English

Unikátní arény, ve kterých se píše historie sportu

Dokonale znají vítězství i porážky. Snášejí obrovskou porci decibelů a emocí. Víceúčelové sportovní haly jsou také mimořádně technologicky a architektonicky zajímavé. Dokáží hostit nejrůznější sporty i kulturní akce. Které arény patří k těm nejslavnějším a nejunikátnějším?

Unikátní arény, ve kterých se píše historie sportu

Dokonale znají vítězství i porážky. Snášejí obrovskou porci decibelů a emocí. Víceúčelové sportovní haly jsou také mimořádně technologicky a architektonicky zajímavé. Dokáží hostit nejrůznější sporty i kulturní akce. Které arény patří k těm nejslavnějším a nejunikátnějším?

 

Nejslavnější aréna

Není na světě slavnější víceúčelová aréna. Madison Square Garden stojí v New Yorku v centru Manhattanu od roku 1968. Od té doby samozřejmě prošla řadou renovací a stále tak patří k nejmodernějším na světě. Je domovem hokejistů Rangers, basketbalistů Knicks a například titul Mistra světa zde získal Muhammad Ali.

Na koncerty světových hvězd tvoří kapacitu hlediště 20 000 míst, na sportovní události se počet diváků podle okolností snižuje. Jednou z mnoha zajímavostí je, že přímo pod arénou zastavuje newyorské metro.

 

Nejmodernější v Evropě

Titulem nejmodernější víceúčelové haly v Evropě se může pyšnit londýnská O2 aréna. S kapacitou až 23 000 diváků patří zároveň i mezi největší víceúčelové haly. Kromě koncertů a například tenisového Turnaje mistrů se zde konaly i olympijské soutěže v gymnastice v roce 2012.

Bez zajímavosti není ani architektura celé arény. Vznikla totiž v letech 2003 až 2007 v rámci vnitřní přestavby komplexu Millenium Dome, v němž aréna tvoří asi 40 %. Samotný Millenium Dome je zajímavý svým teflonovým pláštěm potaženým skleněnými vlákny.

 


Londýnská O2 aréna je vestavěná uvnitř obřího komplexu Millenium Dome.

 

Největší kapacita na světě

Za halou s největší kapacitou hlediště musíme do Jižní Koreje. Dráhovým cyklistům ve městě Gwangmyeong může fandit až 30 000 fanoušků. Zajímavá je i samotná konstrukce arény. Střecha ve tvaru obří kupole váží 2200 tun. Sestrojena byla na zemi a až poté byla vytažena na podpůrné věže, které byly ve finále odstraněny.

Česká jednička

Ano, i u nás se můžeme pyšnit naprosto špičkovou víceúčelovou arénou. Pražská O2 aréna byla postavená pro mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2004. Jinak je aréna aktuálním domovem hokejistů Sparty, ti ale musí často ustoupit jiným akcím světového formátu, třeba koncertu Metallicy nebo utkání NHL.

Na koncerty se do haly vejde přes 20 000 fanoušků, na sportovní utkání se kapacita snižuje. Budova má kruhový půdorys, dosahuje výšky 33 metrů a celková zastavěná plocha činí 36 000 m².


I u nás máme špičkovou víceúčelovou arénu.

 

Surfařský ráj pod střechou

Unikátní sportovní arénu jsme postavili i my. SURF aréna v pražských Letňanech je bez nadsázky surfařským rájem pod střechou. Je jedinou svého druhu v republice a nabízí ideální podmínky všem surfařským nadšencům, a to bez čekání na tu správnou vlnu.

Stavby pro sportovní účely jsou nedílnou součástí našeho portfolia. Kromě SURF arény jsme rekonstruovali třeba i zábřežský bazén. Spolehlivě najdeme to nejlepší řešení i pro vaši stavbu, stačí se nám ozvat.

 

Zdroj fotografií: Wikimedia.org
 

 

BlogPublikováno 4.7.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceSURF ARÉNA – Praha (Letňany)

SURF ARÉNA – Praha (Letňany)

Tímto prvním a zároveň jediným indoorsurfingovým zařízením v republice se mohou pochlubit pražské Letňany. Milovníci surfování, od začátečníků až po pokročilé, mají možnost užívat si jízdu na speciálně vytvořené vlně a pro ty, kdo dávají přednost posezení u dobré kávy,…