English

Vzestup telematiky ve stavebnictví

Moderní technologie má v oblasti stavebnictví stále větší význam, neboť napomáhá firmám být efektivnější a ziskovější.  Mnohým firmám díky telematickému systému vrostly zisky v souvislosti se zvýšenou efektivitou na staveništi.

Vzestup telematiky ve stavebnictví

Moderní technologie má v oblasti stavebnictví stále větší význam, neboť napomáhá firmám být efektivnější a ziskovější.  Mnohým firmám díky telematickému systému vrostly zisky v souvislosti se zvýšenou efektivitou na staveništi.

Výstavba za pomocí telematiky v sobě spojuje dvě oblasti technologie – telekomunikaci a informatiku. Ty dokáží společně poskytovat aktuální data o výkonu stavebních strojů, vozidel a technologií. Poté, co je zařízení připojeno do vozidel a strojů, využívá mobilního nebo jiného telekomunikačního systému pro přenos informací o jejich výkonu.

Jaké informace přenášejí?

GPS polohy vozidla
Spotřebu paliva
Výpadky a prostoje
Výstrahy a varování
Potenciální problémy

Telematické údaje poskytují manažerům, projektantům a dalším odborníkům důležité informace o tom, jak zařízení pracuje. Díky tomu mohou být provedeny změny, které následně zvyšují výkonnost a efektivitu a v dlouhodobém horizontu také zisky.

Telematika může například odhalit, kdy je zařízení na volnoběhu a nefunguje. Data z brzdových systémů, motorů a dalších komponentů mohou zjistit jejich přehřátí nebo jiné poruchy, které jsou odhaleny včas, a lze tedy zabránit vážnějším následkům. GPS monitoring může poskytnout přesné informace o umístění zařízení a tak zabránit jeho krádeži.

Větší přesnost

Pomocí dat z telematického systému mohou být stavební projektanti přesnější v odhadech nákladů v rámci přípravy nabídek. Variabilní náklady, jako jsou například pohonné hmoty, mohou být sledovány a řízeny snáze. Dále poskytuje informace pro rozhodnutí, zdali je výhodnější poruchové zařízení opravit či vyměnit za nové.

V minulosti byly telematické systémy využívány hlavně v rámci větších zařízení, strojů a vozidel. Stavební firmy si však začínají uvědomovat, že tento chytrý způsob sledování výkonu je výhodný také pro stroje a zařízení menších rozměrů.

BlogPublikováno 8.8.2016

Fotogalerie

Vzestup telematiky ve stavebnictvíVzestup telematiky ve stavebnictvíVzestup telematiky ve stavebnictví

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceČVUT – KOKOS Kladno

ČVUT – KOKOS Kladno

Zrekonstruovanými prostorami se nově pyšní objekt KOKOS Kladno patřící Českému vysokému učení technickému v Praze. Sjednotili jsme neucelené vnitřní části výškové budovy s děkanátem, kancelářemi a laboratořemi, spojovacího krčku s dvorním traktem i některé místnosti v…