pod pseudonymem Le Corbusier, se proslavil jako architekt, urbanista, malíř a vizionář, který měl rozhodující vliv na vznik a vývoj modernistické architektury. 6. října uplynulo 130 let od narození tohoto architekta, který bez nadsázky změnil podobu světa, ve kterém žijeme. Proto určitě stojí za to připomenout si jeho život a dílo.

Le Corbusier – architekt samouk, který změnil svět

Charles-Édouard Jeanneret, známější pod pseudonymem Le Corbusier, se proslavil jako architekt, urbanista, malíř a vizionář, který měl rozhodující vliv na vznik a vývoj modernistické architektury. 6. října uplynulo 130 let od narození tohoto architekta, který bez nadsázky změnil podobu světa, ve kterém žijeme. Proto určitě stojí za to připomenout si jeho život a dílo.

 

 

Samouk ze Švýcarska

Le Corbusier se narodil roku 1887 ve frankofonní části Švýcarska, konkrétně ve městě La Chaux-de-Fonds. Toto město Karl Marx nazval „městskou továrnou“. Důvodem je jeho neobvykle pravidelné urbanistické uspořádání. Prostředí, ve kterém se jako dítě pohyboval, jistě zanechalo stopy na Le Corbusierově vnímání prostoru.

 

Dlouhé rovné ulice a souměrné bloky domů v La Chaux-de-Fonds.

 

Ve svém rodném městě také nastoupil na uměleckou školu, kde se učil rytectví. Jeho zájem však dalece přesahoval hranice této disciplíny, a tak se postupně dostal i k architektuře. Svůj první dům navrhnul a postavil, když mu bylo pouhých 17 let. A to bez jakéhokoliv formálního architektonického vzdělání. Le Corbusier byl totiž celý život samoukem, kterého poháněla jeho zvědavost. Na tuto skutečnost byl náležitě hrdý, a díky ní byl také schopen přicházet s neortodoxními a invenčními řešeními.

 

Boj za novou architekturu

V předvečer první světové války Le Corbusier procestoval značnou část Evropy a pracoval v ateliérech slavných moderních architektů, jako byli bratři Perretovi nebo Peter Behrens. Na cestách pořídil nepřeberné množství skic dokumentujících evropskou architekturu a při práci v ateliérech se setkal s tehdy novou technologií – železobetonovou konstrukcí.

V roce 1917 natrvalo přesídlil do Paříže, kde také o tři roky později přijal pseudonym Le Corbusier. Meziválečné období představovalo vrchol jeho tvorby – v roce 1923 shrnul svoje myšlenky a názory ohledně architektury v práci „Za novou architekturu“. V souladu s duchem tehdejší doby v ní prohlásil, že „dům je stroj na bydlení“. Přesto, na rozdíl od řady svých současníků, chápal architekturu jako ryze umělecký obor. Jeho estetické představy však plně odpovídaly modernímu duchu, a to ať už šlo o strohost a jednoduchost tvarů, funkčnost a prostornost, nebo o použití nejnovějších materiálů.

 

Obytný komplex Unité d’habitation v Marseille byl v době svého vzniku (1947–1952) průkopnickým dílem.

 

Teorie uvedená do praxe

Le Corbusier se ve 20. a 30. letech podílel na nepřeberném množství projektů, proto zmiňme pouze ty nejzásadnější. Mezi ty jednoznačně patří Villa Savoye na předměstí Paříže, ve které se mu podařilo naplno uplatnit všechny svoje teoretické zásady. Dále vily v dělnické kolonii Weissenhof v německém Stuttgartu nebo bytový dům Immeuble Clarté v Ženevě. Všechny zmíněné objekty jsou součástí světového dědictví UNESCO.

 

Villa Savoye v sobě zahrnuje všech 5 pilířů moderní architektury podle Corbusiera.

 

Po druhé světové válce se podílel na výsledné podobě sídla Spojených Národů v New Yorku nebo na urbanistickém řešení indického města Čandígarh. Mimo to se také začal věnovat sakrální architektuře – příkladem může být kaple Notre Dame du Haut ve francouzském Ronchampu.

 

Dědictví nejen pro UNESCO

Jeho styl se v průběhu času vyvíjel, nesl vlivy purismu, funkcionalismu i brutalismu, vždy si však udržel osobitý ráz. Le Corbusier zůstal činný až do své smrti v roce 1965. Ta jej zastihla náhle při pobytu na francouzské Riviéře – příčinou byl infarkt.

 

Takto vypadá kaple Notre Dame du Haut ve francouzském Ronchampu.

 

Mnohými je Le Corbusier považován za nejvýznamnějšího architekta 20. století, protože proměnil celý obor i teoretický přístup k němu. Mimo jiné to totiž byly právě jeho urbanistické koncepce, které vedly ke vzniku panelových sídlišť. A tím pochopitelně ovlivnil i nás a naši práci. Nebýt Le Corbusiera, i naše moderní stavby by jistě vypadaly úplně jinak.

 

Zdroje foto: Wikimedia.org, Pixabay.com, Staticflickr.com

 
BlogPublikováno 1.11.2017

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceŠestajovice – přístavba distribučního centra

Šestajovice – přístavba distribučního centra

Distribuční centrum v Šestajovicích se rozrostlo o novou budovu. Díky stavebně technickému řešení je kapacita skladovací plochy vyšší o 75 % a počítá se také s větším počtem pracovníků. Projekt se nám podařilo zrealizovat za plného provozu, aniž by bylo nutné stavbu…