English

Paneláky: levné bydlení i symbolická monstra

Téměř stejné a přesně natěsnané jeden vedle druhého. Byty v panelácích mají dodnes spoustu obyvatel. Samotné paneláky jsou synonymem levného bydlení pro masy lidí, patří mezi symboly socialistické architektury, ale mají i své kouzlo. Zjistěte více o obřích stavbách sdružujících se do proslulých sídlišť.

Paneláky: levné bydlení i symbolická monstra

Jak se stavěl panelák

Stejně jako u jiných staveb, začínalo se základy. Poté se budoucí panelový dům opatřil potřebnými rozvody a následovala montáž nosných stěn. Až poté došlo na příčky, bytová jádra a stropy jednotlivých podlaží. Po zastropení posledního patra se osazoval obvodový plášť z charakteristických panelů.

Levné bydlení pro masy

Panelové domy zdaleka nejsou jen doménou východní Evropy. Víte, že první paneláky se objevily v Nizozemsku už po 1. světové válce? Následně se rozšířily do Německa, Francie a Skandinávie.

U nás se paneláky začaly stavět v 50. letech 20. století. Do roku 1991 vyrostlo takových domů na 80 000. Ty pojmuly přes 3 miliony obyvatel. Největší rozmach zažily panelové domy v 70. letech, naopak po revoluci pro ně přišel úpadek. Lidé z nich odchází a počet obyvatel panelákových bytů nelichotivě nazývaných králíkárny se pohybuje okolo 2,5 milionu.

I paneláky se inovují

Panelákový byt však nemusí být jen klasickou králíkárnou, kde přes umakartové jádro máte detailní přehled o tom, co se děje u sousedů. Byty se modernizují a zevnitř svou původní podobu mnohdy ani nepřipomínají. Totéž se děje se samotnými domy. Sami asi víte, co dokáží udělat s nudným sídlištěm veselé fasády.

Srovnání paneláku před a po rekonstrukci bije do očí.

Kam mizí lidé z paneláků

Přestože je panelák i v současnosti jednou z levnějších variant bydlení, lidí v nich ubývá. Už desítky let prchají před nedostatkem soukromí či za větším pohodlím na chalupy nebo směřují do rodinných domů. Za symbol odporu proti panelákové zástavbě můžeme považovat sloh nazývaný podnikatelské baroko.

Paneláky jistě mají své kouzlo a není třeba je hned odsuzovat. Koneckonců, žije tam stále čtvrtina české populace. Existují však i příjemnější budovy pro bydlení. Toužíte po něčem stejně hezkém? Nebo chcete rekonstruovat svůj panelákový byt? Ozvěte se nám, najdeme pro vás ideální řešení.

zdroj fotek: wikimedia.org

BlogPublikováno 11.9.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce objektu U44 – změna užívání Zlín

Rekonstrukce objektu U44 – změna užívání Zlín