English

Univerzitní kampusy – svět sám pro sebe

Kampus je označení pro univerzitní areál, který obsahuje kromě přednáškových sálů a učeben také knihovny, koleje, jídelny nebo sportoviště. Zpravidla tvoří uzavřený celek zcela oddělený od okolního světa. Jak ale kampusy vznikly?

Univerzitní kampusy – svět sám pro sebe

Kampus je označení pro univerzitní areál, který obsahuje kromě přednáškových sálů a učeben také knihovny, koleje, jídelny nebo sportoviště. Zpravidla tvoří uzavřený celek zcela oddělený od okolního světa. Jak ale kampusy vznikly?

 

Samotné označení pochází z latinského slova campus, což znamená pole nebo cvičiště. Kampusy mají dlouhou tradici především v anglicky mluvících zemích, postupně se ale tento koncept uspořádání univerzitních budov rozšiřuje i do dalších zemí včetně Česka.

Snaha o fyzické oddělení univerzitního života od všedního provozu v okolním světě sahá až do středověku, kdy měla řada kolejí (především v Anglii a Skotsku) dvůr v podobě křížové chodby, po kterém se pohybovali studenti i učitelé. Univerzity v Oxfordu nebo Cambridge ale nemají kampusy v pravém smyslu slova. Ty se začaly objevovat až se zakládáním nových univerzit na území dnešních USA v průběhu 17. a 18. století.

 

Kampusy z břečťanové ligy

Původně ale slovo kampus označovalo jen část plochy univerzity – například u Princetonské univerzity to bylo pole oddělující ji od nedalekého městečka. S rozrůstáním velikosti univerzit (třeba slavný Harvard původně sídlil v jediné budově) se ale postupně toto označení vžilo pro celou plochu (resp. pozemek) univerzitního areálu.

Zajímavou kapitolou je architektura univerzitních kampusů. Budovy mladších univerzitních kampusů jsou zpravidla v ryze moderním stylu, kampusy tradičních amerických univerzit (Harvard, Princeton, Yale) ale nabízejí mnohem větší rozmanitost. Větší část z nich byla postavena v 19. století, které přineslo vlnu historizujících slohů. Proto je značná část těchto kampusů postavená v novorománském a novogotickém slohu, případně ve zcela jedinečném stylu označovaném jako Collegiate Gothic (univerzitní gotika). Tyto prestižní americké univerzity z tzv. Ivy League (břečťanové ligy) se ale stále rozrůstají, takže mnohdy mají hned několik kampusů, ve kterých se odráží posledních 300 let architektury – od neoklasicismu po modernu.

 


Některé univerzity se nebojí experimentovat. Takto vypadá budova v kampusu MIT (Massachusetts Institute of Technology).

 

Kampusy jako cesta k vyšší efektivitě

Výhodou kampusů je možnost plné koncentrace studentů i vyučujících na univerzitní život, studium a výzkum. Proto koncept kampusů přebírají jak některé evropské univerzity (například Masarykova univerzita v Brně), tak velké korporace – Google nebo Apple si od vytvoření kampusů slibují vyšší soustředěnost a produktivitu svých zaměstnanců. Zmíněné výhody ale také mohou mít za následek izolaci od okolního světa a odtržení od všední reality zbytku společnosti.

 

Kampusy už nemají jen univerzity, ale i firmy. Takto vypadá tzv. Googleplex v Kalifornii.

 

Univerzitní kampusy u nás nemají tradici, a budovy univerzit jsou tak zpravidla rozptýleny v městské zástavbě. Na výstavbu kampusů také často chybí náležitý prostor a prostředky. Tyto podmínky ovšem dávají vzniknout mnoha zajímavým řešením. Tím je například Univerzitní centrum UTB ve Zlíně od architektky Věry Jiřičné, které jsme před 10 lety zrealizovali. Staveb pro školství jsme za dobu svého působení postavili a opravili nepřeberné množství. Proto pokud potřebujete realizaci nebo rekonstrukci školy (vysoké, střední i základní), stačí se nám ozvat. Rádi se s vámi domluvíme.

 

Zdroj fotek: pixabay.com, flickr.com

 

BlogPublikováno 29.3.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceÚstřední vojenská nemocnice Praha – pavilon Vojenského ústavu soudního lékařství a patologie

Ústřední vojenská nemocnice Praha – pavilon Vojenského ústavu soudního lékařství a patologie

Pavilon pro Ústřední vojenskou nemocnici v Praze jsme navrhli tak, aby navazoval na starší budovu E. Nová čtyřpodlažní stavba je nižší než sousední objekt a tvoří tím přechodový prvek mezi nemocnicí a zástavbou Radimovy ulice.