English

Stavba domu svépomocí s sebou nese řadu úskalí

Přemýšlíte, že se pustíte do stavby rodinného domu vlastníma rukama? Pak zpozorněte – stavba domu svépomocí přinese finanční úsporu, ale s tím i řadu úskalí. Přečtěte si, která jsou ta nejčastější.

Stavba domu svépomocí s sebou nese řadu úskalí

Fenomén stavby domů vlastními silami má v českém prostředí dlouholetou tradici. Vzhledem k neustálému růstu cen pozemků, stavebních materiálů i práce je stavba svépomocí často jedinou možností, jak na bydlení ve vlastním dosáhnout. Nespornou výhodou je samozřejmě finanční úspora, která se pohybuje kolem 25 % ve srovnání s realizací od stavební firmy. Stavba domu svépomocí však s sebou nese mnohá úskalí, která vám mohou zkomplikovat život a realizaci ve výsledku i prodražit.

Zodpovědnost za stavbu leží na vašich bedrech

Řekněme si to na rovinu – stavba domu svépomocí rozhodně není pro každého. Kromě zručnosti, pracovitosti a odhodlání vyžaduje nadprůměrné organizační schopnosti. Zodpovědnost za stavbu leží na vašich bedrech a všechny fáze výstavby musíte ohlídat sami.

Nejde přitom jen o samotnou stavbu, ale také výběr vhodného pozemku, zpracování projektové dokumentace nebo oběhání všech úřadů za účelem získání stavebního povolení. Na chvíli, kdy poprvé kopnete do země, si počkáte i několik měsíců.

Pokud by vám rodinný dům realizovala stavební firma, za případné nedostatky by zodpovídala ona a musela by své chyby v rámci reklamace odstranit. Při stavbě vlastními silami budete případné závady odstraňovat na vlastní náklady. Mějte na paměti, že výrobce stavebních systémů ručí za dodaný materiál, ne za provádění stavby. Podceníte-li některou z fází stavby, práce se vám prodraží.

Stavba domu svépomocí zabere víc času, než se zdá

Každý, kdo se do stavby svépomocí pouští, počítá s jistou časovou náročností. Ta je však v reálu často mnohem větší, než se původně předpokládá. Amatérskému stavebníkovi trvají práce i několikanásobně delší dobu než zkušenému řemeslníkovi. Mnozí obětují stavbě svého domu každou volnou chvíli, i tak se realizace zpravidla protáhne na několik let.

Do svépomocné stavby se pouštějte jen v případě, pokud vás netlačí čas a nepotřebujete bydlet co nejrychleji. Počítejte s tím, že práci, kterou skupina zedníků zvládne dokončit za pár dní, budete dělat s partou přátel i několik týdnů.

Plánování dodávek materiálu musí být logické

Bez stavebního materiálu dům nepostavíte. Pokud si však necháte dovézt hromadu cihel, překladů, písku, cementu a nedejbože vám v tu samou chvíli přijede domíchávač s betonem, zjistíte, že na uskladnění nemáte dostatek prostoru. Nezkušení stavebníci objednávají materiál nelogicky a musí jej nechat složit daleko od staveniště. Na přesun pak musí vynaložit spoustu úsilí.

Stavba domu vyžaduje důmyslnou a logickou organizaci a přesné plánování. Pokud si na to netroufáte, poraďte se se stavebním dozorem nebo zkušenými stavbyvedoucími, kteří vám s rozplánováním dodávek materiálu pomohou.

Na zapůjčení techniky se domluvte s předstihem

Některé stavební vybavení se vyplatí nakoupit, jiné zapůjčit. Pro stavbu budete potřebovat i minirýpadla, bagry, lešení, míchačky, vibrační techniku, elektrické nářadí a další. Veškeré vybavení vám rádi zapůjčíme prostřednictvím půjčovny nářadí VW Wachal. Ať už si stavební mechanizaci a vybavení budete půjčovat odkudkoliv, vždy myslete na zamluvení s dostatečným předstihem. Zjištění, že bude lešení nebo jiná technika k dispozici až za několik měsíců, vám na klidu rozhodně nepřidá a práce se zbytečně protáhnou.

Demolice starého domu vyžaduje pečlivou přípravu

Na pozoru buďte v případě, kdy vás kromě realizace domu svépomocí čeká i demolice starého domu, který na pozemku stojí. Demolice objektu je stejně náročná jako výstavba. Častým problémem je podcenění množství stavební suti, která při likvidaci vzniká. Počítejte s tím, že počet odvezených kontejnerů se stavebním odpadem se bude pohybovat ve vyšších desítkách.

Bez spolupráce s odborníky se neobejdete

Ani v případě stavby domu vlastními silami se neobejdete bez pomoci odborníků, ať už půjde o tesaře, pokrývače, elektrikáře nebo instalatéry. Někteří mají zkušené řemeslníky mezi svými známými, jiní musí využít služeb externích odborníků nebo firem.

Za zlatou střední cestu se považuje právě kombinace svépomocné práce s výraznou podporou externích specialistů a dodavatelů. Dodavatelský způsob výstavby je nejméně rizikový, přesto vyžaduje dobré organizační schopnosti.

Potřebujete s výstavbou domu svépomocí poradit nebo zajistit konkrétní služby stavební firmy? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme. K dispozici je vám také naše kompletně vybavená půjčovna nářadí v Kroměříži, díky které mají profesionální vybavení na dosah ruky i amatérští stavitelé.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

BlogPublikováno 14.5.2020

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce Kroměřížské nemocnice

Rekonstrukce Kroměřížské nemocnice

V jihovýchodní části areálu Kroměřížské nemocnice vznikla nová záchytná protialkoholní stanice. Její provoz se přesunul z původního druhého patra budovy A do přízemí rekonstruované budovy H, což je praktičtější při příjmu klientů.