English

Podívejte se na zahrady, které mají styl

Není zahrada jako zahrada. Stejně jako u hudby, módy nebo architektury existuje nepřeberné množství různých stylů. Málokterá zahrada je zcela stylově čistá, přesto se najde několik učebnicových příkladů jednotlivých stylů. Pojďme se podívat na nejdůležitější z nich.

Podívejte se na zahrady, které mají styl

Není zahrada jako zahrada. Stejně jako u hudby, módy nebo architektury existuje nepřeberné množství různých stylů. Málokterá zahrada je zcela stylově čistá, přesto se najde několik učebnicových příkladů jednotlivých stylů. Pojďme se podívat na nejdůležitější z nich.

 

 

 

# 1 Francouzská zahrada

Hlavním poznávacím znakem francouzských zahrad (případně parků) je symetrie a geometrická přesnost. Hlavní osy zahrady tvoří několik cest, které jsou lemovány přesně zastřiženými keři nebo pečlivě opečovávanými záhony s barevnými květinami. Krom zeleně tvoří výraznou součást francouzských zahrad i sochy a vodní prvky, jako jsou kašny nebo fontány.

 

Výsledek obrázku pro versailles gardens

Park obklopující palác ve Versailles vytvořil předlohu pro všechny francouzské zahrady.

 

Vznik francouzských zahrad je spojen především s obdobím baroka a zámeckou architekturou. Proto se s nimi často setkáme i na mnoha českých zámcích. Vzorem pro všechny francouzské zahrady je park u zámku ve Versailles.

 

# 2 Anglická zahrada

V reakci na formální (mnohdy až puntičkářskou) přesnost francouzských zahrad se postupně prosadil zcela protichůdný styl. Anglický park se vyznačoval inspirací v přirozené podobě krajiny, kterou však často idealizoval. Proto je jeho uspořádání nesymetrické, nepravidelné a dominuje mu snaha o malebnost.

 

Výsledek obrázku pro english garden

Typickým příkladem anglické zahrady (potažmo parku) je okolí paláce Stourhead v anglickém hrabství Wiltshire.

 

Rozmach anglických zahrad bývá spojen s nástupem romantismu ve druhé polovině 18. století. Romantismus si liboval ve snivém, až pohádkovém vidění světa. Z toho pramenila ona fascinace dobrodružstvím a nespoutanou přírodou.

 

# 3 Japonská zahrada

Pojmem japonská zahrada jako Evropané označujeme nepřeberné množství škol a tradic, vzniklých na území Japonska. Ty se vyznačují několika společnými prvky, které jsou diametrálně odlišné od evropského přístupu. A to se netýká pouze druhů použitých rostlin nebo designu zahradních stavení.

 

Výsledek obrázku pro japan garden

Nejdůležitějšími prvky japonské zahradní architektury jsou kameny a vodní plochy.

 

Na první pohled je zřejmý mnohem větší důraz na využití kamení, štěrku a písku stejně jako vodních toků a ploch. Vše má ale i hlubší rozměr – estetika japonských zahrad vychází z učení zen buddhismu. Důležitou roli v kompozici celé zahrady proto hraje symbolismus a duchovní dimenze prostoru.

 

Zahradní architektura má v orientální tradici nezastupitelné místo. Proto je také v Japonsku považována za vysoké umění.

 

# 4 Holandská zahrada

Holandská zahrada ani zdaleka neznamená pouze záhony osázené tulipány. Označuje se tak totiž i menší verze tradiční barokní francouzské zahrady, která je typická využitím podlouhlých vodních ploch a živých plotů. Příkladem je třeba kroměřížská Květná zahrada ze 17. století, která je dokonce zapsána na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.

 

Výsledek obrázku pro květná zahrada v kroměříži

Květná zahrada v Kroměříži nezapře ani určitý vliv francouzského stylu.

 

Čas ale nečeká a několik století se podepíše i na sebekrásnějším výtvoru lidské činnosti. V roce 2014 jsme se proto ujali kompletní rekonstrukce Květné zahrady. Dali jsme si skutečně záležet, abychom svým odborným a citlivým přístupem vrátili zahradě zašlý lesk i eleganci. Pobyt v příjemném prostředí zrekonstruované zahrady si tak ročně opět užívají desítky tisíc návštěvníků.

Nebylo to ale rozhodně poprvé, kdy jsme pomohli s obnovou zašlých budov nebo komplexů – podívejte se na naše další úspěšné rekonstrukce.

 

Zdroje obrázků:  

Wikimedia.org, Pixabay.com

BlogPublikováno 31.5.2017

Fotogalerie

Podívejte se na zahrady, které mají stylPodívejte se na zahrady, které mají stylPodívejte se na zahrady, které mají stylPodívejte se na zahrady, které mají styl

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceBytový dům v Jičíně

Bytový dům v Jičíně

Nedávno naše společnost dokončila povedený projekt výstavby bytového domu v Jičíně. Jedná se o novostavbu o sedmi nadzemních podlažích čítající celkem padesát bytů. Ačkoliv v původním záměru investor volil především byty 1+KK, nakonec od tohoto rozhodnutí upustil a dům…