English

Objevte nové a netradiční stavební materiály

Když se řekne stavební materiál, většinou přijdou na mysl jako první cihly, případně kamení, dřevo nebo beton. Budeme z nich ale stavět i za několik let? Revolucí ve stavebnictví byla například železobetonová konstrukce. Čeká nás v dohledné době něco podobného?

Objevte nové a netradiční stavební materiály

Když se řekne stavební materiál, většinou přijdou na mysl jako první cihly, případně kamení, dřevo nebo beton. Budeme z nich ale stavět i za několik let? Revolucí ve stavebnictví byla například železobetonová konstrukce. Čeká nás v dohledné době něco podobného?

 

Není beton jako beton

Až doposud byla při produkci i následné aplikaci betonu zohledňována především jedna jeho vlastnost, a to pevnost. S rostoucími náklady na údržbu i opravy betonových objektů ale roste poptávka po větší trvanlivosti tohoto materiálu. Proto je nyní aktuální vývoj takových druhů betonu, které zaručí výrazně delší životnost budov.

 

Zajímavostí je, že beton starých Římanů nebyl ani zdaleka tak pevný jako ten současný. Oproti tomu byl ale mnohem trvanlivější (o čemž svědčí množství zachovalých antických památek). Trvanlivost římského betonu byla zřejmě způsobena zvláštní příměsí – sopečným popelem, který v reakci s vápnem vytvořil směs extrémně odolnou vůči zvětrávání.

 

Odolnost betonu je pro výrobce stavebních materiálů momentálně hlavním předmětem zájmu.

 

Proto byl také v USA vyvinut tzv. High Performance Concrete (HPC). Ten oproti tradičnímu betonu obsahuje různé příměsi (jako je popílek, oxid křemičitý nebo mletá granulovaná vysokopecní struska), díky čemuž disponuje větší výdrží i nižší propustností. V zásadě se tedy jedná o běžný beton obohacený o přísady, které vylepšují jeho vlastnosti.

 

 Lití betonu je náročná činnost.

 

Za zmínku pak jistě stojí i Self-Consolidating Concrete (SCC), což je betonová směs, která má nízké mezní zatížení, vysokou deformovatelnost a mírnou viskozitu. Díky tomu je lití SCC ve srovnání se standardními betonovými směsmi mnohem méně náročné na pracovní sílu.

Mezi nové podoby tohoto materiálu patří i průsvitný beton. S touto zajímavou inovací přišli nedávno dva čeští konstruktéři. Jedná se však spíš o designový prvek než o plnohodnotný stavební materiál.

 

Recyklace použitých materiálů šetří přírodu i čas

Mnohdy není potřeba vyvíjet nové materiály, ale stačí jen najít nové využití těm stávajícím. Poněkud kuriózní jsou například případy domků postavených ze skleněných či plastových lahví. Heineken dokonce jednu dobu stáčel svoje piva do lahví tvarovaných tak, aby je bylo následně možno použít jako cihly. V Norsku zase přišli s „dřevem“ vyráběným z vyhozených novin. Stavebnictví je globálně jedním z ekologicky nejnáročnějších odvětví a všechny tyto inovace tak mají za cíl především snížení jeho dopadů na životní prostředí.

 

Stavby z lahví nejsou novým nápadem. Tento dům z počátku 20. století stojí v nevadském městě duchů Rhyolite.

 

Velké oblibě se v současnosti opět těší také dřevostavby. Nejedná se sice o využití recyklovaných ani hypermoderních materiálů, dřevo ale jako obnovitelný zdroj rozhodně patří mezi ekologicky méně náročné stavební materiály a v budoucnu se jeho využití ve stavebnictví zřejmě ještě rozšíří.

Novinky a inovace jsou v každém ohledu jistě žádoucí – zvyšují kvalitu bydlení a snižují náklady na stavbu. Ne vždy je ale výsledek takový, jaký byl zamýšlen. Proto je pochopitelné, že většina stavbařů a projektantů dává před experimenty přednost prověřeným materiálům a postupům.

Všem stavbařům nabízíme široký výběr stavebnin ve vlastní firemní prodejně VW Wachal. Součástí nabídky je i půjčovna stavebního nářadí a mechanizace. Veškerý zakoupený stavební materiál vám rádi kamkoliv přivezeme naší autodopravou. Krom dodávky stavebnin vám ale samozřejmě rádi pomůžeme i s kompletní realizací vašeho projektu. V tom případě nás jednoduše kontaktujte a následně se domluvíme na všech detailech spolupráce.

 

Zdroj fotek: flickr.com, pixabay.com, wikimedia.org

BlogPublikováno 6.12.2017

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce Kroměřížské nemocnice

Rekonstrukce Kroměřížské nemocnice

V jihovýchodní části areálu Kroměřížské nemocnice vznikla nová záchytná protialkoholní stanice. Její provoz se přesunul z původního druhého patra budovy A do přízemí rekonstruované budovy H, což je praktičtější při příjmu klientů.