English

Zdravé bydlení bez plísní: Předejděte jejich vzniku už při stavbě

Seznamte se s nejčastějšími příčinami vzniku plísní u novostaveb i rekonstrukcí. Dočtete se také o tom, jak na odstraňování plísní a jak bydlet zdravě.

 

Zdravé bydlení bez plísní: Předejděte jejich vzniku už při stavbě

Tvorba nevzhledných a zdraví škodlivých plísní patří mezi nejčastější problémy starých nezateplených domů. Plísně se však bohužel objevují i u moderních novostaveb, a to zpravidla kvůli nedodržení doporučeného technologického postupu. Protože jsou úsporné novostavby dokonale izolované, nemohou dýchat a odvádět vlhkost pryč. Na prevenci proti plísním myslete už při plánování novostavby nebo rekonstrukce.  Přečtěte si, jak jejich tvorbě zabránit a co dělat, když se objeví.

Za vznik plísní často můžou tepelné mosty

Plísně se zpravidla po nějaké době objeví tam, kde došlo ke vzniku tzv. tepelných mostů. Jde o místa v konstrukci stavby, ve kterých uniká podstatně více tepla než v jejich okolí, což vede ke srážení vlhkosti. Pokud se vlhkost dostane skrz fasádu a zateplení do zdiva, bude postupně pronikat do hloubky a po čase se projeví vznikem plísní v interiéru.

Při realizaci novostavby si tak dobře pohlídejte napojení různých konstrukcí (oken, dveří, překladů, betonového věnce apod.), kde se tepelné mosty vlivem špatného postupu práce objevují nejčastěji. Tepelné mosty se vyskytují i v místě nesprávně zvolených konstrukčních prvků, které procházejí vrstvou zateplení. Zapamatujte si, že přístřešky, konzole klimatizací, schránky, sušáky a další předměty musí být připevňovány pomocí speciálních hmoždinek do izolace. Jedná se o hmoždinky s přerušeným tepelným mostem, u kterých nemůže dojít k pronikání vlhkosti do zdiva v místě kotvení.

Vysušení stavby po dokončení stavebních prací je zásadní

Řada nových domů se staví ve spěchu. Investoři vyžadují krátké termíny dokončení a zapomínají na technologickou nutnost vysoušení stavby. Pokud se však nenechá hrubá stavba dostatečně proschnout a s dalšími pracemi se začne brzy, vlhkost začne prostupovat skrz materiál. Výskyt plísní u nově postaveného domu vás může upozornit na to, že se s pokládkou dlažby, obkládáním a dalšími pracemi začalo dřív, než bylo vhodné.

U střechy a podkroví nezapomeňte na parozábranu

Chcete se vyhnout vzniku plísní a srážení vlhkosti ve střešní konstrukci nebo podkroví? Pak nezapomeňte použít kvalitní parozábranu neboli parotěsnou fólii. Jde o speciální materiál, který se zpravidla instaluje na vnitřní strany krovů. Parozábrana zajistí, že se vlhký vzduch z vnitřního prostoru dostane ven, ale vlhkost nepronikne do interiéru. Parotěsné fólie se standardně instalují při výstavbě nové střechy, doporučujeme je však použít i při rekonstrukcích těch starých.

Pravidelné větrání je důležité i u novostaveb

V mnoha starých i nových domech a bytech dochází k vytváření plísní z důvodu nedostatečného větrání. Vlhký vzduch vznikající při praní, vaření, ale také prostým dýcháním musí z místnosti ven. V opačném případě se bude srážet v chladnějších částech interiéru, zejména v rozích, okolí oken a dveří či na stropech.

Doporučujeme větrat několikrát denně, a to intenzivně plným otevřením oken a dveří na pár minut. Vlhký vzduch se rychle obmění za čerstvý, a to bez výraznějších úniků tepla. Zvláštní pozornost si žádá větrání v koupelnách, kde je vlhkost zpravidla nejvyšší. Základem je použití dostatečně výkonného ventilátoru a větrání otevřenými dveřmi či okny. Časté větrání je obzvláště důležité i u novostaveb a zateplených domů, ze kterých nemá vlhký vzduch kudy proudit ven. Vhodným řešením obměny vzduchu je pořízení systému rekuperace.

Řešíte, jak odstranit plísně? Zjistěte, proč vznikly

Pokud se ve vašem domě plísně už objevily, co nejdříve je zlikvidujte pomocí speciálních přípravků proti plísním a houbám. Jedná se o agresivní chemikálie, a tak je nezbytné prostor důkladně odvětrávat. Pokud však neodstraníte příčinu vzniku plísní, po nějaké době se opět vytvoří. Snažte se změnit své návyky a větrejte častěji a intenzivněji. Pokud se i přesto plíseň znovu objeví, pátrejte po tepelných mostech. Snadno je odhalíte pomocí infrakamery.

Naše firma realizuje veškeré stavby a rekonstrukce s důrazem na dlouhodobou životnost a zdravé prostředí pro uživatele. Inspirujte se našimi referencemi, případně se na nás rovnou obraťte s poptávkou po stavebních pracích. Postaráme se o vysušení starých domů, realizace zateplení i montáže parozábran. Vše provádíme s ohledem na doporučené technologické postupy, abyste problémy s plísněmi v budoucnu vůbec nemuseli řešit. 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

BlogPublikováno 18.6.2020

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceKrajský soud v Hradci Králové – pobočka v Pardubicích

Krajský soud v Hradci Králové – pobočka v Pardubicích

Dokončili jsme rekonstrukci budovy krajského soudu v Hradci Králové pobočky v Pardubicích. Cílem rekonstrukce bylo navrátit budově původní výtvarně-architektonické kvality a materiálovou noblesu s využitím vnitřního dispozičního řešení, které co nejvíce vychází z…