English

Mosty mezi budovami

Že mosty spojují břehy řek nebo fungují jako přemostění pozemních komunikací, je celkem běžné, ale aby vedly z jedné budovy do druhé?! V našich končinách je toto řešení zatím spíše vzácné, přestože se tu a tam najde. V zahraničních velkoměstech byste se s nimi mezi mrakodrapy setkali celkem běžně. Pojďme si je tedy představit blíže.

Mosty mezi budovami

Že mosty spojují břehy řek nebo fungují jako přemostění pozemních komunikací, je celkem běžné, ale aby vedly z jedné budovy do druhé?! V našich končinách je toto řešení zatím spíše vzácné, přestože se tu a tam najde. V zahraničních velkoměstech byste se s nimi mezi mrakodrapy setkali celkem běžně. Pojďme si je tedy představit blíže.

Nejen procházka v oblacích

V angličtině pro ně máme hned tři výrazy – nejpoužívanější je „skyway“, což bychom mohli volně přeložit jako „cesta v oblacích“. Dále je můžeme pojmenovat slovem „skywalk“, tedy „průchod či procházka v oblacích“ nebo „skybridge“ – „most v oblacích“. Všechny překlady zní trochu romanticky, avšak účelem těchto zajímavých stavebních prvků rozhodně není jen doplnit estetickou stránku budovy.

Krásné a potřebné

Kromě toho, že jsou zajímavým architektonickým prvkem, mají především praktické funkce. Setkat se s nimi můžeme na letištích, nádražích a univerzitách nebo v nemocnicích. Je to skvělý způsob, jak pohodlně dostat lidi i věci z jedné budovy do druhé. Chodci jsou chráněni před povětrnostními vlivy, a to není plus jen pro ně samotné. Na rušných ulicích mosty odlehčí i dopravě, která může jezdit plynuleji, protože ji nezatěžují davy chodců na přechodech. V rámci areálů nemocnic má toto řešení své opodstatnění zejména v zimním období. Pacienti nemusí při převozu mezi pavilony čelit prudkým teplotním výkyvům a snazší je také údržba podlah.

Naše zkušenost

I my jsme zvolili most jako pohodlnou spojnici dvou staveb. Stalo se tak během poslední rekonstrukce Univerzity Pardubice. Prosklený most má lehkou ocelovou příhradovou konstrukci, která se pro tyto účely používá nejčastěji. Toto řešení se zde přímo nabízelo, protože v těsné blízkosti jedné z nejvytíženějších budov kampusu vzniklo zázemí s novými učebnami. Jejich propojením je přecházení na přednášky pro studenty mnohem komfortnější a také rychlejší.

Moderní záležitost? Ne tak docela

Spojení dvou budov pomocí mostu však není žádnou horkou novinkou, jak by se mohlo zdát. Už naši předkové zjistili, že přejít z jedné stavby do druhé se dá i suchou nohou. Pro příklad nemusíme jezdit daleko. Známý plášťový most v areálu hradu a zámku Český Krumlov je toho důkazem. Do současné podoby byl přestavěn už ve 2. polovině 18. století.

Spolu i zvlášť

Mosty nemusí spojovat jen nebytové prostory. Tento názor sdílí například jeden svérázný pár umělců z amerického Vermontu. Jejich netradičně propojené bydlení poskytuje místo pro nerušené chvíle tvorby i společně strávený čas. Také v tomto případě jsou blátivé šlápoty v předsíni minulostí.

BlogPublikováno 2.2.2017

Fotogalerie

Mosty mezi budovamiMosty mezi budovamiMosty mezi budovamiMosty mezi budovamiMosty mezi budovami

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceBytový dům v Jičíně

Bytový dům v Jičíně

Nedávno naše společnost dokončila povedený projekt výstavby bytového domu v Jičíně. Jedná se o novostavbu o sedmi nadzemních podlažích čítající celkem padesát bytů. Ačkoliv v původním záměru investor volil především byty 1+KK, nakonec od tohoto rozhodnutí upustil a dům…