English

Napsali o nás: Je to velice prestižní zakázka a super reference

O firmě Wachal a její nejnovější zakázce jste si mohli přečíst v rozhovoru pro Mladou frontu DNES. Celý si ho můžete přečíst na našem blogu

Napsali o nás: Je to velice prestižní zakázka a super reference

Koncem ledna jste si o firmě Wachal mohli přečíst nejen v Lidových novinách, ale i v Mladé frontě DNES. Chcete se dozvědět, o čem se v rozhovoru rozpovídal náš ekonomicko-provozní ředitel Ondřej Wachal? Přinášíme vám ho v plném znění!

 

KROMĚŘÍŽ Stavební firmy chtějí mít na každé zakázce zisk. U některých akcí ale ustupuje finanční hledisko mírně do pozadí na úkor významnosti a prestiže stavby. To je částečně případ i kroměřížské rodinné firmy VW Wachal, která od loňského prosince opravuje Bratislavský hrad, nejvýznamnější slovenský objekt, jehož historie sahá do 10. století.

„Je to velice prestižní zakázka a super reference, použijete ji kdekoliv. Navíc se chceme na Slovensku více etablovat,“ říká ekonomicko-provozní ředitel rodinné stavební firmy Ondřej Wachal.

Pro vás je to specifické ještě v tom, že váš otec, který je zakladatelem a šéfem firmy, pochází ze Slovenska. Jak to vnímáte?

Otec se narodil v Nitře a po studiích se přiženil do Kroměříže, kde založil firmu. Se sourozenci jsme rodilí Češi, ale krví pořád napůl Slováci. Na Slovensku jsme dříve měli jednu organizační složku firmy, ale moc aktivní jsme tam nebyli. Teď bychom to rádi změnili.

Jak zásadní pro vaši firmu je, že se podílí na rekonstrukci Bratislavského hradu, symbolu Slovenska?

Jsme rádi, že jsme zakázku dostali. Co může být na Slovensku významnějšího? Když řeknete, že pracujete na obnově Bratislavského hradu, každý se nad tím pozastaví. Je to podobně prestižní, jako když jsme budovali transplantační sály Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), byť je to řádově mnohem menší zakázka. Už dříve jsme dělali drobnější úpravy Pražského hradu. Rekonstruovali jsme také Květnou zahradu v Kroměříži, což je naše srdeční záležitost.

Co budete na historické budově hradu měnit?

Rekonstrukce se bude týkat celkem osmi stavebních celků, z nichž největší je budova na takzvaných Severních hradbách. Vevnitř ji vybouráme, zbavíme omítek, podlah nebo dveří a oken. V některých případech tam zůstanou jenom obvodové stěny, které místy měří až  několik metrů. Pak ji budeme s restaurátory znovu budovat. Tato část zabere asi 80 procent celé zakázky v objemu necelých 300 milionů korun.   Rekonstruovat budeme i další části hradu, například Zikmundovu bránu, kterou se vstupuje do hradeb nebo bastion Leopoldovy brány. V těchto částech se příliš bourat nebude, patří k nejstarším v celém komplexu a k jejich obnově musíme přistupovat mimořádně citlivě. Budeme také dělat úpravy cest a chodníků v Severních zahradách a obnovu Leopoldova nádvoří.

Budou tam technicky náročnější části?

Je to památkově chráněný dům, takže třeba šambrány, což jsou zdobné architektonické prvky, které rámují okna, se musejí po dokončení co nejvíce podobat originálům. Bude to náročná ruční práce, u níž musejí být restaurátoři. To se týká i opravy zmiňované Zikmundovy brány, pochází totiž z 15. století a její historická hodnota musí být zachována.

Jaké jiné odlišnosti to přináší?

Není to úplně standardní zakázka. Už při nacenění prací musíte zohledňovat to, že jde o památku. Nemůžete použít ceny z jiných běžných staveb, téměř každý metr musíte vypočítat zvlášť. Nedokáži ale říci, o kolik bychom mohli být levnější, pokud by šlo o standardní zakázku.

Co v nově opravených prostorách bude?

Měla by se tam přesunout administrativa Národní rady Slovenské republiky. Předseda rady Andrej Danko, už dříve řekl, že by v severních hradbách měly vzniknout i reprezentační místnosti pro předsedy poslaneckých klubů a samotnou Národní radu.

Jak se vám podařilo zakázku získat?

Slovenský stát vypsal elektronickou aukci. Po splnění vstupních podmínek jsme se do ní přihlásili jako sdružení tří firem. Když byla vypsaná cena, zájemci měli nabízet nižší. Udělali jsme to jenom my, nikdo jiný nepřihazoval. Zakázku jsme získali za 13,5 milionu eur, z čehož naše část je asi 150 milionů korun. Říct s jistotou, jestli na tom vyděláme, je ještě předčasné. My samozřejmě věříme, že ano.

Znamená to, že jste cenu dali hodně nízkou, abyste zakázku získali?

Není to tak, že bychom chtěli zakázku podle toho, jaké nám udělá jméno. Ale když jsme viděli, co se chystá, tak někde vzadu v hlavě jsme měli, že je to prestižní věc. Nejsme moloch, abychom dělali stavby jen pro reference, musíme taky něco vydělat. Avšak tím, že máme jméno spojené s firmou, chceme i zajímavé stavby.

Jak velké riziko je, že na zakázce nevyděláte?

Máme i špatné zkušenosti. Problematické mohou být zakázky, které trvají 2-3 roky. V průběhu krize jsme například vysoutěžili zakázku za určitou cenu a během realizace stouply ceny práce subdodavatelů a materiálu o 20 procent. Jenže vysoutěžená cena se již nemění, takže jsme skončili v mínusu. Situace ale může být opačná. Vysoutěžíme stavbu, přijde krize a my na tom vyděláme.

Pociťujete už ekonomickou krizi, o jejímž příchodu se stále častěji mluví?

Naopak máme pocit, že se trh konečně stabilizoval a ceny zakázek odpovídají cenám práce a materiálu. Teď máme spíše opačný problém, nemáme dost dělníků na práci. I v době krize před pár lety jsme hledali lidi, po krizi se to ještě zhoršilo.  Řada lidí, kteří řemeslo uměli, v době krize jako živnostníci skončili, a i když už o práci zase není nouze, už se k němu nevrátili. Bohužel je nikdo nenahradil, takže nevím, kdo to bude dělat.

Kolik máte dělníků?

Ze zhruba 90 zaměstnanců 16 dělníků. Mívali jsme víc, ale starší postupně odcházejí do důchodu a noví nejsou. Firmy, které si všechno dělají samy, už dnes neexistují. Mohli bychom zaměstnat sto dělníků a uživili bychom je.

 

Zdroj: Mladá fronta Dnes

BlogPublikováno 20.2.2019

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceMěstská knihovna Šumperk

Městská knihovna Šumperk

Novou knihovnu a prostory pro kulturní akce jsme nedávno vybudovali v Šumperku. Třípodlažní budova ze 30. let 20. století, kde dříve sídlila mateřská, základní a střední škola, se dočkala kompletní rekonstrukce. Nyní bude prostory využívat jak městská knihovna, tak…