English

Podnikatelské baroko – luxus, nebo naleštěná bída?

Devadesátá léta přinesla do našich končin celou řadu novinek – hamburgery z fastfoodů, záplavu amerických seriálů, ale také svérázný architektonický styl zvaný podnikatelské baroko. Podívejte se, proč na něj jedni nedají dopustit, zatímco druzí mu nemohou přijít na jméno.

Podnikatelské baroko – luxus, nebo naleštěná bída?

Devadesátá léta přinesla do našich končin celou řadu novinek – hamburgery z fastfoodů, záplavu amerických seriálů, ale také svérázný architektonický styl zvaný podnikatelské baroko. Podívejte se, proč na něj jedni nedají dopustit, zatímco druzí mu nemohou přijít na jméno.

 

Předně bychom si měli přesně definovat, co to vlastně podnikatelské baroko je. V podstatě jde o označení moderních domů, které se vyznačují přehnanou zdobností a okázalostí. Právě snaha o zvýraznění budov pompézními prvky spojuje tento architektonický styl s tradičním evropským barokem. Na rozdíl od původního baroka ale podnikatelské baroko většinou nerespektuje jakoukoliv stylovou čistotu a výsledkem jsou tak vzhledově značně nesourodé a přeplácané stavby.

 

Tomuto domu už k dokonalosti chybí jen věžička s korouhví.

 

Snaha ukázat spíš status než dobrý vkus

Z toho důvodu jsou tyto stavby většinou architektů považovány za kýč. Počet těchto staveb v satelitních městečkách okolo českých měst ale jasně ukazuje, že tento názor značná část veřejnosti nesdílí. V očích mnoha lidí jsou totiž historizující prvky (balustrády, terasy, věžičky, výklenky a někdy dokonce i cimbuří) na budovách brány jako známka domnělého luxusu a statusu.

Proto není náhodou, že k největšímu rozmachu podnikatelského baroka došlo právě v 90. letech. Nově nabyté finanční možnosti i snaha vymanit se z šedi normalizačních budov a sídlišť zapříčinily jednorázový boom přezdobených rodinných domků. Část nově vznikající střední třídy tímto způsobem dávala najevo svůj majetek, prestiž a postavení.

 

Útěk z paneláku

Domy postavené ve stylu podnikatelského baroka tak jsou ať už záměrnou, nebo nevědomou protireakcí na panelová sídliště. Paradoxem ovšem je, že z urbanistického hlediska se stala satelitní městečka plná těchto obydlí v podstatě obdobou monofunkční panelákové zástavby.

 

Ne všechny „McMansions“ jsou ukázkou přeplácanosti a nevkusu.

 

Samozřejmě, že i v zahraničí můžeme narazit na stavby podobného vzhledu, nikdy zde ale nenastal boom podobný tomu našemu v 90. letech. Proto tyto budovy vznikaly ve větším časovém i prostorovém rozpětí. Například v USA se pro tento druh obydlí vžil pojem McMansion (doslova McPalác), odkazující ke známému fastfoodovému řetězci.

Ve VW Wachal dáváme přednost stylově čistým a elegantním projektům. Zároveň jsme ale profesionálové, takže se nám ozvěte i v případě, že toužíte po rodinném domku s terasou lemovanou balustrádou, aspoň jednou věžičkou a do oblouku klenutými okny. Ostatně máme zkušenosti i s rekonstrukcemi opravdových barokních budov.

 

Zdroj fotek: flickr.com, pixabay.com, wikimedia.org

 

BlogPublikováno 21.2.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce Kroměřížské nemocnice

Rekonstrukce Kroměřížské nemocnice

V jihovýchodní části areálu Kroměřížské nemocnice vznikla nová záchytná protialkoholní stanice. Její provoz se přesunul z původního druhého patra budovy A do přízemí rekonstruované budovy H, což je praktičtější při příjmu klientů.