English

Trendy ve studentském bydlení

Zahraniční univerzity mezi sebou zápasí o přízeň potenciálních studentů nejen kvalitou vzdělávání, ale také úrovní ubytování v rámci kampusu. Z jejich vzájemného konkurenčního boje těží především studenti, včetně těch zahraničních, jejichž počet se díky různým studijním programům stále zvyšuje.

Trendy ve studentském bydlení

Zahraniční univerzity mezi sebou zápasí o přízeň potenciálních studentů nejen kvalitou vzdělávání, ale také úrovní ubytování v rámci kampusu. Z jejich vzájemného konkurenčního boje těží především studenti, včetně těch zahraničních, jejichž počet se díky různým studijním programům stále zvyšuje.

Víc než střecha a postel

Kvůli nutnému navýšení kapacity kolejí vznikají zajímavé moderní projekty. Jsou šité na míru mladým vysokoškolákům a zároveň vychází z prostorových možností univerzity. Kromě samotného ubytování a knihoven se do kampusů přesouvají také kavárny, fitness centra, bazény a další služby. Možností, jak smysluplně trávit volný čas, je přímo v areálech univerzit nespočet. Kampusy tak mohou připomínat malá městečka, kde pulsuje ten pravý studentský život.

S partou i v soukromí

Žádané jsou velké a světlé sdílené prostory, kde se studenti společně věnují učení, setkávají se a baví – zkrátka vytvářejí komunitu, která má pozitivní vliv na jejich akademické úspěchy. V interiéru nových kolejí tak dominuje propojený primární prostor či atrium a na něj navazuje ubytovací část. Mnohé univerzity dávají zelenou menším jednolůžkovým či dvoulůžkovým pokojům. Ty fungují jako útočiště pro chvíle klidu a soukromí. Stačí však otevřít dveře a jsou všichni zase spolu od přízemí po nejvyšší patro.

Volání přírody

Protože ne všechny instituce disponují volnými pozemky pro výstavbu nových kolejí, budovy rostou spíše do výšky. Zapomeňte však na šedivé panelové „věžáky“. Architekti se snaží o harmonii s okolní zelení a mezi použitými stavebními materiály často hraje prim dřevo. Terasy, balkony a prosklené dveře pak vytváří dojem, že příroda je takřka na dosah ruky. Výjimkou nejsou ani nízkoenergetické stavby vybavené ekologickým nábytkem. Některé univerzity, jejichž kampus dosáhl maximální ubytovací kapacity, nechávají vybudovat nové komplexy v těsné blízkosti areálu.

Zdá se, že studentské bydlení v zahraničí zažívá boom, a tak je kvalita studentských kolejí na vzestupu. A kde jinde se neotřelá moderní architektura může dostat ke slovu hlasitěji než na univerzitách?!

BlogPublikováno 2.1.2017

Fotogalerie

Trendy ve studentském bydleníTrendy ve studentském bydleníTrendy ve studentském bydleníTrendy ve studentském bydleníTrendy ve studentském bydleníTrendy ve studentském bydlení

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceOprava a změna užívání haly B100 Slavičín

Oprava a změna užívání haly B100 Slavičín

Hala B100 je součástí známého areálu hal Vlárské strojírny Slavičín. V minulosti sloužila především k výrobě kovových komponentů tkacích a montážních strojů. Nyní ovšem více než deset let ležela bez využití. Oprava této haly tedy znamenala malé znovuzrození zašlé…