English

Univerzitní centrum Zlín

Univerzitní centrum Zlín patří mezi skvosty současné architektury města. Projekt zhotovila architektka Eva Jiřičná, na výstavbě se podílela firma VW Wachal.

Univerzitní centrum Zlín

Univerzitní centrum Zlín propojené s Kongresovým centrem patří mezi nejvýraznější moderní budovy, které se v krajském městě nachází. Jedná se přitom o jednu z nejvýznamnějších staveb, jež jsme v minulosti realizovali. Univerzitní centrum bylo postaveno podle návrhu světoznámé architektky Evy Jiřičné a získalo hlavní cenu Stavba roku 2008 Zlínského kraje.

Areál stojí v místě bývalých Masarykových škol

V místech, kde dnes stojí Univerzitní centrum Zlín, se v minulosti nacházely Masarykovy pokusné školy. Tuto skutečnost připomíná socha Tomáše G. Masaryka před nově postaveným areálem univerzitní a kongresové budovy.

Masarykovy školy byly slavnostně otevřeny v roce 1928. Masaryk tehdy inicioval vznik nových tzv. pokusných škol, kde měly být testovány nové pedagogické přístupy. Tehdejší školní budovy byly vypracovány podle návrhů významného funkcionalistického architekta Františka L. Gahury, jehož stavby najdeme ve Zlíně i dnes.

Odstřel Masarykových škol na konci 80. let

Rozvoj moderního vzdělávání ve Zlíně však přerušila druhá světová válka. Po nástupu komunismu se z Masarykových škol stala 1. základní devítiletá škola sportovní a pomocná, která začala postupně chátrat. V roce 1986 byl zjištěn havarijní stav školních budov.

O dva roky později došlo k odstřelu a demolici budov s cílem vybudovat v těchto místech nové vzdělávací zařízení. K tomu však za éry komunismu už nedošlo. Obyvatelé Zlína si museli počkat 20 let, než vzniklo nové moderní Kongresové a Univerzitní centrum, které se stalo místním architektonickým skvostem.

Za návrhem stojí architektka Eva Jiřičná

Vedení Univerzity Tomáše Bati a města začalo na novém projektu spolupracovat v roce 2002. Za účelem zpracování návrhu nového kulturního a univerzitního centra byla oslovena významná česká architektka Eva Jiřičná, která má ke Zlínu velmi blízký vztah. Je zlínskou rodačkou a současně je dcerou architekta, jenž dříve u Tomáše Bati sám pracoval.

Charakteristika Univerzitního centra Zlín

Univerzitní centrum Zlín je rozděleno do dvou částí, které mají segmentový tvar. V první části objektu se nachází Univerzitní knihovna, ve druhé pak Centrum UTB. Do obou částí Univerzitního centra se vchází přes vstupní podlaží. Stavba má celkem 5 nadzemních podlaží, 2 podzemní podlaží a střešní terasu.

Schodiště s výtahy jsou umístěny v prosklených věžích, jež jsou výrazným architektonickým prvkem stavby. Nedílnou součástí Univerzitního centra je atrium sloužící k pořádání různých společenských akcí. Stavba zaujme také zpracováním vnějšího pláště, které je zhotoveno z kombinace skleněných a keramických materiálů. Jak je u návrhů Evy Jiřičné zvykem, zasklené plochy převažují i v případě této budovy.

Univerzitní centrum ale není jedinou stavbou, kterou jsme pro UTB v minulosti realizovali. Podíleli jsme se například na stavbě Vědeckotechnického parku, nebo jsme rekonstruovali Objekt U44. Realizaci staveb pro školství se soustavně věnujeme již řadu let a máme velkou radost, že můžeme svou prací podpořit vznik nových prostorů pro kvalitní vzdělávání.

 

Zdroj fotografií: Wikipedie

BlogPublikováno 30.4.2019

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceKCK CYKLOSPORT – MODE s.r.o.

KCK CYKLOSPORT – MODE s.r.o.

Dokončili jsme stavební práce na areálu KCK CYKLOSPORT - MODE s.r.o. Postarali jsme se zde o vybudování nové administrativní budovy a skladové haly.