English

Renesanční architektura – z Itálie až do Českých zemí

Období renesance v architektuře trvalo zhruba od začátku 15. století (kdy můžeme pozorovat první renesanční tendence na stavbách v severní Itálii) do počátku 17. století (za konec éry renesance a humanismu se obecně považuje Třicetiletá válka). Přečtěte si, co všechno je pro tento architektonický sloh typické a kde na českém území najdeme nejzajímavější příklady renesančních budov.

Renesanční architektura – z Itálie až do Českých zemí

Období renesance v architektuře trvalo zhruba od začátku 15. století (kdy můžeme pozorovat první renesanční tendence na stavbách v severní Itálii) do počátku 17. století (za konec éry renesance a humanismu se obecně považuje Třicetiletá válka). Přečtěte si, co všechno je pro tento architektonický sloh typické a kde na českém území najdeme nejzajímavější příklady renesančních budov.

 

Čerstvý vítr přišel z Itálie

Z hodin dějepisu si určitě pamatujete, že význam slova renesance (z italského rinascimento) je „obrození“, v tomto konkrétním případě pak obrození antických ideálů. V architektuře se to projevovalo především opuštěním rozmáchlé a zdobné gotické estetiky a návratem k souměrnosti, pravidelnosti a strohosti budov starého Řecka a Říma.

Za zmínku jistě stojí i to, že gotika se v italském prostředí nikdy naplno neprosadila a antický odkaz římské architektury zde v určité míře působil po celou dobu středověku. Byli to také italští učenci a humanisté, kteří přišli s označením gotika (podle germánských Gótů) pro v jejich očích primitivní a nízké umění barbarů.

 

Florencie je živým muzeem renesanční architektury.

 

Kolébkou renesanční architektury je jednoznačně toskánská Florencie, ve které Filippo Brunelleschi odstartoval renesanční éru stavbou kupole dómu Santa Maria del Fiore. Nový sloh se rychle rozšířil i do zbytku tehdy prosperující severní Itálie. Za další typické ukázky renesančního stavitelství patří bazilika sv. Petra a Pavla v Římě (na jejíž stavbě se podílela taková jména jako Michelangelo Buonarroti nebo Raffael Santi) nebo Palazzo Grimani v Benátkách.

 

Bazilika sv. Petra a Pavla je typickou ukázkou renesanční architektury.

 

Pro renesanci byl také typický obrat k člověku. Posun v celkovém pohledu na svět se odrazil i v renesanční architektuře – mnohem větší prostor byl věnován světským stavbám, palácům a zámkům. Došlo také k návratu ke klasické řádové architektuře známé zejména z antických chrámů (rozsáhlé používání sloupů a překladů). Další typické znaky renesančních staveb jsou kupole nebo zdobení fasád technikou sgrafito.

 

Za renesanční architekturou nemusíme jezdit daleko

Renesanční sloh se z bohatých severoitalských měst dostal přes Alpy do zbytku Evropy až v průběhu 16. století. V této době rostlo bohatství většiny západoevropských zemí, což nahrávalo rozšíření renesance do Španělska, Francie, Anglie i Nizozemí. Území tehdejší Svaté říše římské (včetně Českých zemí) bylo v této době sužováno náboženskými konflikty, což šíření nového slohu značně zpomalilo. Přesto i na našem území najdeme několik renesančních památek.

Ve východočeské Litomyšli najdeme učebnicovou ukázku renesančního zámku.

 

Typickou ukázkou české renesance je zámek v Litomyšli, který je na seznamu Světového dědictví UNESCO. Zámek byl postaven v letech 1568–1581 a na jeho výstavbě se podíleli italští mistři. Třípatrové arkády hlavního nádvoří i bohatá sgrafitová výzdoba vytvářejí unikátní podobu zámku.

Další příklady české renesance najdeme v Telči, v Praze (například Letohrádek Hvězda či Schwarzenberský palác) nebo na zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí, na jehož rekonstrukci jsme se podíleli.

 

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí se po rozsáhlé rekonstrukci stal centrem kulturního života ve městě.

 

Konkrétně jsme zrekonstruovali prostory, které momentálně slouží jako Muzejní a galerijní centrum. Díky tomu na zámku vznikl funkční prostor pro pořádání výstav, workshopů, přednášek a dalších kulturních i společenských akcí. Při rekonstrukci zámku jsme dbali jak o zachování původního renesančního rázu budovy (který byl později doplněn i o barokní prvky), tak o vytvoření hygienicky nezávadného a plně funkčního interiéru. Nejednalo se o naši první ani poslední rekonstrukci historického objektu.

 

Zdroj foto: wikimedia.org, pixabay.com

 
BlogPublikováno 11.9.2017

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce sídla společnosti VW WACHAL a.s. v Kroměříži, ul. Tylova

Rekonstrukce sídla společnosti VW WACHAL a.s. v Kroměříži, ul. Tylova

U příležitosti 25. výročí jsme našemu sídlu v Kroměříži nadělili kromě několika nových kanceláří i nová okna, fasádu a klimatizaci celého domu.