English

Město klobouků Nový Jičín zaujme náměstím i poutavou architekturou

Architektura Nového Jičína přitahuje do historického centra mnoho návštěvníků. Přečtěte si, na jaké architektonické skvosty ve městě narazíte.

Město klobouků Nový Jičín zaujme náměstím i poutavou architekturou

Historické město Nový Jičín si díky věhlasné kloboukářské firmě Tonak získalo přízvisko město klobouků. Je známé také turisticky oblíbeným Masarykovým náměstím, o kterém se říká, že patří k těm nejkrásnějším na sever od Alp. Právě zde při toulkách městem narazíme na jedinečné architektonické památky, které vznikaly v průběhu několika staletí. Nikoho tak nepřekvapí, že je novojičínské historické jádro vyhlášenou městskou památkovou rezervací.  

Stará pošta

Jednou z dominant novojičínského náměstí je renesanční dům Stará pošta, který nechal v roce 1563 postavit purkmistr Ondřej Řepa. Charakteristickými architektonickými prvky budovy jsou dva velké balkóny s arkádami. Ty měly původně směřovat do dvora, ovšem italští stavitelé jej nakonec otočili za sluncem směrem na náměstí. V 18. století se v budově nacházela dědiční pošta, kterou navštívil mimo jiné i ruský car Alexandr I. Stará pošta je plně podsklepená a má pozdně gotické, renesanční a barokní valené klenby.

Radnice

Další výraznou stavbou na Masarykově náměstí je budova radnice. Ta byla postavena už v roce 1501. O dva roky později však vypukl požár, který zdevastoval značnou část dřevěných budov včetně radnice. Brzy započala nová výstavba budov, tentokrát již kamenných. V průběhu let se vzhled budovy mnohokrát změnil. Původně novogotická dvoupatrová stavba byla radikálně přestavena na počátku 30. let minulého století. Z historické budovy zbylo jen torzo, na rozdíl od jiných budov je tak na první pohled modernější. Do konceptu náměstí však dobře zapadá a dotváří jeho malebný kolorit.

Žerotínský zámek

Při psaní o zajímavé architektuře Nového Jičína nesmíme zapomenout na Žerotínský zámek, který se rovněž nachází na náměstí. Na začátku 16. století jej nechali postavit Žerotínové z původní bývalé dřevěné a později kamenné tvrze. Žerotínský zámek měl původně 6 věží, dnes má věže 2. Je sídlem Muzea Novojičínska, které zve návštěvníky na řadu dočasných i stálých expozic – včetně oblíbené expozice klobouků a pokrývek hlavy.

Laudonův dům

V Novém Jičíně měl dům i rakouský generál Laudon, který během svého života navštívil město jen dvakrát. Druhá návštěva se pro něj však stala osudovou. Poté, co dostal záchvat třesavky, ulehl do své postele, kde nakonec zemřel. Laudonův dům stojí ve městě dodnes. Z hlediska architektury vznikl spojením dvou starších objektů, ze kterých se zachoval původní vstupní portál. V současnosti je Laudonův dům sídlem Návštěvnického centra, ve kterém se nachází Turistické informační centrum, prodejna klobouků Tonak a kavárna.

Současná architektura v Novém Jičíně

I když je město Nový Jičín známé zejména svou uchvacující dobovou architekturou, mimo historické centrum zde vzniká řada moderních funkčních staveb. V roce 2017 se naše stavební firma VW Wachal podílela na výstavbě moderního bytového domu v Novém Jičíně s celkovou kapacitou 50 bytů. 

Na okraji města jsme zde také na sklonku devadesátých let vybudovali novou budovu Státního okresního archivu Nový Jičín v moderním stylu. V prostorách archivu se mimo jiné nachází i konferenční prostory a archivní knihovna. Depozitáře archivu uchovávají takřka 6 tisíc metrů dokumentů, které jsou evidovány v přibližně 2 000 archivních fondech. Podívejte se na naše další referenční stavby, které zahrnují desítky realizací novostaveb i rekonstrukcí včetně oprav historických objektů.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com 

BlogPublikováno 4.9.2019

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceDepozitář pro Východočeské muzeum v Pardubicích

Depozitář pro Východočeské muzeum v Pardubicích

Nový depozitář pro své sbírky s naší pomocí získalo Východočeské muzeum v Pardubicích. V areálu, kde už nyní několik depozitářů stojí, jsme zbourali budovu bývalé jídelny a na jejím místě postavili zcela novou budovu splňující požadavky moderního depozitáře.…