English

Nejvýznamnější koncertní sály: oslava hudby i architektury

Špičková hudba a krásné prostředí, to jde zkrátka dobře dohromady. Nejvýznamnější světové koncertní sály jsou mimořádné svou atmosférou, která se snoubí z výjimečných vystoupení, provedení interiéru i architektury celé budovy. Poznejte 5 sálů, které jsme vybrali tak, aby jejich výčet byl co nejrůznorodější.

Nejvýznamnější koncertní sály: oslava hudby i architektury

#1 Carnegie Hall v New Yorku

Možná nejslavnější koncertní sál na světě stojí v New Yorku na Manhattanu. V Carnegie Hall se koná ročně přes 250 koncertů vážné i populární hudby. Kromě 3 sálů je uvnitř budovy také nahrávací studio, muzeum či archiv a samozřejmě vše potřebné pro vystupující umělce.

Síň se jmenuje po Andrew Carnegiem, který na konci 20. století financoval její stavbu. Budovu navrhl architekt William Tuthill a veřejnosti se otevřela roku 1891. A kdo vedl orchestr při vůbec prvním představení v této budově? Byl to fenomenální Petr Iljič Čajkovskij.

Carnegie Hall v New Yorku

Carnegie Hall v New Yorku je možná nejslavnějším koncertním sálem na světě.

#2 Tonhalle v Curychu

Tonhalle-Orchester Zürich je jedním z předních evropských orchestrů. A jeho domovem je stejnojmenný koncertní sál v největším švýcarském městě. Jeden z nejkrásnějších koncertních sálů na světě pojme 1455 posluchačů. Budova byla otevřena v roce 1895 koncertem, který měl na povel Johannes Brahms.

Tonhalle v Curychu

Tonhalle v Curychu vyniká také svým klasicistním provedením.

#3 Musikverain ve Vídni

Český překlad názvu nádherného vídeňského koncertního sálu znamená Hudební spolek. Budova stojí v historickém centru rakouské metropole, a to už od roku 1870. Nad otevřením převzal záštitu samotný císař František Josef I.. V klasicistní budově se nachází celkem 5 koncertních síní, které nejčastěji využívá proslulá Vídeňská filharmonie.

Musikverain ve Vídni

Musikverain ve Vídni je domovem Vídeňské filharmonie.

#4 La Scala v Miláně

Jeden z nejvýznamnějších světových chrámů opery se nachází v Miláně. Operní dům italským názvem Teatro alla Scala byl otevřen roku 1778 a je pojmenován podle kostela stejného jména, který stál původně na jeho místě. Klasicistní budova pojme celkem 2800 diváků.

La Scala v Miláně
La Scala je jeden z nejslavnějších operních domů.

#5 Státní opera Praha

Českým zástupcem mezi významnými koncertními sály nemůže být nic jiného než budova Státní opery v Praze. Neoklasicistní stavba, jejímž autorem je Alfons Wertmüller, byla otevřena v roce 1888, tehdy ještě jako Nové německé divadlo, a patří mezi nejvýznamnější evropské hudební scény.Státní opera Praha

Neoklasicistní budova Státní opery v Praze.

 

Mnohé ze slavných hudebních scén musely projít v průběhu let výraznou rekonstrukcí. Například La Scala byla téměř zničena během druhé světové války.

Při opravách tak významných historických budov je třeba postupovat velmi obezřetně. Stejně tak jsme my při stavbě krásného koncertního sálu Pražské konzervatoře pracovali velmi citlivě vzhledem k okolní historické zástavbě. Ideální řešení vašeho projektu najdeme i ve ztížených podmínkách, ozvěte se nám.

BlogPublikováno 17.10.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce Domu kultury v Kroměříži

Rekonstrukce Domu kultury v Kroměříži

Budova, která se nachází v památkově chráněném území, ale především v centru dění kroměřížského kulturního života, se dočkala další rekonstrukce. Kromě opravy střechy nad Společenským sálem, bylo součástí projektu také vybudování vzduchotechnického kanálu a…