English

Zajímavost pozemního stavitelství: Modulární Konstrukce

Pozemní stavitelství je soubor procesů, který se vyznačuje neustálou snahou o zdokonalování stavebních procesů a postupů, které vedou k dokončení různých projektů. Jednou ze zajímavostí ve stavebnictví jsou tzv. modulární konstrukce.

Zajímavost pozemního stavitelství: Modulární Konstrukce

Pozemní stavitelství je soubor procesů, který se vyznačuje neustálou snahou o zdokonalování stavebních procesů a postupů, které vedou k dokončení různých projektů. Jednou ze zajímavostí ve stavebnictví jsou tzv. modulární konstrukce.

Čím se vyznačuje tento systém výstavby a jaké jsou jeho přednosti? Pojďme si nejprve říct, o co se vlastně jedná. Z praxe víme, že stavební proces se odehrává přímo na stavební parcele, kde se vytváří základy, konstrukce a veškeré další prvky stavby. Je to tradiční způsob stavebního průmyslu a vyznačuje se tím, že je relativně zdlouhavý, nákladný a závislý na počasí. Modulární konstrukce jsou koncipované naprosto jiným způsobem: jde zde o to, že konstrukční systém dané stavby je tvořen tzv. moduly, které jsou vyráběné v továrních dílnách. Zajímavostí pak je, že na rozdíl od tradičních staveb, se 60 až 90 procent stavby nevytváří na místě stavební parcely, ale v těchto dílnách. Na místo jsou tak převážený hotové moduly, které se osazují na již hotové základy stavby a následně se kotví dohromady.

Jednou z hlavních předností modulárních konstrukcí je především čas a nákladovost. Rychlost výstavby se dramaticky liší od tradičního stavitelství a to zejména z toho důvodu, že veškeré moduly a prvky stavby se připravují nezávisle na počasí v továrních dílnách a není tedy nutnost projekt pozastavovat či nějak odkládat v závislosti na teplotě či povětrnostních podmínkách. V praxi to funguje tak, že na samotném staveništi se připravují základy, zatímco v dílně se montuje například sanitární vybavení jednotlivých modulů stavby. Jednou z dalších výhod je značná redukce stavebních a chemických odpadů, které na stavbách vznikají. To znamená, že modulární stavitelství je více ohleduplné vůči životnímu prostředí. 

Další nespornou výhodou je možnost výslednou stavbu upravovat; lze ji později demontovat, či měnit určitá nastavení modulů vůči sobě navzájem a celkově si se stavbou do značné míry “hrát“. Moduly musí vždy odpovídat vysoké kvalitě, která se vyznačuje podobným systémem fungování jako např. výrobní linka vozidel, kde se v rámci každé etapy provádí kontrola kvality.

Skutečností zůstávají estetické nevýhody, protože modulární konstrukce nedovolují až tak velkorysý designerský rozvoj a zároveň ani nejsou příliš vhodné pro výstavbu opravdu luxusních a přepychových staveb. Na druhou stranu modulární stavebnictví šetří čas, je výrazně levnější než tradiční stavitelství a nachází svoje uplatnění zejména v místech, kde se uskutečnily ničivé životní pohromy, které vyžadují opětovný a rychlý rozvoj krajiny.

BlogPublikováno 20.1.2016

Fotogalerie

Zajímavost pozemního stavitelství: Modulární KonstrukceZajímavost pozemního stavitelství: Modulární Konstrukce

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceBytový dům v Jičíně

Bytový dům v Jičíně

Nedávno naše společnost dokončila povedený projekt výstavby bytového domu v Jičíně. Jedná se o novostavbu o sedmi nadzemních podlažích čítající celkem padesát bytů. Ačkoliv v původním záměru investor volil především byty 1+KK, nakonec od tohoto rozhodnutí upustil a dům…