English

Mobilní domy: levné a pohodové bydlení

Můžete je využít jako chatu i pro celoroční pobyt. Mobilní domy vám mohou nabídnout spoustu výhod. Zjistěte o této zajímavé alternativě bydlení více.

Mobilní domy: levné a pohodové bydlení

Ani karavan, ani klasický dům. Jen tak snadno jej nepřesunete, přesto nevzniká na místě, kde jej budete využívat. Řeč je o mobilních domech, chcete-li mobilheimech. Představují zajímavou alternativní možnost bydlení, nebo se hodí spíše jako letní chata? Zjistěte o nich více a inspirujte se.

Mobilheim jako levné bydlení

Máte už dost podnájmu, ale přitom nemáte na účtu miliony na rodinný dům? Mobilní domek pro vás může představovat příjemnou alternativu. Pokud jej máte řádně zateplený, můžete i v mobilheimu žít celý rok.

Podle typu a velikosti domu za něj pak nezaplatíte v řádech milionů jako za rodinný dům, ale spíše statisíců, což je zásadní rozdíl. Také proto je využití mobilních domů velmi různorodé. Mohou sloužit k celoročnímu či sezonnímu bydlení, využijete je jako chatu na léto či jako zázemí pro rybáře či myslivce.

Jaké mají výhody a nevýhody

Mobilní domy už dávno nejsou jen primitivními budkami využívanými jako skromné chaty, ale mají pro své majitele celou řadu zajímavých výhod:

  • už ze své podstaty se s ním snadno přestěhujete jinam
  • představují mimořádně levné bydlení
  • ani údržba není nikterak náročná
  • nestrávíte moc času papírováním
  • rychlé dodání a montáž

Stejně jako u všeho se i u mobilheimů najdou nějaké ty nevýhody. Jelikož nemá pevné základy, například při živelných pohromách toho moc neustojí. Při jeho pořízení si také nemůžete vzít hypotéku. A zásadní je také menší prostor, protože ani moderní mobilheimy nemívají výměru menší vilky.

Velký mobilní dům

Mezi mobilním a klasickým rodinným domem nemusí být na první pohled velký rozdíl.

Kam ho postavit?

Mobilní dům si nemůžete postavit kamkoli chcete. Musíte mít odpovídající pozemek, ideálně rovný a dobře dostupný. V případě nejrůznějších překážek se při montáži mobilního domku využívá jeřábu či jiné těžší techniky.

Abyste mohli mobilheim využívat, je třeba jej napojit na inženýrské sítě. Mobilní domy standardně mají přípojky na vše potřebné. Samotné upevnění domu se může provádět několika způsoby:

  • využívají se kovové stavitelné stojky
  • usazují se na betonové patky
  • využít lze i zemní vruty
  • ukládají se na klasickou základovou desku

Jak je to s povolením?

Pro všechny, kteří uvažují o koupi mobilního domu, je tu dobrá zpráva – nepotřebujete na něj stavební povolení. Návštěvě stavebního úřadu se ale nevyhnete. Je třeba zažádat o územní souhlas.

Řízení trvá 30 dnů, ale většinou se jedná o formalitu. Váš záměr musí být v souladu s územně plánovací dokumentací, s charakterem území a nesmí narušovat architektonické hodnoty a dopravní infrastrukturu. Bez územního souhlasu, územního povolení či veřejnoprávní smlouvy, která toto rozhodnutí nahrazuje, by váš dům mohl být označen za černou stavbu.

Dáváme přednost pevným základům

Přestože mobilní domy jsou levnou a poměrně nenáročnou alternativou třeba i pro přechodné bydlení, my dáváme přednost klasickým stavbám. Není zkrátka nad to, když je váš domov postaven poctivě a na pevných základech. A mobilheim? Ten využijete o letních víkendech. Budov pro bydlení jsme už postavili spoustu, komfortní místo pro život zařídíme i vám, ozvěte se.

 

zdroj fotek: wikimedia.org

BlogPublikováno 21.11.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce ZUŠ Uherské Hradiště

Rekonstrukce ZUŠ Uherské Hradiště

Znovuotevření se dočkala Základní umělecká škola v Uherském Hradišti. Zrekonstruované prostory nabízejí individuální i skupinové učebny, koncertní sál či nový dvůr. V budově z 19. století, která musela být kvůli špatnému technickému stavu v minulosti uzavřena, jsme…