English

Vybrané české památky UNESCO

Znáte všechny české památky UNESCO? Vybrali jsme z nich 5, které určitě navštivte. Patří k nim i zahrady v Kroměříži, které rekonstruovala firma VW Wachal.

Vybrané české památky UNESCO

Za českými kulturními památkami, z nichž se tají dech, přijíždí turisté z celého světa. Největšími lákadly jsou samozřejmě kulturní a přírodní památky, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Vybrali jsme pro vás 5 míst ze seznamu UNESCO, které byste si při plánování výletů po republice rozhodně neměli nechat ujít.

Historické centrum Prahy

Největší počet turistů každoročně přijíždí do stověžaté Prahy. Obdivují zde skvosty historické i moderní architektury a nasávají atmosféru historického města. Už od roku 1992 je na seznamu UNESCO zapsán Pražský hrad, který je největším hradním komplexem na světě. V roce 2012 pak byl do seznamu světového dědictví připsán i zámecký park v Průhonicích, který představuje to nejlepší, co nabízí český přírodně-krajinářský sloh.

Vila Tugendhat v Brně

V roce 2001 byla na seznam UNESCO zapsaná brněnská vila Tugendhat, postavená v letech 1929 až 1930. Vila je mistrovským dílem německého architekta Ludwiga van der Rohe a vyniká svým stylem i historií. Patří mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby vůbec. Má 3 úrovně a její součástí je i zahrada. V době druhé světové války byla vila zabavena gestapem a poničena, dnes je přístupná veřejnosti. O prohlídky je takový zájem, že si je musíte rezervovat několik měsíců dopředu. Vila Tugendhat figuruje například i v našem článku o brněnské funkcionalistické architektuře.

Zámek se zahradami v Kroměříži

Arcibiskupský zámek, Květná zahrada a Podzámecká zahrada jsou na seznamu UNESCO zapsány od roku 1998. Před pěti lety proběhla významná rekonstrukce Květné zahrady, na které jsme se sami podíleli. Její obnova pro nás byla velkou výzvou, protože k ní bylo třeba přistupovat citlivě, s ohledem na jedinečnost památky. Rekonstrukce byla rozsáhlá a obnášela i opravy areálových rozvodů, podzemních retenčních nádrží či technického zázemí. V Květné zahradě jsme vybudovali i plně automatizovaný skleník pro předpěstovávání rostlin, navíc v těchto prostorách vzniklo i nové edukativní centrum.

Sloup Nejsvětější trojice v Olomouci

Ještě chvíli zůstaňme na Moravě a připomeňme další významnou památku UNESCO, a to sloup Nejsvětější trojice v Olomouci, který byl ke slávě Boží postaven v letech 1716 až 1754. Na realizaci sloupu se podíleli tehdejší významní mistři a umělci. Dominantou sloupu jsou pozlacené měděné sochy. Základna sloupu je tvořena třemi patry. Uvnitř sloupu se nachází i malá kaple. Přečtěte si také náš další článek, v němž jsme se zaměřili na další architektonické skvosty v Olomouci.

Královské město Kutná Hora

Královské město Kutná Hora se na seznamu kulturního dědictví nachází zaslouženě. V období středověku se zde těžilo stříbro, díky čemuž se město stalo jedním z nejvýznamnějších královských měst. V seznamu památek je zapsáno historické jádro města, gotický chrám sv. Barbory a katedrála v Sedlci.

Jsme rádi, že jsme svůj otisk mohli zanechat v mnoha českých městech a podíleli se i na rekonstrukci jedné z významných památek v seznamu UNESCO. Rekonstrukce Květné zahrady nám přinesla mnoho nových zkušeností, z nichž čerpáme dosud. Ozvěte se nám, rádi se budeme podílet na realizaci dalších významných projektů.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

BlogPublikováno 15.5.2019

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce ZUŠ Uherské Hradiště

Rekonstrukce ZUŠ Uherské Hradiště

Znovuotevření se dočkala Základní umělecká škola v Uherském Hradišti. Zrekonstruované prostory nabízejí individuální i skupinové učebny, koncertní sál či nový dvůr. V budově z 19. století, která musela být kvůli špatnému technickému stavu v minulosti uzavřena, jsme…